Szwedzkie pierniczki jeszcze lepsze niż tradycyjne. Już nie wyobrażam sobie świąt bez pepparkakor

Martyna Pstrąg-Jaworska
Pierniczki na święta to już tradycja, której nigdy nie pomijamy, szczególnie, jeśli w domu masz dzieci. Maluchy kochają ugniatanie ciasta, wykrawanie świątecznych kształtów i ozdabianie i lukrowanie pierników.
Pierniki na święta to nieodłączny element Bożego Narodzenia - wypróbujcie w tym roku przepis na korzennie ciasteczka pepparkakor. Pexels

Pierniczki na święta: korzenne pierniczki pepparkakor ze Szwecji

Pierniczki na święta to punkt obowiązkowy, przepis na ciasteczka jest przed Bożym Narodzeniem w użyciu non stop. Ten przepis na szwedzkie pierniczki jest idealny – a wiem to, bo przetestowałam już miliony "sprawdzonych przepisów na pierniki".


Zawsze wychodziły zbyt twarde, za mało korzenne albo ciasto podczas wałkowania rozpadało się w dłoniach. Za to ten przepis na pepparkakor wpadł mi w ręce kilka lat temu i odkąd go wypróbowałam, trzymam się go i rozdaję przyjaciołom i rodzinie, którzy są zachwyceni smakiem tych szwedzkich pierniczków. Różnią się od polskich pierniczków tym, że są bardziej kruche i cienkie jak ciastka.

Pepparkakor mają charakterystyczny korzenny, ale też i ostry smak, a to dzięki dodaniu do ciasta na pierniki nieco przyprawy do piernika, w tym imbiru i goździków. Można nawet dodać trochę pieprzu! Ciasto na początku wydaje się nieco klejące, ale po poleżeniu w lodówce jest idealnie plastyczne i dobrze się wałkuje.

Pierniczki na święta – przepis na szwedzkie ciastka pepparkakor

Aby przygotować charakterystyczne korzenne pierniki na święta prosto ze Szwecji, czyli pepparkakor, będziesz potrzebować: (przyprawy można zastąpić opakowaniem przyprawy do piernika, przyprawy do grzańca i przyprawy do jabłecznika)

Korzenne szwedzkie pierniki – przepis krok po kroku

Z goździków rozdziel główki i same utrzyj w moździerzu. Po utarciu wymieszaj je z przyprawami. Skórkę pomarańczową bardzo drobno posiekaj.

Mąkę wymieszaj z migdałami. Do dużego garnka o bardzo grubym dnie włóż masło i postaw na kuchni na niewielkim ogniu. Kiedy masło się roztopi, dodaj miód i całość dokładnie wymieszaj, aż do połączenia składników. Kiedy się połączą, wsyp cukier.

Teraz trzeba cały czas mieszać, aż cukier się rozpuści. Zdejmij garnek z gazu i wrzuć wymieszane wcześniej przyprawy oraz posiekaną skórkę z pomarańczy. Kiedy masa wystudzi się, wsyp do niej migdały, mąkę oraz proszek.

Całość wymieszaj. Suche składniki wsypuj powoli, bo ciasto będzie bardzo gęste. Jeśli nie jest - dosyp migdałów lub mąki, ale tylko trochę, na oko. Całość wstaw do lodówki na ok. 2 godziny, żeby ciasto porządnie stężało. Kiedy ciasto stwardnieje (trochę jak kruche ciasto), wyjmij część i bardzo cienko rozwałkuj.

Wykrawaj dowolne kształty, układaj na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia (można ją wysypać mąką). Jeśli szybko układasz pierniki na blaszce, nie trzeba jej posypywać mąką – później trzeba tylko pamiętać, żeby zdjąć pierniczki, dopóki są gorące.
Pierniki na święta: szwedzkie pierniczki pepparkakor jeszcze lepsze niż tradycyjne.archiwum prywatne

Wstaw blachę do piekarnika rozgrzanego do około 200 stopni, na 10 minut. Jeśli pierniczki urosną i zbrązowieją przed upływem 10 minut, również je wyjmij. Jeśli będą blade - zostaw jeszcze na parę chwil.

Gorące świąteczne pierniczki muszą szybko być zdjęte z blachy, ale to jest też moment, żeby zrobić w nich dziurki, jeśli chcemy je powiesić. Gorące pierniczki równo układamy na kratce lub na drewnianej desce. Nie ruszaj ich, dopóki nie ostygną, bo się odkształcą.