Tych potraw lepiej nie podgrzewać. 7 dań zakazanych do odgrzewania

Martyna Pstrąg-Jaworska
To świetna metoda na oszczędność i niemarnowanie jedzenia – odgrzanie obiadu, który został z poprzedniego dnia. Nie wszyscy jednak wiedzą, że jest cała lista rzeczy, które nie nadają się do ponownego podgrzania: są niesmaczne, tracą wartości odżywcze, a nawet mogą być trujące.
Oto lista produktów, których nie warto ponownie podgrzewać - tracą smak, wartości i mogą być trujące. Unsplash
Wieczorem gotujesz obiad na następny dzień, by po pracy móc go odgrzać w mikrofali lub piekarniku. Albo często podgrzewasz posiłki z poprzedniego dnia, żeby nie marnować jedzenia i wyrzucać je. W przypadku kilku potraw to straszliwy błąd - nie tylko tracą swoje wartości odżywcze i smak, ale też mogą uwalniać się w nich szkodliwe substancje taki jak toksyczne związki chemiczne, które zagrażają twojemu zdrowiu. Oto czego nie powinno się podgrzewać drugi raz:

1. Niektóre warzywa

Szpinak, seler, buraki, rzepa, sałata, rzodkiewki – te warzywa po pierwszym gotowaniu wydzielają bardzo zdrowe azotany. Ale ponowna obróbka termiczna sprawia, że zmieniają się one w azotyny, które są toksyczne, rakotwórcze i po prostu szkodliwe dla zdrowia.


Trzeba o tym pamiętać także w przypadku zup i sosów, które zawierają powyższe warzywa. Dotyczy to dorosłych, ale również i dzieci poniżej 1. roku życia – dla nich azotyny są szczególnie groźne, bo przez nie hemoglobina nie rozprowadza po organizmie tlenu.

2. Mleko kobiece oraz modyfikowane

Jeśli wydaje ci się, że możesz ponownie podgrzać swoje mleko, które ściągnęłaś laktatorem, i dać je dziecku, to grubo się mylisz. To, że nie wolno ponownie podawać niedojedzonego mleka modyfikowanego mówi się sporo, ale kobiecego pokarmu również nie można ponownie podgrzewać i dawać do jedzenia dziecku.

W mleku ponownie podgrzewanym mogą uaktywniać się substancje rakotwórcze. Należy też unikać podgrzewania go w mikrofalówce, która nierównomiernie rozkłada ciepło, przez co dziecko może się poparzyć podczas jedzenia.

3. Grzyby

Najlepiej jeść je bezpośrednio po obróbce termicznej i nie odgrzewać sosu z nimi czy zupy na świeżych grzybach. Grzyby są same w sobie ciężkostrawne, a ponowne podgrzewanie tylko to wzmacnia, bo ich białka ulegają zmianie. Tracą również swoje zdrowotne właściwości. Po takim odgrzanym daniu z grzybami trzeba się liczyć z bólem brzucha czy innymi dolegliwościami żołądkowymi.

4. Mięso kurczaka i mięso przetworzone

Kurczak, a szczególnie pierś, to mięso delikatne i lekkostrawne. Idealnie nadaje się, gdy dbasz o lekką dietę i zależy ci na braku ciężkości na żołądku czy wątrobie. Musisz więc wiedzieć, że ponowne podgrzewanie mięsa kurczaka sprawia, że staje się ono szczególnie ciężkostrawne, bo zmienia się jego struktura białkowa.

Jak temu zapobiec? Kurczaka, zamiast odgrzewać, warto spożyć na zimno, bez ponownego podgrzewania, np. wykorzystać do sałatki. Inne mięsa przetworzone często zawierają konserwanty, dzięki którym dłużej są świeże. Podczas ich ponownej obróbki termicznej uwalniają się szkodliwe substancje, np. szkodliwy cholesterol, który prowadzi do wieńcowej choroby serca.

5. Ryż

Odgrzewany ryż może prowadzić do niestrawności, ale jest to zależne od tego, jak był przygotowany za pierwszym razem. W ryżu mogą rozwijać się zarodniki bakterii, które po ugotowaniu nadal mogą się rozwijać i namnażają się po ostygnięciu ryżu (jeśli nie schowasz go do lodówki). Odgrzewanie tylko utrzymuje je przy życiu, przez co trzeba się liczyć z wymiotami i biegunką po spożyciu ponownie gotowanego ryżu.

6. Ziemniaki

Tracą swoją jędrną konsystencję i stają się gumowe lub sypkie. Tracą swój pierwotny smak i robią się często rozmięknięte. A do tego wiele z ich pierwotnych wartości odżywczych ulega rozpadowi i mogą stać się toksyczne, bo rozwiną się na nich bakterie wywołujące zatrucie jadem kiełbasianym – podobnie jak w przypadku ryżu.

7. Jajka

Po ponownym odgrzewaniu jajka tracą smak i wiele z wartości odżywczych. Stają się gumowe i mogą uwalniać się z nich toksyny, które są naprawdę groźne dla zdrowia. Takie jajka po ponownej obróbce termicznej są również bardzo ciężkostrawne. Toksyczne właściwości nie dotyczą jajek, gdy te są np. tylko składnikiem jakiegoś sosu czy zupy, ale mogą być realnie groźne np. w odgrzewanym omlecie.