Nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę! Oto lista rzeczy do porodu, które trzeba wziąć do szpitala

Redakcja Mamadu
Jak zminimalizować stres w związku ze zbliżającym się porodem? Dobrze się do niego przygotować. Bez wątpienia częścią tego przygotowania będzie zapakowanie torby do szpitala. Co zabrać? Ile? Co jest konieczne, a co zajmuje jedynie miejsce w bagażu? Przygotowaliśmy dla was listę rzeczy do porodu, żebyście w tym wyjątkowym momencie nie musiały się martwić brakiem ciepłych skarpet.
Lista rzeczy do porodu – oto co przyda ci się w szpitalu Jonathan Borba/Unsplash

Jak i kiedy zapakować się do szpitala na poród

Nie warto zwlekać z pakowaniem torby do szpitala do ostatniej chwili. Najlepiej pomyśleć o tym już około 36. tygodnia ciąży, pozwoli to uniknąć nerwów i napięć, jeżeli akcja zacznie się szybciej, niż przewidywałyśmy. Dobrym pomysłem jest również zaangażowanie w przygotowanie rzeczy partnera, który będzie nam towarzyszył w placówce.


Przyszły tata musi wiedzieć, gdzie znajdzie przedmioty potrzebne tobie lub maluchowi.
Wspólnie możecie również wybrać torbę lub walizkę, która pojedzie z wami do szpitala. Pamiętajcie, żeby nie był to bagaż zbyt dużych rozmiarów. Za wysoka walizka może nie zmieścić się pod szpitalne łóżko, a w wielu salach nie ma wystarczająco dużo miejsca, żeby postawić torbę. Wybierając, w co się zapakujesz, zwróć uwagę na liczbę kieszonek/przegródek i sposób otwierania. Zastanów się, czy rzeczy nie będą wypadać i czy łatwo będzie je ułożyć tak, żeby można było wyjąć pojedynczy przedmiot, a nie całą zawartość.

Przed zrobieniem listy "co zabrać do porodu", sprawdź również informacje na stronie szpitala, w którym będziesz rodzić. Niektóre oddziały oferują na przykład wkłady poporodowe czy pierwsze ubranko, jednak w innych może tego zabraknąć. W tym przypadku lepiej samodzielnie sprawdzić takie informacje, a nie bazować na tym, co usłyszymy o innych.

Standardowy pobyt w szpitalu trwa 2-3 doby i na tyle warto się przygotować. Wstępnie można podzielić rzeczy na cztery grupy: rzeczy do porodu, dla ciebie, dziecka i taty.

Warto również wziąć pod uwagę, że pobyt w szpitalu może się z różnych powodów przedłużyć. Nie musimy jednak na taką ewentualność brać wszystkiego ze sobą. Przygotuj dodatkowe przedmioty i ułóż w jednym miejscu, tak by osoba, która będzie ci je dowoziła na oddział, wiedziała, co i gdzie leży.
Na tę "listę awaryjną" warto wpisać szlafrok, dodatkowe koszule, bieliznę (także biustonosz do karmienia), podkłady (dla mamy i dziecka), wkładki laktacyjne, ubranka dla noworodka, pieluszki, maść do smarowania pupy, a także zapas jednorazowych chusteczek. Są to produkty, które przydadzą się również, jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem i do domu wrócicie po 2-3 dobach.

Lista rzeczy do porodu – co zabrać do szpitala?

W pierwszej kolejności zapakuj wszystkie niezbędne dokumenty: dowód osobisty, kartę ciąży i NIP pracodawcy (lub swój, jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą). W jednym miejscu – najlepiej sprawdzi się teczka – trzymaj wyniki badań, które mogą być potrzebne w szpitalu.

Standardowe badania obejmują: ostatnią morfologię i ogólne badanie moczu; posiew z pochwy i okolic odbytu, USG z 36. tygodnia ciąży, HBS, WR, grupę krwi i RH z przeciwciałami odpornościowymi (oryginał). Zabierz również wszystkie wyniki badań specjalistycznych. Tym bardziej, jeżeli chorujesz i w czasie ciąży konsultowałaś się na przykład z okulistą czy kardiologiem. Do szpitala nie jest potrzebne skierowanie.
Czytaj także: "Nikt mnie przed nimi nie ostrzegł". O dreszczach po porodzie się po prostu nie mówi

Rzeczy do porodu – dla mamy:

