"Znajdź wokół siebie 5 rzeczy...". Sposób na uspokojenie polubiło już ponad 10 tys. osób

Z paniką można sobie poradzić również doraźnie
Z paniką można sobie poradzić również doraźnie Flickr.com
Niektórzy z paraliżującym lękiem i niepokojem walczą całe życie, innym panika zdarza się to raz na jakiś czas. To, obok depresji, najczęstsze zaburzenie emocjonalne. Z obezwładniającym uczuciem można radzić sobie na wiele sposobów: począwszy od regularnych wizyt u psychoterapeuty, poprzez czytanie rozmaitych poradników, aż po medytację czy jogę. Jest jednak również prostszy, doraźny (!) sposób, który podała na swoim Instagramie Wellbeing Anxiety – "coach od lęku".


"Zakotwicz się"
To ważne – ten sposób na pewno nie zastąpi fachowej pomocy, może jednak zadziałać, jeśli chcemy natychmiast się uspokoić. Nic nie kosztuje i nie wymaga wysiłku.

– Jeśli czujesz lęk, możesz złapać kontakt z rzeczywistością i zakotwiczyć się w niej, dzięki jednemu sposobowi. Musisz rozejrzeć się wokół siebie i znaleźć kolejno: 5 rzeczy, które widzisz, 4 rzeczy, które możesz dotknąć, 3 rzeczy, które możesz słyszeć, 2 rzeczy, które możesz poczuć i 1 rzecz, którą możesz posmakować. To pomaga za każdym razem, kiedy odczuwasz zbliżający się atak paniki – tłumaczy Instagramerka, którą obserwuje już niemal 250 tysięcy osób. Autorka przekonuje, że to działa. Sama panikowała niegdyś co pół godziny, bała się wyjść z pokoju, oddychać i myśleć. Permanentnie odczuwała lęk, wie więc, że osoby, które czują to samo, mogą pomyśleć z pogardą i rezygnacją, że podany przez nią sposób nie zadziała.

– Ale to naprawdę mija. Jeśli skupisz się na swoich emocjach i będziesz z tym walczyć, wewnętrznie potwierdzisz sobie, że jest coś, czego w istocie możesz się obawiać. Jeśli zaś spróbujesz głęboko oddychać i skupić się na tej technice zakotwiczenia, którą właśnie opisałam – lęk minie wcześniej – podsumowuje, zalecając również zapoznanie się z technikami świadomego oddychania.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...