"Włóż mu czapkę, bo zmarznie". Pediatra o tym, jak nieświadomie robimy dzieciom krzywdę
Redakcja MamaDu
·4 minuty czytania
Publikacja artykułu:
Jednego dnia przechadzamy się po słonecznej przestrzeni, ubieramy się jedynie w cienki sweterek. Kolejnego dnia jest szaro, wietrznie i deszczowo, może nawet pada, a my zapinamy pod szyję kurtkę. Rodzicom łatwo jest jednak zapomnieć, że dzieci powinniśmy ubierać stosownie do pogody. Kombinezon i czapka na głowie, kiedy dzień jest naprawdę słoneczny, to zły pomysł. O tym, dlaczego nie warto zbyt grubo ubierać dzieci, porozmawiałam z lekarzem Moniką Działowską, autorką bloga "Pediatra na Zdrowie".
Reklama.
Obecna pora roku jest czasem niepewnym. Właśnie dlatego w szafie powinniśmy mieć przygotowane ubrania na różne ewentualności. Bierzmy pod dużą rozwagę także decyzję o tym, kiedy należy włożyć dziecku czapkę. Przegrzewanie może okazać się jeszcze poważniejszym problemem niż wyziębienie.
– Pierwszą konsekwencją zakładania dziecku czapki, kiedy na zewnątrz świeci słońce, jest przegrzanie. Czasami rodzice myślą, że wirus czy bakteria mogą wpaść przez ucho i wówczas dziecko będzie przewiane. To nie jest prawda. Natomiast my w naszych drogach oddechowych mamy rzęski, które powodują, że patogeny są wydalane na zewnątrz. Jeżeli jest duża różnica temperatur – wchodzimy z gorącego do zimnego, to wówczas rzęski są sparaliżowane i nie działają jak należy – tłumaczy lekarz Monika Działowska, w internecie znana jako "Pediatra na Zdrowie".
Jak więc powinniśmy ubierać dzieci, by jak najmniej chorowały?
– Warto, by dziecko przebywało w niższych temperaturach. Jeżeli będzie bardzo ciepło ubierane, pobiega na powietrzu, spoci się i rozbierze, bo będzie mu za gorąco, to rzeczywiście może być narażone na częstsze infekcje – dodaje pediatra.
Niejeden rodzic spotkał się zapewne z sytuacją, kiedy rodzina, czy nawet nieznajomi zwracali uwagę na to, że dziecko nie ma włożonej czapki. Kiedy wielokrotnie słyszy się takie stwierdzenia, można samemu się zagubić. W końcu każdy chce, by jego pociecha była zdrowa. Kiedy więc powinniśmy wkładać dziecku czapkę?
Czapka - kiedy powinniśmy włożyć ją dziecku?
– Kilkuletnim dzieciom zakładamy czapkę mniej więcej wtedy, kiedy sobie. Oczywiście, gdy bardzo wieje można im włożyć cienką czapkę lub kaptur. Podczas dość ciepłego dnia, kiedy sami chodzimy z rozpiętymi kurtkami i bez czapek, to dziecko również nie musi mieć włożonej czapki – wyjaśnia dr Monika Działowska.
Pozostaje jeszcze kwestia małych dzieci, które niestety nie powiedzą nam, gdy będzie im za zimno. Jaki wyznacznik przyjąć, podczas podejmowania decyzji o włożeniu maluszkowi czapki?
– Jeżeli chodzi o młodsze dzieci, to rodzic musi podjąć decyzję samodzielnie. Warto sprawdzić na rączkach, ale także na karku, czy nie jest mu za zimno. Najczęściej mamy decydują się na włożenie czapki, kiedy na zewnątrz jest poniżej 20 stopni. Jednak trudno jest jednoznacznie wskazać konkretną temperaturę – zauważa "Pediatra na Zdrowie".
Warto jest w naszych decyzjach kierować się zdrowym rozsądkiem i zaleceniami lekarzy, a nie radami, w których ludzie zwracają uwagę jedynie na porę roku.
"Przecież jest zima, dziecko powinno nosić czapkę!", "Już jesień, a dziecko chodzi bez czapki. Nie jest mu za zimno?" – takie komentarze są najczęściej niepotrzebne. Sprawiają one, że rodzic sam zaczyna się zastanawiać, czy rzeczywiście dobrze robi.
Pediatra Monika Działowska rozwiewa wątpliwości każdego rodzica. Pytam, czy z dwojga złego, lepiej jest, jeśli dziecko będzie ubrane zbyt cienko, niż zbyt grubo.
– Tak, ponieważ wówczas można przykryć dziecko dodatkowym kocem, a jeśli jest ono ubrane w kilka warstw, to czasami trudno jest je rozebrać – odpowiada.
Zawsze powinniśmy zdejmować dziecku czapkę w samochodzie?
– Zawsze powinniśmy zdejmować dziecku czapkę w samochodzie. Kurtka również powinna być zdjęta. Zdejmujemy wszystkie niepotrzebne warstwy, a kiedy chcemy wysiąść, ubieramy dziecko w samochodzie i dopiero wtedy zabieramy je na dwór. Nie jest zdrowe dla dziecka, by jeździło w kombinezonie, czapce i pociło się, a później wychodziło na niską temperaturę – zauważa pediatra.
Młode mamy mają także wątpliwości, kiedy wkładać czapkę noworodkom i niemowlakom. Niektóre z nich martwią się, czy dziecku nie jest zbyt zimno i zakładają cienką czapeczkę nawet w domu. Czy to dobry pomysł?
– Taką czapkę można włożyć noworodkowi po porodzie, a później po kąpieli. Natomiast niemowlęta, a więc dzieci powyżej pierwszego miesiąca życia w ogóle nie powinny mieć w pomieszczeniach włożonych czapek. Mózg lepiej się rozwija w niższych temperaturach, a więc nie trzymamy niemowląt w czapkach w domu. Jeśli dziecku jest zimno, należy je cieplej ubrać – podkreśla lekarz Monika Działowska.
Pamiętajmy więc, by w decyzji o tym, czy włożyć dziecku czapkę, kierować się rozsądkiem, własnym doświadczeniem i opiniami ekspertów.
Zarówno zbyt cienkie ubieranie maluszka, jak i zbyt grube szkodzi jego zdrowiu. Zadbajmy więc o to, by przed wyjściem zwrócić uwagę na pogodę. Nie sugerujmy się jedynie porą roku. I najważniejsze: nie zapominajmy, że cieplej nie zawsze znaczy lepiej.