– koszulka do porodu
– 2-4 rozpinane z przodu koszule, które ułatwią karmienie
– ciepłe skarpety
– bielizna (najlepiej wziąć ze sobą 2 biustonosze, które nosiło się w ostatnich miesiącach ciąży)
– wygodne i najlepiej luźne ubrania i buty
– klapki pod prysznic i wsuwane kapcie
– szlafrok lub rozpinana bluza
– 2-3 ręczniki
kosmetyki: szczoteczka do zębów, mydło, szczotka i gumki do włosów, szampon, preparat do higieny intymnej dla kobiet w ciąży
– wkłady ginekologiczne
– majtki poporodowe (5-6 sztuk, koniecznie oddychające)
– laktator, wkładki laktacyjne
– ulubione przekąski i woda
– ręcznik papierowy, który może okazać się pomocny przy pielęgnacji krocza po porodzie
– podkłady poporodowe (3 paczki)
– okłady na piersi (np. termożelowe), które przyniosą ulgę w pierwszych godzinach po porodzie
– lanolina do pielęgnacji sutków
Jimmy Conover/Unsplash
Przydatne mogą okazać się również: poduszka do karmienia, własny kubek i sztućce, a także mała lampka, którą można przymocować do łóżka. W salach często brakuje małego źródła światła koniecznego do nocnego karmienia.

Rzeczy do porodu przygotuj sobie w osobnej torebce, żeby zawsze były pod ręką. Powinny się tam znaleźć koszula, szlafrok i klapki, a także wszystko to, co poprawi twój komfort: ulubione przekąski – warto sięgnąć po jabłko czy miód, woda, pomadka do ust, chusteczki do twarzy lub woda w formie mgiełki, ładowarka, olejek do masażu, słuchawki, jeżeli chcesz posłuchać muzyki.

Rzeczy do porodu – dla dziecka

W przypadku pakowania rzeczy do szpitala dla dziecka stosujemy podobną zasadę, czyli pamiętamy, że warto mieć zapas, ale nie przesadzamy.

Co powinniśmy schować do walizki?
– podkłady (ponad 30 sztuk)
– pieluszki (30-40 sztuk)
– 3 cienkie koszulki lub body
– 3 pajacyki, kaftaniki lub śpioszki
– mokre i suche chusteczki
– 6 sztuk pieluszek tetrowych lub muślinowych
– gruszka do nosa
– nożyczki do paznokci
– mały kocyk lub rożek
– 2 czapeczki, 2 pary rękawiczek, 2 pary skarpetek
– ręcznik
– krem do pupy przeciw odparzeniom
– 2 otulacze tetrowe lub muślinowe.

Jeżeli rodzicie jesienią lub zimą przygotujcie również grubsze ubrania na wyjście – kombinezon lub pajaca, ciepłą czapkę, otulacz lub śpiworek, koc. Te rzeczy i fotelik samochodowy mogą zostać w bagażniku – przydadzą się dopiero w dniu wypisu.

Przyszłe mamy często stresują się tym, czy powinny zabierać ze sobą fotelik lub nosidełko dla dziecka. Wiadomo, że jest on ciężki i mało poręczny. Lepiej więc nie zabierać go ze sobą, ale umówić się, że bliscy będą czekali z fotelikiem w ręku w momencie wypisu. Takie rozwiązanie wydaje się najbardziej racjonalne.
Robert Bussey/Unsplash
Nie zapominajmy w tym wszystkim również o tacie. Warto, żeby miał przy sobie ubranie na zmianę, klapki, aparat fotograficzny, jeżeli planuje robić zdjęcia i ładowarkę do telefonu (lub power bank), a także przekąski, ponieważ nigdy do końca nie wiadomo, ile poród potrwa.

Reszta rzeczy to kwestia indywidualna. Do listy można dodawać wszelkie rzeczy, które poprawią wasz nastrój i sprawią, że poczujecie się bezpiecznie. Może być to termofor, maskotka czy ulubiony kosmetyk. Warto jednak pamiętać o umiarze, bo zbyt duży bagaż może być kłopotliwy. Jeżeli wcześniej sobie wszystko rozpiszemy i przygotujemy to, czego naprawdę potrzebujemy, to unikniemy stresu związanego z pobytem w szpitalu.

4 porady, które ułatwią pakowanie torby do szpitala na poród

1. Zabierz ze sobą kosmetyki, których używasz na co dzień. Moment porodu to zły czas na testowanie nowości.

2. Nie musisz pakować się w jedną dużą torbę. Możesz rozdzielić rzeczy, żeby łatwiej było ci znaleźć to, czego potrzebujesz.

3. Nie wszystko da się zapakować "na zapas" – zrób osobną listę przedmiotów, które możesz zabrać dopiero przed samym wyjazdem (np. ładowarkę do telefonu czy konkretne kosmetyki) i trzymaj ją w widocznym miejscu.

4. Lista twoich potrzeb może się różnić i nie musisz kupować rzeczy, z których nie korzystasz na co dzień, jeżeli np. nie nosisz szlafroka, to weź do szpitala bluzę.