80 proc. osób nie wie, że ma tego wirusa. Ta niewiedza grozi rakiem i marskością wątroby

Iza Orlicz
Planujesz ciążę? Zanim w nią zajdziesz, wykonaj testy na HCV, czyli wirusa wywołującego wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C). Dzięki temu poddasz się leczeniu wcześniej i będziesz mogła planować macierzyństwo bez stresu.
Test na HCV: dlaczego warto zrobić test, zwłaszcza jeśli planujesz ciążę Fot. Agencja Gazeta/Sergiusz Pęczak
Kobieta spodziewająca się potomstwa, która otrzyma wynik anty-HCV dodatni, w większości przypadków przeżywa głębokie załamanie, ponieważ boi się o dziecko. Stres zwiększa też fakt, że w czasie ciąży nie można podawać leków przeciwwirusowych.

W głowie przyszłej mamy pojawia się wiele pytań: czy dziecko urodzi się zakażone HCV? Jakie są rokowania dotyczące przebiegu ciąży u kobiety dotkniętej tym wirusem?
mat. prasowe

Kiedy wykonać testy na HCV?


Dlatego właśnie Fundacja "Gwiazda Nadziei” rekomenduje kobietom wykonywanie testów na HCV zanim zaczną planować macierzyństwo. Jeśli bowiem okaże się, że jesteś zakażona, przebycie terapii przeciwwirusowej, która jest szybka i skuteczna, pozwoli ci komfortowo przeżyć czas ciąży. Jedyne o czym należy pamiętać to fakt, by nie zachodzić w ciążę przez kilka miesięcy po leczeniu.


– Aktualnie rekomenduje się testowanie w kierunku zakażenia HCV młodych kobiet w wieku prokreacyjnym. Wczesne wykrycie zakażenia HCV stwarza możliwość leczenia, które gwarantuje całkowitą eliminację zakażenia, a co za tym idzie zahamowanie progresji choroby wątroby, zmniejszenie liczby powikłań ciąży oraz zminimalizowanie ryzyka transmisji wertykalnej HCV – wyjaśnia profesor Małgorzata Pawłowska, prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

Groźne powikłania HCV

W Polsce, zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia, badanie w kierunku HCV powinno być wykonane do 10 tygodnia ciąży lub w chwili pierwszego zgłoszenia się ciężarnej oraz w 33-37 tyg. ciąży w grupie kobiet ze zwiększonym ryzykiem zakażenia.

Kobiety w ciąży stanowią grupę wymagającą szczególnego nadzoru ze względu na odmienny przebieg zakażenia HCV w tym okresie - istnieje większe ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej i cholestazy ciążowej oraz powikłań u dziecka, takich jak: ograniczenie wzrastania wewnątrzmacicznego, niska urodzeniowa masa ciała, zwiększone ryzyko niedotlenienia wewnątrzmacicznego oraz wystąpienia porodu przedwczesnego.

Prawda jest taka, że regularne testy na HCV powinniśmy wykonywać wszyscy. Dlaczego? Liczby mówią same za siebie. 9 na 10 osób żyjących z tym wirusem nie wie o swoim zakażeniu, a niezdiagnozowany wirus zapalenia wątroby może być groźny dla życia.

Obecnie w Polsce 150 tys. osób żyje z HCV. Grozi im m.in. marskość wątroby czy nowotwór wątroby (w większości przypadków jego przyczyną jest właśnie zakażenie tym wirusem).
Źródło: mat. prasowe