10 powodów, dlaczego niekochane córki angażują się w toksyczne związki

Martyna Pstrąg-Jaworska
Nie mogą znaleźć dobrego partnera, a najczęściej, gdy już się zakochują, bez świadomości tkwią w rollercoasterze. Oto jak przez brak miłości rodziców dziewczyny trafiają w toksyczne związki.
Wiele z tego, jak wyglądają nasze dorosłe relacje, wynosimy z domu rodzinnego - bycie w toksycznych relacja często wiąże się z brakiem miłości rodziców. Unsplash
Miłość, związek, małżeństwo. Zawód miłosny, toksyczna relacja, rozwód. Ale nie zawsze jest tak samo, choć okazuje się, że w wielu przypadkach początki są podobne i mają przybliżone źródło – kobiety w toksycznych związkach lądują dlatego, że w dzieciństwie i młodości nie zaznały wystarczającej miłości rodziców.


Kobiety, które doświadczyły toksycznych związków najczęściej po 2-3 takich doświadczeniach rezygnują z poszukiwania miłości. Wiąże się to z tym, że są zmęczone, zbyt zranione i po prostu czują, że lepiej się poddać.

Toksyczne związki przez brak miłości rodziców w dzieciństwie?

Okazuje się, że często problem wynika z dzieciństwa – tego najczęściej dowiadujemy się o sobie na psychoterapii.

Że to wina rodzica lub rodziców, że mamy jakieś emocjonalne problemy, że to z domu wynosimy obraz tego, jak powinny wyglądać relacje itp. A umówmy się – u nikogo przecież idealnie nie jest.

Kiedy już mówimy o wchodzeniu w toksyczne związki raz po raz, nie ma co się łudzić – problem wynika z tego, że kobieta (choć zdarza się także, że i mężczyzna) przez całe dzieciństwo i młodość czuła się niekochana i teraz szuka tego uczucia u drugiej połówki. I często wtedy lokuje uczucia w niewłaściwych osobach.

To luźna obserwacja wielu koleżanek, znajomych i osób, o których ktoś nam kiedyś opowiedział – nie wiem, czy jest to poparte badaniami i obserwacjami terapeutów. Ale wiele z dziewczyn, które wylądowały w toksycznych związkach, przyznaje, że winę w tym widzi także w swoich rodzicach i tym, jak ją wychowali.

Oto 10 powodów, dlaczego niekochana przez rodziców dziewczyna nie może znaleźć odpowiedniego partnera.

1. Pociąga ją to, co znane

Nie zawsze to, co znane jest złe. Ale zazwyczaj nieświadomie skłaniamy się ku temu, co znamy i jest nam przyjazne. Dlatego też mówi się o tym, że np. kobieta wybiera na męża kogoś podobnego do swojego ojca.

To nieświadomy proces, który jednak potwierdzają badania – wybieramy tych, którzy przypominają nam rodziców, bo sprawiają, że czujemy się bezpieczniej. To dotyczy także ludzi, którzy pozornie chcą się nami zająć, a sprawią, że będziemy z nim w toksycznej relacji.

Dlatego kobiety, którym rodzice nie poświęcali uwagi, nieświadomie wybierają partnerów, którzy również nie okażą im miłości.

2. Jest podatna na okazywaną miłość

Kultura i stereotypy pokazują kobietom, że prawdziwa miłość zwala z nóg, sprawia, że przeżywamy piękne chwile, wyreżyserowane jak w romantycznej komedii.

Tych, którzy poświęcają czas relacji i nie sprawiają, że gesty są spektakularne, kobiety skłonne do toksycznych związków uznają za nudnych i niewartych uwagi.

3. Królowa dramatu a ekscytacja

Dziewczyna, która nie zaznała w dzieciństwie i młodości miłości od rodziców, uważa, że na miłość musi zasłużyć.

Nie uznaje prostych i szczerych uczuć, wydaje jej się, że o partnera musi zabiegać i nic nie otrzyma za darmo, przez co myli uczucia i zbyt emocjonalnie do wszystkiego podchodzi. Czasem warto lepiej przeanalizować coś na chłodno – ona tego nie potrafi.

