Kalendarz ząbkowania. Sprawdź, kiedy i w jakiej kolejności wychodzą zęby

Magdalena Woźniak
Zgodnie z kalendarzem ząbkowania pierwsze zęby mleczne najczęściej wychodzą ok. 4-6. miesiąca życia dziecka. Zobacz, jak wygląda kolejność wychodzenia zębów mlecznych i stałych i przygotuj się na ząbkowanie swojego dziecka.
Które zęby wychodzą pierwsze? Można się tego dowiedzieć z kalendarza ząbkowania Unsplash

Kalendarz ząbkowania

Kalendarz ząbkowania pozwala w przybliżeniu określić, kiedy dziecko ząbkuje i w jakiej kolejności wychodzą zęby mleczne i stałe. To pomocne narzędzie dla rodzica ząbkującego malucha, pozwala bowiem na sprawdzenie, czy ząbkowanie dziecka przebiega zgodnie z normami. Kalendarz ząbkowania stworzony został po to, by każdy rodzic mógł orientacyjnie zobaczyć, jaka jest kolejność wyrastania zębów u dziecka.


Pamiętaj jednak, że odstępstwa od kalendarza ząbkowania niekoniecznie oznaczają problem. Kolejność wychodzenia zębów może się różnić u poszczególnych dzieci, w zależności od uwarunkowań genetycznych i środowiskowych. Może więc zdarzyć się, że pierwsze zęby u twojego dziecka wyjdą nieco później albo że wcale nie będą to dolne siekacze.

Wszelkie niepokojące kwestie dotyczące ząbkowania konsultuj z pediatrą lub pedodontą (stomatologiem zajmującym się zębami mlecznymi).

Pierwsze zęby

Pierwsze zęby, czyli zęby mleczne, potocznie zwane mleczakami, wychodzą najczęściej między 4. a 6. miesiącem życia dziecka. Zawiązki zębów pojawiają się już w życiu płodowym. Zębów mlecznych jest 20, po dziesięć na każdym łuku zębowym. Co ciekawe, w pierwszych zębach nie ma zębów przedtrzonowych, te pojawią się, kiedy dziecku wyrosną zęby stałe.

W wieku ok. 31 miesięcy dziecko powinno mieć już komplet zębów mlecznych: cztery siekacze, dwa kły i cztery trzonowce w górnej i dolnej szczęce.

Kiedy wychodzą zęby?

To, kiedy pojawi się pierwszy ząbek, jest zależne od różnych czynników. Badacze odkryli np. że dziewczynki na ogół zaczynają ząbkować wcześniej niż chłopcy. Niektóre niemowlęta ząbkują już w 3. miesiącu życia, u innych pierwsze zęby pojawią się około 1. urodzin. Jednak na ogół pierwsze zęby dziecka wychodzą ok. 6. miesiąca życia.

Gdy tylko dziecko zaczyna się więcej ślinić, wkładać do buzi rączki i różne przedmioty, a jego dziąsła są spuchnięte, to znak, że zaczęło się ząbkowanie. Warto wtedy wiedzieć, jaka jest kolejność wyrastania zębów u niemowlaka, żeby wiedzieć, gdzie wypatrywać pierwszego ząbka (i nie zapomnieć o podaniu maluchowi gryzaka na ząbkowanie!).

Uwaga: jeśli podczas ząbkowania pojawią się:

warto skonsultować to z lekarzem. Wbrew obiegowej opinii nie są to objawy ząbkowania, mogą natomiast świadczyć o rozwijającej się infekcji.

Jeśli pierwszy ząbek wyjdzie po ukończonym 12. miesiącu życia, mamy do czynienia z opóźnionym ząbkowaniem. Momentem, w którym lekarz zacznie szukać przyczyn opóźnionego ząbkowania, jest 18. miesiąc życia. Jeśli do tego czasu nie pojawią się pierwsze ząbki, konieczne będzie wykonanie zdjęcia rentgenowskiego i zbadania poziomu witaminy D. Niedobór tej witaminy powoduje krzywicę, która może być jedną z przyczyn zaburzeń ząbkowania.

Kalendarz ząbkowania do druku

Na podstawie ogólnie przyjętych norm dla ząbkowania stworzyliśmy dla was rozpiskę, kiedy wychodzą zęby z podziałem na wiek dziecka. Taki kalendarz ząbkowania przydaje się, żeby wiedzieć, w którym miejscu na dziąsłach sprawdzać, czy ząbki się pojawiają. Taka wiedza ułatwi też wykonywanie masażu dziąseł, który przyniesie ulgę podczas ząbkowania.

Możesz zapisać poniższą grafikę z kalendarzem ząbkowania w telefonie lub wydrukować, żeby zawsze mieć ją pod ręką:
Kalendarz ząbkowania pokazuje kolejność wychodzenia zębów u dziecka.fot. mamadu.pl

Kolejność wyrzynania zębów

Ząbkowanie u dziecka zaczyna się średnio około 3.-4. miesiąca życia, ale od rozpoczęcia procesu do pierwszego zęba jest niestety długa droga. Zanim pierwszy ząbek wyrośnie, dziąsła będą spulchnione, czerwone i bolesne, a niemowlak bardziej niż dotychczas zacznie się ślinić. Od nadmiaru śliny na twarzy dziecka może pojawić się wysypka od ząbkowania. Do momentu ukazania się zęba od czasu, kiedy zaczął się wyrzynać, może upłynąć nawet 10-20 miesięcy, a od momentu, kiedy jest wyczuwalny w dziąśle – do 2 miesięcy.

Kolejność wyrastania zębów u dziecka przedstawia się następująco:

Kiedy zaczynają wypadać zęby mleczne?

Kolejność wyrastania zębów u dziecka jest tak samo istotna jak i ich wypadania, by zrobić miejsce zębom stałym. Często wypadają w podobnej kolejności, jak wyrastały podczas ząbkowania. Pierwsze zęby wypadają między 6. a 13. rokiem życia dziecka.

Kiedy wychodzą zęby stałe?


Pierwsze zęby stałe wyrzynają się ok. 6. roku życia. Jako pierwsze pojawiają się szóstki. Kolejność wyrzynania się zębów stałych przedstawia się następująco:

Na dodatkowe (opcjonalne) zęby mądrości, czyli ósemki, przyjdzie czas najwcześniej, gdy skończy ok. 17 lat, może się jednak zdarzyć, że ósemki nie wyrosną wcale lub pojawią się później, mogą pojawić się nawet do 30. roku życia.[/list]

Bibliografia: