logo
O tej zalecie rodzicielstwa wciąż niewiele wiadomo. fot. 123rf.com
Reklama.

Mózgi rodziców są sprawniejsze na starość

Osoby, które decydują się na założenie rodziny, wychowanie i opiekę nad dziećmi, mają znacznie więcej zobowiązań niż ci, którzy dzieci nie mają. Co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości. Logistyka, jaką trzeba opanować, by pogodzić wychowanie, obowiązki zawodowe, zaspokajanie potrzeb wszystkich członków rodziny oraz odpoczynek, sprawia, że zdolności organizacyjne rodziców są wyjątkowo szerokie.

Okazuje się również, że mózgi rodziców rozwijają się inaczej – w późniejszym wieku mają więcej połączeń neuronowych niż mózgi osób, które nie doświadczyły rodzicielstwa. Takie wnioski płyną z badania opisanego na portalu Parents.com. Nowy raport, obejmujący prawie 20 tys. kobiet i ponad 17 tys. mężczyzn z brytyjskiego Biobanku (instytucji gromadzącej próbki biologiczne do badań), wskazuje, że osoby, które wychowywały dzieci, miały lepiej funkcjonujące mózgi niż ci, którzy nigdy nie zostali rodzicami. Kluczową różnicą była większa liczba połączeń neuronowych.

"Te wyniki są uderzające, ale niekoniecznie zaskakujące" – skomentowała swoje badania Edwina R. Orchad w rozmowie ze wspomnianym portalem. I dodała: "Istnieje obszerna literatura dotycząca ludzi i zwierząt, która jest zgodna z tymi wynikami, co sugeruje korzyści dla struktury i funkcji mózgu u rodziców z większą liczbą dzieci".

Nie oznacza to, że rodzice są inteligentniejsi od innych, ale sugeruje, że w późniejszym wieku często zachowują lepszą sprawność fizyczną i umysłową. Jednak nie wszyscy naukowcy podzielają ten pogląd. Dr Hannah Homafar, neurolożka cytowana przez Parents.com, twierdzi, że jej badania nie wykazują związku między rodzicielstwem a kondycją mózgu w późniejszym wieku.

Doświadczenie rodzicielstwa rozwija

Mimo to nie można zaprzeczyć, że doświadczenie rodzicielstwa rozwija wiele umiejętności, m.in. organizacyjne, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu. Intensywna praca umysłowa, jakiej wymagają codzienne obowiązki rodziców, może sprawiać, że w starszym wieku osoby te lepiej radzą sobie z pamięcią i koncentracją.

"Rodzicielstwo z natury jest złożone i wymagające pod względem poznawczym – wymaga regulacji emocjonalnej, długoterminowego planowania, rozwiązywania problemów oraz ciągłego uczenia się. Wszystkie te działania angażują i wzmacniają sieci neuronalne w mózgu" – mówi dr Homafar. Zwraca także uwagę, że nasze doświadczenia, zaangażowanie społeczne i poznawcze odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu dobrej kondycji mózgu w starszym wieku.

Każdy, kto interesuje się rozwojem mózgu i chce jak najdłużej zachować sprawność umysłową, może zastanawiać się nad wpływem rodzicielstwa na kondycję umysłu. Wciąż jednak pozostaje wiele niewiadomych. Połączenia neuronowe w mózgu nie są jeszcze w pełni zbadane, a niektórzy naukowcy – w tym dr Homafar – zwracają uwagę, że dotychczasowe badania nie uwzględniały takich czynników jak styl życia, sytuacja społeczno-ekonomiczna czy środowisko, w którym dorastały osoby badane.

Te aspekty mają ogromny wpływ na zdrowie psychofizyczne i proces starzenia. Ekspertka przyznaje jednak, że temat jest interesujący i chciałaby przeprowadzić kolejne badania, które pozwolą lepiej zrozumieć zależności między kondycją mózgu a rodzicielstwem.

Źródło: parents.com, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Czytaj także: