Uwaga, to grozi zatruciem! Części warzyw i owoców, których NIE WOLNO jeść

Prawo autorskie: tverdohlib / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: tverdohlib / 123RF Zdjęcie Seryjne
“Warzywa to zdrowie!” - usłyszysz od każdego. Wszyscy staramy się jeść ich jak najwięcej. Tym bardziej, że dietetycy na każdym kroku zapewniają nas, że co jak co, ale jarzyny nie tuczą. Jedzmy je wiec do woli, ale uwaga - nie zawsze w całości.

“Warzywa to zdrowie!” - usłyszysz od każdego. Wszyscy staramy się jeść ich jak najwięcej. Tym bardziej, że dietetycy na każdym kroku zapewniają nas, że co jak co, ale jarzyny nie tuczą. Jedzmy je wiec do woli, ale uwaga - nie zawsze w całości.

Podobnie, uważajmy też na niektóre owoce. Mimo że są one zdrowymi “bombami witaminowymi” i zawierają cenne składniki odżywcze, ich działanie może być również dla nas niekorzystne.

Niektórych warzyw i owoców pod żadnym pozorem nie można zjadać w całości. Sprawdź, czego powinnaś się wystrzegać:
Ziemniaki
Kto by pomyślał, że produkt który gości w diecie każdego Polaka, może być dla nas niebezpieczny. Pasujące do niemal każdego obiadu kartofle należą do rodziny roślin psiankowatych, zawierających solaninę - związek toksyczny.

W ziemniakach solanina znajduje się w pędach, łodydze i liściach. Dlatego też musimy zwracać uwagę na to, czy kartofle, które leżą w naszej spiżarce jakiś czas, nie wypuściły pędów. Jeśli tak się stało, nie powinniśmy już jeść takiego warzywa. Ewentualnie możemy je starannie oczyścić z pędów i wykroić miejsca, z których zaczęły one wyrastać. Taki zabieg może jednak spowodować, że z dużej bulwy pozostaną nam tylko małe kawałeczki. Dla zdrowia i dla pewności lepiej wybrać się pobliski targ, by kupić nowy zapas.

Solanina znajduje się również w niedojrzałych, zielonych bulwach ziemniaka.
pomidory
Na gołe oko może tego nie widać, ale ziemniaki i pomidory są ze sobą “spokrewnione”. Liście ulubionego, czerwonego dodatku na kanapki, także zawierają toksyczną solaninę. Ponadto, znajdziemy w nich również tomatynę, której zjedzenie mogłoby u nas wywołać istną rewolucję żołądkową.


Liście pomidorów to raczej nietypowy pomysł na przekąskę i pewnie niewielu kiedykolwiek wpadło na to, by próbować jak smakują. Piękny zapach i estetyczny wygląd może nas jednak skusić, by użyć ich w roli dekoracji dania. Lepiej się tego wystrzegać.
pestki jabłka
Okazuje się, że wyglądające bardzo niewinnie, malutkie pestki jabłek mogą nam bardzo zaszkodzić i wywołać poważne zatrucie pokarmowe.Wszystko za sprawą zawartej w nich amigdaliny. Jest to organiczny związek chemiczny, który wiążąc się z enzymami trawiennymi obecnymi w przewodzie pokarmowym, uwalnia zabójczy cyjanek.

Warto więc za każdym razem, gdy sięgamy po jabłko wykrajać z niego całą komorę nasienną.
bakłażan
Sezon grillowy w pełni, a ponieważ wiele z nas stara się utrzymać zdrową, “przedplażową” dietę, coraz częściej zamiast kiełbasy “wrzucamy na ruszt” warzywa. Jednym z nich może być właśnie bakłażan.

Przygotowując danie z tego warzywa pamiętaj, że jadalne są tylko i wyłącznie jego fioletowe owoce. Łodyga i liście mogą wywoływać bóle brzucha oraz zatrucia pokarmowe, ponieważ zawierają solaninę, znaną nam już ze składu pomidorów i ziemniaków.
czarny bez
Czarny bez cenimy sobie przede wszystkim ze względu na wysoką zawartość witaminy C. Sok z czarnego bzu jest polecany do picia szczególnie w okresie jesienno-zimowym, ponieważ wzmacnia on odporność organizmu.

Mimo drogocennych właściwości, należy zachować umiar w spożywaniu czarnego bzu. Przed przyrządzeniem soku z jego owoców i kwiatów, należy najpierw poddać je obróbce w wysokiej temperaturze. Spowoduje to, że niewielkie ilości zawartego w nich cyjanku ulegną zniszczeniu.

Pod żadnym pozorem nie wolno natomiast smakować liści, konarów i korzeni czarnego bzu, ponieważ zawarte w nich substancje są dla ludzie toksyczne.
rabarbar
Czerwiec w pełni, więc na bazarku blisko domu bez problemu dostaniemy rabarbar idealny do ciast, ciasteczek i kompotów, które tak bardzo uwielbiają nasze dzieci. Przygotowując te letnie smakołyki pamiętajmy, że jadalna jest jedynie łodyga rośliny. Liście najlepiej jest oderwać od razu po przyjściu do domu i wyrzucić do kosza.

Liście rabarbaru zawierają duże ilości niebezpiecznego kwasu szczawiowego. Zjedzenie tej toksycznej substancji oznacza pewną wizytę w szpitalu. Może ona bowiem wywołać ostre zatrucie pokarmowe, wymioty i silny ból brzucha.
szparagi
Uwielbiamy sięgać po szparagi w naszej diecie, ponieważ są one lekkostrawne i cechują je wyjątkowe walory smakowe. Warto wiedzieć, że jadalne są jedynie młode pędy tej rośliny. Nazywamy je potocznie “szparagami” mimo, że są one jedynie wypustkami szparagów.

Po okresie zbiorów, żeńska odmiana tej rośliny rodzi pączki i kwiaty, z których rozwijają się czerwone owoce, przypominające kształtem jagody. Choć wyglądają one kusząco, nie można ich jeść. Zawarty w nich toksyczny związek chemiczny, zwany sapogeniną, może wywołać ostrą biegunkę oraz wymioty.

Źródło: parenting.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE