Co jest niezbędne w jesienno-zimowej wyprawce dziecka? Te produkty to absolutny must have

Martyna Pstrąg-Jaworska
Jeśli rodzisz jesienią lub zimą w wyprawce dla noworodka musisz znaleźć miejsce także na produkty, których maluszek nie potrzebuje latem. W wyprawce na jesień i zimę musi się więc znaleźć po kilka sztuk ubranek z różnych materiałów, żebyś w razie gorszej pogody mogła założyć dziecku na cieńsze body coś cieplejszego.
Wyprawka jesienno-zimowa dla noworodka - oto ściąga, która przyda ci się przy kompletowaniu rzeczy dla dziecka. materiały prasowe Dear Eco
Przy skompletowaniu wyprawki dla noworodka na jesień czy zimę, musisz się skupić na produktach, które niekoniecznie są potrzebne latem. W wyprawce jesienno-zimowej potrzebujesz dla dziecka więcej rzeczy, które są cieplejsze i jak najlepsze jakościowo. Jeśli kupujesz na jesień i zimę cienkie bawełniane body, to dobrze w wyprawce też mieć cieplejsze bluzy, ocieplane spodenki czy polarowe pajacyki, które przydadzą się na chłodniejsze noce czy spacery. Zastanawiasz się, co wybrać do jesienno-zimowej wyprawki przy takiej ilości produktów, które nam są oferowane w sklepach? Nie musisz - stworzyliśmy przydatną listę wyprawki jesienno-zimowej dla dziecka, które urodzi się we wrześniu, październiku, listopadzie czy w grudniu.

Wyprawka dla noworodka na jesień i zimę


Oto nasza lista wyprawkowych hitów – to totalna podstawa, którą musisz mieć u siebie, jeśli rodzisz jesienią lub zimą. Po pierwsze są to rzeczy niezbędne dla noworodków i niemowlaków, po drugie: są z najwyższej jakości materiałów. A po trzecie: wzorami i designem cieszą oko zarówno dzieci, jak i rodziców.


To lista rzeczy, które będą idealne na chłodniejsze dni, deszczową pogodę czy pierwsze przymrozki. Skorzystaj z naszych podpowiedzi, co się przyda jesienią i zimą dla noworodka – zarówno po wyjściu ze szpitala, jak i później np. podczas jesiennych spacerów.
Body i spodenki to prosty i wygodny zestaw po domu dla noworodka i niemowlaka.materiały prasowe Dear Eco
Na jesienną pogodę warto być przygotowanym. A to oznacza, że trzeba mieć zarówno cieńsze ubranka na słoneczne dni, jak również cieplejsze, gdy zaczną się niespodziewanie pierwsze deszcze, przymrozki, przenikliwy wiatr czy po prostu – zmienna pogoda.

Nie musisz przesadzać z ilością – naprawdę wystarczy po kilka sztuk każdego ubranka. Jeśli rodzisz jesienią lub wczesną zimą, najlepiej zaopatrzyć się w ubranka niemowlęce w rozmiarze 62: to one rekomendowane są jako najbardziej uniwersalny rozmiar dla noworodka. Jeśli będą ciut za duże, zawsze możesz maluszkowi podwinąć rękawki czy nogawki, a gorzej jeśli kupisz mniejszy rozmiar i ubranko okaże się dla dziecka za małe, bo maluch urodzi się większy.

Ubranka w wyprawce jesienno-zimowej dla noworodka

W wyprawce na jesień i zimę powinno znaleźć się po kilka sztuk różnych ubranek niemowlęcych, które będą odpowiednie m.in. do spania i na spacery. Pamiętaj, że jeśli chodzi o ubieranie noworodka, to obowiązuje zasada, by zakładać mu na dwór jedną warstwę więcej niż sobie samemu Nie warto przegrzewać malucha, bo kilkanaście warstw materiałów i przegrzanie są da takiego małego dziecka dużo bardziej groźne niż wychłodzenie.

Ważne jest również, by ubranka były z najwyższej jakości tkaniny i nie zawierały w składzie sztucznych materiałów – dzięki temu skóra noworodka będzie prawidłowo oddychała, a dziecko nie będzie spocone i zmęczone przegrzaniem. Marka Dear Eco właśnie na tym się skupia, tworząc przepiękne niemowlęce ubranka i akcesoria.

