Moje dziecko wylądowało w szpitalu z zapaleniem płuc. Nie uwierzysz, co było przyczyną

Marta Lewandowska
Najgorsze, co może się przytrafić młodym rodzicom, to pobyt z małym dzieckiem w szpitalu. To nie są łatwe sytuacje. Niestety, nie są też rzadkie. Wiele dzieci wymaga hospitalizacji w pierwszym roku życia z powodu zapalenia oskrzeli czy płuc. Najczęściej zaczyna się od niewinnego katarku, ale nie zawsze.
Zachłystowe zapalenie płuc, objawy i leczenie flickr.com

Brak ulewania może oznaczać kłopoty


Kiedy kompletujesz wyprawkę, zawsze na liście znajdują się pieluchy tetrowe lub flanelowe. Przydają się do odbijania po karmieniu, powie ci to każda doświadczona mata. To fantastyczne zabezpieczenie ubrań przed ulewaniem. Jednak nie każdemu dziecku się ulewa.


Problem jest jednak taki, że czasem dzieciom się nie ulewa, bo nie musi, a czasem nie ulewa się, bo ich układ pokarmowy jest niedojrzały. Wtedy może się ulewać, tyle że nie na zewnątrz. - Mój syn miał cztery miesiące, kiedy zaniepokoił mnie sposób, w jaki oddycha — pisze Monika. Chłopiec nie kasłał, nie miał kataru, ale sprawiał wrażenie, jakby miał coś w nosku, mama zabrała go do pediatry.

Diagnoza ją zaskoczyła, obustronne zapalenie płuc[. Monika dostała skierowanie na rentgen, kiedy wróciła ze zdjęciem do pediatry i dostała skierowanie do szpitala. Tak małemu dziecku trudno podawać antybiotyk w warunkach domowych.

Trzy dni leczenia


- Po badaniu w szpitalu synowi zalecono antybiotyk i inhalacje. Lekarze i pielęgniarki bardzo starali się pomóc Maćkowi, ale w każdym badaniu było słychać zmiany w płucach. Trzeciego dnia lekarka zrobiła USG — pisze czytelniczka. Okazało się, że dziecko po karmieniu ulewa, tyle że do płuc.

Po diagnozie poszło już z górki. Wystarczyło zagęścić pokarm, żeby zostawał w brzuszku i trochę dłużej trzymać dziecko w pionie po karmieniu. Tata dostał zlecenie na dostarczenie kleiku ryżowego, który Monika rozprowadzała w łyżce mleka z piersi i podawała dziecku przed karmieniem. Po kolejnych trzech dniach wyszli z synem ze szpitala.

Zachłystowe zapalenie płuc

Najczęściej chorują na nie dzieci do piątego roku życia. Zakażenie jest wynikiem niedojrzałości układu pokarmowego, polegające na nieprawidłowym oddzieleniu tchawicy od przełyku.

Zwykle ta wada znika do 2-3 roku życia. Problem znacząco się zmniejsza, kiedy dziecko zmienia pozycję, zaczyna raczkować, wspinać się i więcej czasu spędza w pozycji innej, niż leżąc na plecach.

Wiedząc, że dziecko ma takie tendencje, należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby nie odkładać dziecka od razu po karmieniu. Szczególną uwagę należy zwrócić na karmienia nocne, jeśli śpimy z dzieckiem i karmimy na leżąco, wtedy też należy wstać i potrzymać dziecko w pionie kilkanaście minut.

Zachłystowe zapalenie płuc w znacznej większości przypadków kończy się antybiotykoterapią. Jednak rokowania są bardzo dobre.

Typowe objawy zachłystowego zapalenia płuc

Zwykle dzieci kaszlą,kaszel jest duszący i bardzo częsty, w większości przypadków pojawia się też gorączka. Jednak niepokoić powinny też takie objawy, jak zasinienie wokół ust i noska, wyraźny ruch skrzydełek nosa przy oddychaniu i załamywanie przestrzeni międzyżebrowych. W każdym przypadku należy się skonsultować z pediatrą.