Dla nich to naturalne, ty nie możesz się nadziwić. Oto 10 typowych „dziwacznych” zachowań niemowląt

Prawo autorskie: famveldman / 123RF Zdjęcie Seryjne
Prawo autorskie: famveldman / 123RF Zdjęcie Seryjne
Wielu młodych rodziców stresuje się (zwłaszcza przez pierwszych kilka dni) właściwie wszystkim. Tym czy maluch przypadkiem nie śpi za dużo/za mało, nie je za dużo/za mało, czy jego zachowania są w normie. Uspokajamy – niemowlęta zachowują się czasem w nietypowy dla dorosłych, ale typowy dla dzieci sposób. Wykonują czynności i mają odruchy, które z upływem czasu znikają. A w tym, co robią nie ma nic niepokojącego. Oto 10 typowych – nietypowych zachowań maluchów, które nie powinny cię niepokoić.

Bujanie bioderkami
Widać to u niemowląt leżących na brzusku i u maluchów, które podrywają się do chodzenia. Podrygują, potrząsają bioderkami „chcąc się rozpędzić”. Dodatkowo ich połączenia nerwowe są jeszcze wrażliwe i nieskoordynowane, dlatego niektóre odruchy mogą być bezwarunkowe. Jeżeli się niepokoisz, skonsultuj te odruchy z lekarzem.


Auto-przytulanie
Mowa tu o tzw. odruchu Moro. To działanie organizmu w odpowiedzi na gwałtowną zmianę położenia ciała noworodka, nagły hałas, ostry dźwięk. Maluch reaguje energicznym wyprostowaniem kończyn górnych i dolnych, wygięciem pleców w łuk i odchyleniem głowy do tyłu, po czym zaciska pięści, a odrzuconymi wcześniej na boki rękami wykonuje powolny ruch objęcia klatki piersiowej.

Organizm reaguje tak na bodźce zewnętrzna, których nie zna. Przed upływem pierwszego roku życia odruch powinien ustąpić.

Czkawka
Nie panikuj i nie próbuj jej leczyć domowymi sposobami. Czkawka to u niemowląt coś zupełnie naturalnego (wiele z nich ma czkawkę już w brzuchu mamy!). Przyczyny czkawki niemowląt mogą być różne. Najprawdopodobniej to skutek połykania zbyt dużej ilości powietrza – oddychanie i połykanie nie są jeszcze zsynchronizowane. Dlatego „odbijanie” dziecka po karmieniu jest tak istotne. Jeżeli jednak niepokoi cię zbyt częsta albo długotrwale utrzymująca się czkawka skontaktuj się z pediatrą.


Uderzanie głową
To dotyczy troszkę starszych maluchów. Chociaż może to cię denerwować i niepokoić, pamiętaj, ze takie zachowanie może stymulować u rozwijającego się dziecka poczucie ruchu i równowagi. Jeśli się martwisz, umieść osłonki na łóżeczku i skonsultuj się z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne problemy rozwojowe.
Płacz bez łez
Wydaje ci się to niemożliwe? A jednak. Dzieci rodzą się bez wykształconych do końca kanalików łzowych, stąd nawet gdy płaczą po ich policzkach nie płyną łzy. Około 3-4 miesiąca życia ich połączenia nerwowe są już na tyle wykształcone, że reagują prawidłowo i maluchy zaczynają płakać „na mokro”.

Ciężki oddech
Po pierwsze maluchy rodzą się z umiejętnością oddechu przeponowego. Siłą rzeczy więc brzmi to „ciężej”. Po drugie zaś to prawda, że wydają dziwne odgłosy. Czasem chrapią, czasem świszczą – ich małe noski nie radzą sobie jeszcze z otaczającym światem. Zwłaszcza podczas leżenia na plechach. Dopóki malec śpi spokojnie i nie zauważasz żadnych innych niepokojących objawów, zapewne tajemnicze i dziwne odgłosy nie oznaczają nic złego.

Dotykanie
To również problem starszych maluszków, choć problem nie jest dobrym słowem. Dzieciaki są ciekawe otaczającego ich świata i eksplorują go, najczęściej poprzez dotyk. Również w ten sposób poznają swoje ciało. Dotykanie miejsc intymnych nie powinno was niepokoić, ani tym bardziej zawstydzać. To całkowicie normalne i naturalne.

Silny uścisk
Masz czasem wrażenie, że twoje dziecko ma niesamowicie silny uścisk jak na takiego malucha? Naukowcy uważają, że to odruch odziedziczony po naszych przodkach. Malec musiał trzymać się mocno swojej mamy, by przetrwać. Badanie wykazały, że gdy maluch trzyma mamę, jego tętno zwalnia – vide: to działa na niego kojąco. Ciesz się zatem droga mamo z tego uchwytu, bo to nie potrwa długo…

Uśmiech we śnie
Jak sądzisz? Maluszkowi śnią się coś przyjemnego, czy w babcinych opowieściach o tym, że utulają go aniołki jest ziarno prawdy? Początkowo odruch uśmiechu jest bezwarunkowy. Ale w okolicach 6ciu tygodni malec zacznie śmiać się świadomie. Zapewne w pierwszej kolejności do ukochanej mamy.

Zapominalstwo
Masz wrażenie, że maluch zapomina, że widział babci kiedykolwiek wcześniej? Przecież nie odwiedziła was tylko tydzień. Albo, że kiedyś już klaskał w dłonie? Mimo, ze robił to już wcześniej zachowuje się, jakby odkrył coś zupełnie niesamowitego I robił to pierwszy raz? Nie panikuj. Maluch po prostu zapomina, bo dopiero się uczy i poznaje świat. U dzieci często obserwujemy regres związany z rozwojem. Jest wiele teorii tłumaczących to zjawisko. Jednak wszystkie sprowadzają się do wykazania przerw w nauce czy rozpoznawaniu i podkreślają, że prowadzi to do utrwalenia wiedzy.

Źródło: parents24

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE