Jak wygląda macica w ciąży? Tak zmienia się ten organ w ciągu 9. miesięcy [FILM]
Ciąża to dla kobiety duże wyzwanie. Zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Ciało zmienia się, a wiele z tych zmian jest nieuchwytnych dla ludzkiego oka, bo o ile widzimy rosnący brzuszek, to często zastanawiamy się, jak ten proces wygląda "w środku" i jak wygląda macica w ciąży.
- W procesie rozrodczym macica jest najważniejszym organem. Jak zmienia się i jak wygląda macica w ciąży?
- Macica jest bardzo elastyczna, w trakcie ciąży powiększa swoje rozmiary 500-krotnie.
- Sprawdź, jak zmienia się macica w ciąży.
Wymiary macicy u kobiety, która nie rodziła dziecka, wynoszą około 7,5 cm długości, w najszerszym miejscu około 4 cm i 2,5-3 cm grubości. Organ waży około 50-60 gramów. Tym bardziej zadziwiające wydaje, jak bardzo rozciąga się, by zmieściło się w nim kilkukilogramowe dziecko.
W macicy wyróżnia się dwie powierzchnie i dwa brzegi. Powierzchnia przednia jest spłaszczona i nosi nazwę powierzchni pęcherzowej, natomiast wypukła powierzchnia tylna stanowi powierzchnię jelitową. Obie powierzchnie schodzą się w brzegu prawym i lewym.
Macica dzieli się na trzon (jego wewnętrzne ściany wyścieła błona śluzowa jamy macicy, czyli endometrium; w obrębie jamy macicy dojrzewa zarodek, a później płód); cieśń macicy to kilkumilimetrowa część kanału szyjki; szyjkę macicy (w ciężarnej macicy szyjka działa jako zwieracz zamykający jamę macicy).
W procesie rozrodczym macica jest najważniejszym organem. Jak zmienia się i jak wygląda macica w ciąży?
Jak wygląda macica w ciąży?
Kształt macicy kobiety, która nie jest w ciąży, przypomina spłaszczoną gruszkę. Gdy jednak dochodzi do zapłodnienia i zagnieżdżenia jaja, zaczyna się proces wielkiej przemiany. Jak na początku macica waży około 60 gramów, tak w ostatnim etapie ciąży jej waga sięga nawet 1 kg i pojemność 5 litrów. Z 2,5 centymetrów grubości robi się natomiast tylko 1,5 centymetra.wikipedia.org
Warto również dodać, że macica nie rozrasta się symetrycznie. Najczęściej najbardziej powiększa się jej górna część. Wokół niej rozrasta się również siatka naczyń krwionośnych, co wiąże się z coraz większym przepływem krwi.
Macica w ciąży tydzień po tygodniu
Na wczesnych etapach ciąży kobieta nie widzi zmian w wyglądzie – w jej brzuchu zaczynają już jednak zachodzić procesy przygotowujące macicę dla kilkumiesięcznego gościa. W 4. tygodniu ciąży macica nieznacznie zwiększa swój rozmiar.W tych pierwszych tygodniach ciąży nie widać jeszcze ciążowego brzuszka, jednak niektóre ciężarne zauważają, że dopasowane jeansy lub spódnica zaczynają uciskać, a brzuch (zwłaszcza poniżej pępka) jest nieco uwypuklony – 7. tydzień ciąży to czas, gdy macica zaczyna się powiększać i powoli wypycha powłoki brzuszne.
W 8. tygodniu (koniec 2 miesiąca) dziecko jest na początku swego rozwoju i jest wielkości maliny. Ciąża nie jest jeszcze widoczna, ale przyszła mama jest w stanie wyczuć powiększoną macicę, która wielkością przypomina cytrynę. Odczuwalne są już bóle podbrzusza, wystąpić też mogą plamienia w okresie spodziewanej, drugiej miesiączki. W 9. i 10. tygodniu ciąży wielkość brzucha się nie zmienia. Za to powiększa się macica, która na tym etapie rozmiarem przypomina grejpfruta.
