skórka z pomarańczy, skórka pomarańczowa,m kandyzowana skórka pomarańczy, domowe triki, skórki z cytrusów
Skórka z pomarańczy - 6 sposobów na jej wykorzystanie w domu Unsplash
Reklama.
  • Skórek z pomarańczy i mandarynek w sezonie jesienno-zimowym każdy z nas ma sporo, bo uwielbiamy jeść cytrusy w okolicach Bożego Narodzenia - są też wtedy najsmaczniejsze.
  • Zamiast wyrzucać obierki po cytrusach, wykorzystaj je - będzie ekologicznie i z pozytywnym skutkiem dla twojego domu i ciebie.
  • Skórki z pomarańczy i mandarynek mają w sobie olejki eteryczne - świetnie sprawdzają się jako odświeżacz powietrza, składnik ciast, ale też... maseczek do twarzy.
  • Co zrobić ze skórek z cytrusów?

    Większość z nas po obraniu pomarańczy i mandarynek wyrzuca resztki owoców do kosza na śmieci – a tymczasem mają one tak wiele zastosowań, że aż szkoda je marnować w ten sposób. Oto kilka świetnych patentów na wykorzystanie skórek z mandarynek i pomarańczy.

    Odświeżacz zapachu z cytrusowych skórek

    Dzięki zawartym w skórkach mandarynek, pomarańczy, a nawet cytryn, olejkom eterycznym,
    łatwo zniwelować nieprzyjemne zapachy – w pomieszczeniach, ale także np. w lodówce. Umieść skórki z jednej pomarańczy lub 2 mandarynek w miseczce i obsyp je solą, a następnie włóż do lodówki, połóż na łazienkowej półce czy na kuchennym blacie.
    Resztki cytrusów w połączeniu z solą zaczną wydzielać olejki, które odświeżą powietrze i nadadzą pomieszczeniu ładnego cytrusowego zapachu.

    Wybielanie zębów skórką pomarańczy

    Ta naturalna metoda wybielania zębów czasem działa dużo lepiej niż niejedne pasty i specjalne środki wybielające zęby. Wystarczy wewnętrzną (białą) stroną skórki po pomarańczy czy mandarynce przecierać zęby przez około 5 minut, a następnie zostawić na nich warstwę limonenu, która wydziela się podczas pocierania o skórkę owocu.
    Po około 30 minutach umyj zęby jak zwykle. Limonen ma właściwości wybielające i rozjaśniające, więc możesz liczyć na jaśniejszy uśmiech.

    Odświeżacz do butów ze skórki cytrusowej

    Po całym dniu w pracy i niezdejmowaniu obuwia często zdarza się, że wydostaje się z nich nieprzyjemny zapach. By go usunąć, wystarczy zetrzeć skórkę z pomarańczy lub innego cytrusa na drobnych oczkach tarki i wymieszać z sodą oczyszczoną.
    Powstałą mieszankę wsyp do butów na wkładkę i pozostaw ją tam na całą noc. Rano odkurz powierzchnię wkładki do butów – pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu, wilgoci i zabijesz bakterie, które namnożyły się po całodziennym noszeniu butów.

    Skórki z cytrusów: dodatek do ciast

    W moim domu zawsze zbierało się skórki z pomarańczy, by pokroić je na drobną kosteczkę, zasypać cukrem i potem używać skórki pomarańczowej do wypieków. By przygotować domową skórkę pomarańczową, musisz umyć obierki pomarańczy, cytryny czy mandarynek, usunąć z nich nadmiar wewnętrznej białej skórki za pomocą ostrego noża, a następnie umieścić w garnku z połową szklanki wody.
    Zagotuj skórki i gotuj je przez ok. 15 minut, odsącz na sitku i zagotuj ponownie w czystej wodzie. Po wykonaniu gotowania 2-3 razy (by usunąć nadmiar wosku, który jest na skórce cytrusów), pokrój skórkę na drobną kostkę. Następnie umieść ją w słoiku, zasyp cukrem (pół słoika) i zalej wrzątkiem. Takie skórki cytrusów w cukrowej zalewie świetnie nadają się do drożdżówek, ciast czy deserów.

    Maseczka na twarz DIY ze skórką z pomarańczy

    Skórka z pomarańczy ma właściwości ściągające, więc jest świetna do walki z zaskórnikami czy zbyt przetłuszczającą się cerą. Regularne używanie pomarańczy czy mandarynki na skórę sprawi, że zaskórników i innych niedoskonałości będzie się pojawiało po prostu mniej.
    By przygotować maseczkę, zetrzyj skórkę z pomarańczy na tarce, dodaj białko jajka i całość wymieszaj. Maskę nałóż na oczyszczoną skórę twarzy na około pół godziny i powtarzaj zabieg 2 razy w tygodniu.

    Pachnący ocet do sprzątania (z cytrusami)

    Zamiast wyrzucać skórki pomarańczy i mandarynek do śmietnika, umieść je w słoiku lub butelce ze spryskiwaczem. Całość zalej butelką octu i odstaw słoik czy butelkę na tydzień lub dwa w ciemne miejsce. Ocet wchłonie ze skórek olejki eteryczne, właściwości czyszczące i straci swój naturalny, niezbyt przyjemny zapach.
    Po tygodniu odcedź skórki, albo razem z octem umieść je w butelce ze spryskiwaczem, otrzymasz świetny płyn do sprzątania powierzchni w kuchni i łazience – o świetnym działaniu czyszczącym i pięknym cytrusowym zapachu.