W produktach tej marki bawełniany materiał jest absolutnie premium – czyli najwyższej jakości. To ekologiczna bawełna organiczna Pima, która jest najwyższą jakościowo bawełną. Dear Eco sprowadza ją z Peru i właściwie jako jedyni w Polsce szyją ubranka z tak wyjątkowego materiału. Oto co się przyda dla maluszka na jesień:

Body z krótkim rękawem 5 szt. i z długim 3 szt.
To coś w rodzaju podkoszulka, tylko dla noworodka i niemowlaka. Ubranko, które zakładamy na gołe ciało i pieluszkę – na krótki rękawek można założyć dodatkowo bluzę czy sweterek, a gdy jest nieco cieplej, to na jesień wystarczy body z długim rękawem i spodenki.
Body z długim rękawem - zakładane przez główkę oraz kopertowe.materiały prasowe Dear Eco
Śpiochy 4 szt.
To takie spodenki z szelkami, które można dziecku założyć na body. Dzięki temu omijamy skarpetki, które wiecznie malutkim dzieciom się zsuwają ze stópek i gubią ;-)

Spodenki (najlepiej z zabudowanymi stópkami, czyli półśpiochy) 4 szt.
Półśpiochy to takie śpiochy tylko, że bez szelek. Mogą być z gumką w pasie lub z szerokim pasem, który nie pozwoli się spodenkom zsunąć. Spodenki bez zabudowanych stópek też się przydadzą – najlepiej mieć kilka z różnych materiałów, by dopasować je do pogody za oknem: cieńsze bawełniane, grubsze z weluru czy polaru.
Półśpiochy to po prostu spodenki z zabudowanymi stópkami - wygodne, bo nie gubisz skarpetek.materiały prasowe Dear Eco
Sweterki/bluzy 4 szt.
Najlepiej, żeby ta część garderoby niemowlaka nie miała kaptura – póki dziecko leży na brzuszku i pleckach, bez ciągnięcia głowy w górę czy stabilnego jej trzymania, kaptur może mu przeszkadzać, ograniczać jego ruchy, a także po prostu – uwierać go w plecy.

Pajacyki 5-6 szt.
Świetnie sprawdzają się jako ubranko po domu – to jeden element odzieży, który robi zarówno za body, spodenki i skarpetki. Dzieci uwielbiają w nich spać, bo nic je nie uwiera i nic nie ogranicza ruchów. Dobrze mieć kilka sztuk z różnych materiałów – grubsze przydadzą się w chłodniejsze dni do spania.
Pajacyki to świetna opcja np. do spania dla malucha.materiały prasowe Dear Eco
Rękawiczki niedrapki 2 szt.
Chociaż obecnie coraz częściej mówi się o niezakładaniu niedrapek dla noworodka w szpitalu. Robi się tak by nowo narodzone dziecko swoimi ostrymi i nierównymi paznokciami nie podrapało sobie np. buzi. Ale rękawiczki mogą się przydać podczas np. pierwszych spacerów, gdy zrobi się naprawdę chłodno. Obecnie można też w sklepach znaleźć pajace (do domu) i kombinezony (na dwór), które mają już wbudowane rękawiczki.

Skarpetki 5 szt. i buciki niechodki 1 szt.
Cieńsze po domu, a grubsze, np. frotte, na spacer, by nóżki nie zmarzły. Buciki tzw. niechodki z miękką podeszwą warto mieć dla maluszka na chłodniejsze dni, gdy wydaje nam się, że skarpetki (nawet te frotte) to trochę za mało dla stópek dziecka.

Czapeczki cieńsze 3 szt. i grubsza 1 szt.
Na początek jesieni i na wyjście ze szpitala wystarczą cienkie czapeczki, takie zwykłe bawełniane. Gdy pojawią się pierwsze przymrozki czy przenikliwy wiatr, zamień je na cieplejszą czapkę . Według nowych zaleceń noworodki nie powinny też nosić czapeczki w domu.
Cienka czapeczka będzie idealna dla noworodka podczas pierwszych spacerów, wykorzystaj ją dopóki na dworze nie jest naprawdę zimno.materiały prasowe Dear Eco
Cienki kombinezon 1szt.
Idealne ubranko na jesienne spacery. Wystarczy cienki kombinezon z polaru czy weluru, jeśli w wózku masz dodatkowo ciepły śpiworek. Jeśli jednak jesienią i zimą używać będziesz w wózku tylko jakiegoś cieplejszego kocyka, to kombinezon powinien być grubszy, mieć od środka ciepłą warstwę polaru, futerka czy tzw. "misia". Wybierz taki, który posiada też kaptur i ma odpinane rękawiczki i nóżki. Wygodne są też modele, które są rozpinane zarówno z góry, jak i od dołu.