Jak wygląda brzuch w 10. tygodniu ciąży?•123RF.com
Chociaż 13. tydzień ciąży to ostatni tydzień pierwszego trymestru, ciąża nie jest jeszcze widoczna. Macica wygląda jak nieduża, gładka piłka i zaczyna coraz silniej wypychać powłoki brzuszne. Brzuch w 13. tygodniu ciąży zaczyna się uwypuklać, jednak nadal jest raczej niezauważalny.
W 14. tygodniu macica powiększa się coraz szybciej i jest rozmiaru dużego grejpfruta. Możną ją bez problemu wyczuć poniżej pępka. W 14. tygodniu ciąży waży już 250 gramów, a drugie tyle waży znajdujący się w niej płyn owodniowy.
W 15. tygodniu ciąży macica zaczyna już wyraźnie wystawać tuż nad spojeniem łonowym, zwłaszcza jeżeli nie jest to pierwsza ciąża kobiet. Można już wyczuć ją ręką, szczególnie jeżeli się położysz i rozluźnisz.
W 18. tygodniu ciąży macica ma już rozmiary piłki do koszykówki, a dziecko czując, że ma dużo miejsca, chętnie się porusza w brzuchu. W 20. tygodniu dno macicy (górna ściana) znajduje się nieco poniżej wysokości pępka i w kolejnych tygodniach ciąży będzie się podnosić w tempie około 1 cm na tydzień.
21. tydzień ciąży to dobry moment, żeby nieco zwolnić i zacząć więcej odpoczywać – powiększająca się macica przesuwa środek ciężkości, co może spowodować ból pleców, szczególnie w krzyżu.
W 22. tygodniu macica znajduje się już około 2 cm ponad pępkiem, a w 24. tygodniu na poziomie pępka – dziecko mierzy 22-28 cm i waży ok. 600-700 gramów. Wielkością przypomina kolbę kukurydzy.
W 31. tygodniu ciąży płód osiąga rozmiar ananasa, waży ok. 1500 gramów i mierzy 45 cm. W tym czasie powiększa się pępowina, które poprzez poszerzanie przygotowuje się do porodu. Przyszłe mamy mogą odnieść wrażenie, jakby macica wypełniała całą jamę brzuszną. Dno macicy w trzecim trymestrze znajduje się nieco poniżej połowy odległości między pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym, czyli najniżej położoną częścią mostka.
W 32. tygodniu ciąży dno macicy umiejscowione jest na środku, pomiędzy pępkiem a najniższą częścią mostka. Od początku ciąży macica wzrosła 500-krotnie! Wypełnia prawie całą jamę brzuszną, uciska przeponę, co może spowodować trudności w oddychaniu.
Brzuch w 37. tygodniu ciąży coraz bardziej przeszkadza – ułożenie się w wygodnej pozycji jest naprawdę trudne. Najlepiej będzie, jeśli ciężarna do snu wybierze pozycję na boku. Powiększa się również macica, która z tygodnia na tydzień coraz bardziej uciska narządy wewnętrzne – oddychanie jest trudniejsze, oddawanie moczu częstsze, a dodatkowo pojawiają się problemy trawienne, np. niestrawność.Może cię zainteresować także: Sprawdź kalendarz ciąży Mamadu.pl i dowiedz się, co w każdym tygodniu dzieje się w twoim brzuchu!
Jak wygląda macica w 35. tygodniu ciąży?•123RF.com
Macica po ciąży – jak wygląda?
Jeżeli jest coś, co zadziwia bardziej niż wzrost macicy podczas ciąży, to jest to tempo jej kurczenia się po porodzie. Już 10 dni po pojawieniu się dziecka na świecie, macica wraca do swojego ułożenia nad spojeniem łonowym. Całkowity czas obkurczenia jest oczywiście indywidualny i zależy od wielu czynników – sprzyja mu oksytocyna wydzielana podczas karmienia piersią.W tym okresie kobieta może czuć bolesne skurcze, które z czasem słabną. Rozmiar sprzed porodu macica osiąga wraz z zakończeniem połogu, czyli około 6 tygodni po porodzie.