Taki rollercoaster sprawia, że podporządkowuje całe życie emocjom.

4. To, jakie miała dzieciństwo, przysłania jej to, jak ktoś ją traktuje

Trochę to sprzeczne z logiką, ale kobieta, która doświadczyła jako dziecko zniewag i była "olewana" przez rodziców, nie będzie widziała, że jej partner ją źle traktuje.

Taka dziewczyna ma poczucie, że na miłość musi zasłużyć, a kiedy nie robi nic wyjątkowego, nie powinna być obdarzona uczuciem – niekochana córka jest podatna też na manipulacje i nadużycia ze strony partnera.

5. Za wszystko się obwinia

W związku i podczas zwykłych codziennych sprzeczek zawsze bierze winę na siebie, pierwsza przeprasza i wiecznie czuje, że wszystko jest jej winą.

Ten mechanizm wyniosła z domu, w którym rodzice zawsze zamiast miłości, obdarzali ją winą za coś. Taka samokrytyka to nawyk, którego trudno się pozbyć, nawet kiedy się jest go świadomym.

6. Nie ufa temu, co widzi

Jest podatna na manipulacje i jeśli jej matka lub ojciec byli rodzicem kontrolującym, wiadomo, z czego to wynika.

Dziewczyna nie ufa swojej percepcji, daje sobie wmówić, że coś się nie zdarzyło, nawet jeśli widziała to na własne oczy. To podatność na bycie manipulowanym i poczucie, że się jest zbyt wrażliwą, czasem posiadającą nieważne dla innych uczucia i myśli.

7. Nie wie, czego potrzebuje

Dopóki niekochana przez rodziców osoba sama nie pozna siebie i nie odkryje tego, co wzbudza w niej niezdrowe reakcje, będzie nieświadomie brnąć w toksyczne i niesłużące jej związki.

Wciąż szuka miłości, której nie dostała od rodziców, jeśli ją więc znajdzie, będzie do niej dążyła za wszelką cenę, nawet jeśli uczucia ulokuje w osobie, która źle ją traktuje i wykorzystuje.

8. Jej wzorzec relacji partnerskiej nie jest prawidłowy

Dla kobiety, która będąc dzieckiem, nie otrzymała wystarczająco uczuć od rodziców, bycie w związku sprawia, że czuje, że musi zabiegać o uczucia.

Tak jak było w przypadku rodziców, którzy jej nie dali tego, czego potrzebowała. Taka osoba nie ma poczucia, jak powinien wyglądać zdrowy, partnerski związek, w którym dwoje ludzi jest sobie równych.

9. Nie wie, jak wygląda lub jak odczuwa się miłość

Dziewczynka, która dorastała w poczuciu, że o miłość i uwagę musi zabiegać, nie wie, jak to jest, gdy ktoś cię bezinteresownie kocha i obdarza uczuciem mimo wszystko. Zawsze upatruje w czymś interesu, uważa, że musi zasłużyć na poświęcenie czasu i uwagi.

Kobieta, która nie zaznała miłości od rodziców, ma poczucie, że zakochanie się w kimś osłabia ją i czyni bezbronną. No i wiecznie boi się zranienia, zdrady, jest nieufna i niepewna partnera w związku.

10. Obawia się samotności

Jako dziecko niekochana kobieta uważała, że jest jedynym dzieckiem, którego mama czy tata nie obdarza uczuciami i poświęconym czasem. Odmówiono jej uznania i wsparcia, więc uważa, że nikt jej nie pokocha, jest niegodna i niepełna.

Niestety, może to również popchnąć ją do związków, które wydają się odzwierciedlać te stare kłamstwa na jej temat.

Toksyczne relacje należy leczyć psychoterapią

Najlepszym lekarstwem na uniknięcie toksycznych relacji jest psychoterapia. By wyjść na prostą po doświadczeniu niekochania przez rodziców czy związku, w którym była psychiczna przemoc, niezbędna jest specjalistyczna pomoc w postaci terapeuty, który pomoże zlokalizować problemy, nazwać je i przepracować.