Brzuch opada, a tobie oddycha się znacznie łatwiej. Co się zmienia w ostatnim miesiącu ciąży?

Prawo autorskie: martinan / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: martinan / 123RF Zdjęcie Seryjne Po 37 tyg. ciąży większość dzieci ma wystarczająco dojrzałe narządy i układy wewnętrzne, aby samodzielnie poradzić sobie poza organizmem matki.
W 9 miesiącu (36 - 40 tydz.) dziecko jest gotowe do "wyjścia". Mama również odlicza już dni, nie mogąc się doczekać, kiedy zobaczy swojego malucha, ale też dlatego, że ostatni miesiąc daje się we znaki.


Jak wygląda dziecko w ostatnim miesiącu ciąży?
Malec dalej rośnie i przybiera na wadze. W terminie porodu mierzy od 48 do 64 cm i waży od 2.700 g do 4.500 g. Meszek, który był obecny na jego ciele praktycznie znika. W zgięciach kolan i łokci, oraz pod pachami i w pachwinach pozostają jeszcze resztki mazi płodowej.

Czy dziecko jest już komletnie rozwinięte?
Po 37 tyg. ciąży większość dzieci ma wystarczająco dojrzałe narządy i układy wewnętrzne, aby samodzielnie poradzić sobie poza organizmem matki. Dlatego po 37 tyg. ciążę uważa się za donoszoną. Około 36 - 37 tyg. ciąży w pełni rozwijają się płuca dziecka. Zmysły malucha ,,działają" bezbłędnie. To właśnie za pomocą smaku, dotyku i powonienia malec będzie radził sobie w pierwszych chwilach po przyjściu na świat.
W jelitach gromadzi się smółka, którą po porodzie maluszek wydali, jako pierwszy stolec. Smółka to pozostałości tego, co z wodami płodowymi połykało dziecko (maź płodowa, złuszczony naskórek, inne składniki płynu owodniowego). W ostatnim miesiącu przed porodem zmienia się aktywność maluszka. Ma bardzo mało miejsca, dlatego ruchy odczuwalne są jako wiercenie, a nie kopanie.

Jakie dolegliwości towarzyszą przyszłej mamie w ostatnim miesiącu ciąży?
Bez wątpienia 9 miesiąc to apogeum wszystkich dolegliwości. Z dnia na dzień jest coraz ciężej. Dokuczają bóle kręgosłupa, obrzęki stóp utrzymują się, w nocy lub nad ranem mogą pojawić się skurcze mięśni nóg. Skóra na brzuchu nadal swędzi. Doskwierają zgaga i zaparcia. Pojawiają się częste i silniejsze skurcze macicy (skurcze przepowiadające). Na kilka dni lub godzin przed porodem odchodzi tzw. "czop śluzowy", który czasem jest zabarwiony krwią. Jeśli się pojawi to znak, że poród już tuż tuż. Wszystkie te dolegliwości powodują, że cierpisz na bezsenność. Duży brzuch nie pozwala znaleźć wygodnej pozycji do spania (najbardziej korzystna jest na lewym boku - łożysko jest w tedy lepiej ukrwione). Dobra wiadomość jest taka, że problem spłyconego oddechu mija. Brzuch opada, macica się obniża, przez co łatwiej Ci oddychać.


W ostatnim miesiącu ciąży dokucza zmęczenie, lub też nadmiar energii. U wielu kobiet przed samym porodem występuje nieodparta chęć robienia porządków i przygotowywania domu na przyjście dziecka (instynkt wicia gniazda - efekt działania hormonów - estrogenów). W związku z tym, że to ostatni miesiąc, a poród może zacząć się w każdej chwili, powinnaś mieć spakowaną torbę do szpitala z potrzebnymi rzeczami dla dziecka i Ciebie.

Jakie dokumenty należy przygotować przed wyjazdem do szpitala?
Karta ciąży, dowód osobisty, dowód ubezpieczenia, wyniki badań: oryginał wyniku grupy krwi, badanie WR, wynik badania antygenu HBs, ostatnia morfologia, badanie ogólne moczu itp.

Badania w 9 miesiącu ciąży
Ostatni miesiąc to czas, gdy nie wykonuje się już żadnych znaczących badań. Lekarz może zalecić ewentualnie badanie ogólne moczu. Oczywiście w trakcie wizyty ginekolog zwarzy Cię, zmierzy ciśnienie tętnicze, zbada wyskokość dna macicy. W 9 miesiącu wykonuje się badanie KTG, dzięki któremu można kontrolować tętno płodu.Pamiętaj o kontrolowaniu ruchów dziecka. Rób to 2 razy dziennie. Ułóż sie wygodnie, policz ruchy dziecka, aż do 10, sprawdź ile czasu minęło od ostatniego ruchu, w ciągu godziny powinnaś "naliczyć" 10 ruchów.

Jeśli minął termin porodu - nie panikuj! Cierpliwie czekaj. Termin wyliczony przez lekarza jest tylko przybliżony. Po upływie terminu ginekolog zaleci częstsze wizyty w gabinecie lekarskim, bądź szpitalu, gdzie co kilka dni robi się badanie KTG.Jeśli cokolwiek niepojącego pojawi się w zapisie KTG, lub gdy minie 42 tydzień ciąży, a akcja porodowa sie nie zacznie - prawdopodobnie lekarz zdecyduje o wywołaniu porodu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...