Akcesoria dla noworodka w wyprawce dla dziecka na jesień i zimę


W wyprawce dla noworodka, który urodzi się jesienią lub zimą, nie może zabraknąć akcesoriów takich jak: wózek i fotelik/nosidełko samochodowe. A także dodatki, które są potrzebne w domu, jak i na spacerze: śpiworek do wózka, rożek lub otulacz, lżejsze 2 kocyki i jeden nieco grubszy. Dla noworodka zrezygnuj z grubych i nieprzepuszczających powietrza kocyków z polaru, najlepsze będą kocyki dzierganie czy tkane – takie, przez które możesz zobaczyć, co jest po drugiej stronie koca. To zmniejszy ryzyko, że dziecko nakryje nim sobie twarz i zmniejszy dopływ powietrza do buzi i noska.
Lekki kocyk do przykrycia w domu lub na jesiennych spacerach, gdy pogoda dopisuje.materiały prasowe Dear Eco
Śpiworek
Przyda się w wózku – szczególnie w gondoli, w której noworodek mało się porusza, a dodatkowo szybko może się wychłodzić. Pod śpiworek można dziecku założyć cienki kombinezon, ale jeśli śpiwór jest puchowy i bardzo dobrej jakości – wystarczy zwykłe ubranko, takie jak po domu, ewentualnie założona na body jakaś bluza czy sweterek.

Śpiworek najlepiej kupić razem z wózkiem – tak, aby pasowały do siebie rozmiarem. Świetnym rozwiązaniem, które sprawdzi się zarówno w wózku, nosidełku samochodowym, koszu Mojżesza, ale również jako mata do zabawy na podłodze, jest regulowana wkładka Dear Eco, która rośnie razem z dzieckiem.
Mata do wózka czy do zabawy na podłodze, a także ciepłe i miękkie niechodki - idealne na jesień.materiały prasowe Dear Eco
Rożek/otulacz
Szczególnie sprawdzi się na początku – większość noworodków lubi być ciasno owiniętych, bo tak samo otulone były w brzuchu mamy. Rożek może być wygodniejszy, bo jest szybki w wiązaniu/ zapinaniu i dzięki niemu łatwiej wziąć w objęcia dziecko, gdy jesteś mamą po raz pierwszy i trochę jeszcze boisz się brania malucha na ręce. Otulacz jest nieco cieńszy i wygodniejszy, gdy masz już wprawę z noworodkiem, zajmuje również mniej miejsca.

Wózek
Modeli wózków na rynku jest ogromny wybór – musisz udać się do sklepu, przymierzyć modele do siebie i taty dziecka i sama zdecydować, co ci odpowiada najbardziej. Wygodną opcją jest wersja wózka 3w1 – to gondola dla leżącego niemowlaka, spacerówka na późniejsze miesiące i lata, a także nosidełko/fotelik samochodowy, który można swobodnie wpiąć w ramę wózka, gdy zajdzie taka potrzeba.

Pamiętaj, że na jesień i zimę warto mieć wózek z mocniejszego materiału, nieprzemakający i nieprzepuszczający wiatru. Dobrze też, by gondola była głęboka, bo dzięki temu lepiej uchroni dziecko przed zimnem i wiatrem.

Koła w wózku na jesień i zimę lepsze są większe, a rama stabilna i łatwa w prowadzeniu – pamiętaj, że będziesz być może prowadzić ją też po kałużach i zaspach śnieżnych, więc warto by koła i rama sobie poradziły z takimi przeciwnościami. Pamiętaj również o folii przeciwdeszczowej, która jesienią przyda się nie raz.

Fotelik/nosidełko samochodowe
Warto sprawdzić, które modele na rynku są najbezpieczniejsze i udać się do punktu, w którym specjaliści dobiorą odpowiedni fotelik do twojego samochodu. To opcja najbezpieczniejsza i dzięki niej będziesz mieć pewność, że podczas zderzenia, dziecku na pewno w foteliku nie grozi niebezpieczeństwo.

Jeśli chodzi o warunki atmosferyczne, to warto zwrócić uwagę, by nosidełko miało zakładaną budkę od wiatru i deszczu oraz ocieplany ochraniacz na nóżki. W nosidełku również świetnie sprawdzi się regulowana wkładka Dear Eco.

Z dodatkowych rzeczy, które przydadzą ci się przy noworodku jesienią i zimą to krem na każdą pogodę – taki który chroni przed zimnem, wiatrem i mrozem delikatną skórę na buzi małego dziecka. Wybieraj takie o prostym składzie, przeznaczone do skóry noworodków i niemowlaków od 1. dnia życia.