Każdy z nas rodzi się wyjątkowy, z indywidualnym zestawem cech, umiejętności i zdolności. Ale składać wszystko na karb genetyki i zrządzenia losu byłoby z naszej strony nieuczciwe - równie ważne jak łańcuch DNA jest wychowanie i przekazane przez nas wartości. Niestety, nikt nie jest bez wad i oprócz tych dobrych rzeczy, często nawet nieświadomie przekazujemy najmłodszym te nieco gorsze. Pora uderzyć się w pierś i złożyć samokrytykę - oto grzechy nasze codzienne, które widzą i naśladują dzieciaki.
1. Przeklinanie
Ach, komuż nie zdarza się czasami zakląć pod nosem, wyzwać nierozważnego kierowcę lub złorzeczyć wrednemu szefowi. Nic dziwnego - badania pokazują, że przeklinanie pomaga w stresujących sytuacjach, może nawet zmniejszyć nieco odczuwany przez nas ból. Miejcie jednak świadomość, że dzieciaki słyszą i przyjdzie czas, gdy zechcą powtórzyć. Nie szukajcie wtedy winnych w kolegach i koleżankach i nie wypytujcie nauczycieli w przedszkolu, skąd wasz maluch zna takie wyrazy. Jak to skąd? Gdzieś usłyszał. Lepiej wytłumaczcie mu, że nie zawsze, nie często i nie przy każdym wypada.
2. Brak aktywności fizycznej
Nie narzekaj na to, że twój nastolatek jedynie śpi, je i gra na konsoli, jeśli ty sam po pracy zasiadasz na kanapie i zamieniasz się w posąg z pilotem w ręku. Przykład zawsze idzie z góry, więc jeśli chcesz, by twoje dziecko było zdrowe, aktywne i energiczne, od najmłodszych lat kształtuj w nim dobre nawyki i zamiłowanie do aktywności ruchowych. Jazda na rowerze, basen, rolki, mecz koszykówki czy nawet zwykły spacer, to tylko niektóre propozycje na rodzinny czas. Miej też swoje własne pasje i zamiłowania - szkoda czasu na gnicie przed ekranem!
3. Złe nawyki żywieniowe
Jeśli nie przywiązujesz wagi do tego, co jesz, to nic dziwnego, że i twoje dziecko zajada się śmieciami - chipsy, batony, fast food' y, słodzone napoje i tłuste pączki to coś, za czym przepadają maluchy. One nie mają jeszcze świadomości, że to nic dobrego, ale ty już powinieneś wiedzieć. Koniec z raportami mówiącymi o tym, że Polacy są za grubi - czas najwyższy na twoją kuchenną rewolucję!
4. Przechodzenie na czerwonym
Tutaj nie ma taryfy ulgowej - choćby śpieszyło wam się jak nigdy dotąd, na czerwonym grzecznie czekamy! Tym bardziej, gdy jest z nami dziecko - przechodzenie na zakazie może skończyć się tragicznie, gdy kiedyś idąc samemu będzie próbowało powtórzyć twoje zachowanie. Małe dzieci nie zawsze potrafią zrozumieć wyjątkowe sytuacje, zasada musi być przestrzegana i kropka.
5. Plotkowanie
Dobra zasada mówi, że o nieobecnych mówi się tylko dobrze albo wcale, ale… Plotki przy kawie, wymiana informacji, sensacje i skandale to coś, co lubimy, nawet jeśli oficjalnie nie chcemy się do tego przyznać. Plotkowanie nie jest powodem do dumy, więc przy dzieciakach lepiej jest powstrzymać się od rozmów na temat romansów sąsiadki, czy problemów znajomego i trzymać język za zębami. Tym bardziej, że często maluchy lubią dzielić się zasłyszaną informacją w najmniej odpowiednim dla nas momencie.
6. Nieprzestrzeganie przepisów drogowych To była ciągła? Słowo daję, widziałam przerywaną. Zakaz parkowania? Ja tylko na pięć minutek i już odjeżdżam. Tylko 80? Kto wymyślił te przepisy, droga jak marzenie!
Znacie to? Dzieciaki też znają, słyszą i kodują. A potem myślą, że znaki drogowe to informacje dla zainteresowanych, a nie obowiązujące przepisy bezpieczeństwa, ograniczenia prędkości są dla tchórzliwych i z kiepskimi samochodami, a parkować można tam gdzie się da. Sami fundujecie sobie dodatkowy stres, gdy za parę lat wasza pociecha otrzyma prawo jazdy - wszak niedaleko pada jabłko od jabłoni.
7. Rozwiązywanie konfliktów krzykiem i awanturą
A przecież warto rozmawiać. Krzykiem i awanturowaniem się będziemy słyszalni, ale nie zawsze wysłuchani. Wiecznie wrzeszcząca matka i stale awanturujący się ojciec to chyba nie najlepszy obraz w oczach dziecka, nie sądzisz?
8. Wykorzystywanie błędów innych
Zasada "bank pomylił się na twoją korzyść" obowiązuje, ale tylko w grze - wykorzystywanie czyjejś nieuważności i pomyłki jest naganne. Czy to źle wydana reszta w sklepie, czy niedopisane danie do rachunku w restauracji, bądźmy dla siebie życzliwi i wyrozumiali, bo pewnie ktoś będzie musiał za swoją pomyłkę zapłacić.
9. Nietolerancja
To bardzo ważny punkt, zwłaszcza teraz, gdy tyle mówi się o imigrantach, a na świecie mają miejsce niepokojące wydarzenia. Religia, kultura, tradycje i obyczaje mogą być inne od naszych, ale nie oznacza to, że są one gorsze i nie zasługują na szacunek. Nie trzeba od razu zmieniać swoich przekonań i naginać się do innych, wystarczy żyć w zgodzie i spróbować zaakceptować nawet kogoś, kto jest zupełnie różny od nas.
10. Bałaganiarstwo
Narzekania na bałagan w pokoju, nieporządek w szafie lub rozgardiasz na biurku należałoby zacząć od przyjrzenia się sobie - czy dajemy dzieciakom dobry przykład? Czy sami mamy porządek w swoich rzeczach? A może nieustannie czegoś szukamy, coś gubimy, a wielkie sprzątanie zarządzamy tylko od święta? Nie trzeba być od razu perfekcyjnym, ale nieco więcej ładu i organizacji nikomu nie zawadzi.