Wychowywanie dziecka, które jest wysoko wrażliwe, a do tego często także wysoko empatyczne, może być wykańczające i frustrujące, jeśli nie wiecie, jaką strategię stosować wobec kilkulatka. Dzieci WWO wymagają specjalnego traktowania, które nie jest trudne, wymaga tylko od rodziców pewnej dozy zrozumienia dla temperamentu i emocji dziecka. Oto 7 wskazówek, jak radzić sobie z małym wrażliwcem.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Dzieci wysoko wrażliwe często są przebodźcowane otoczeniem, przytłoczone zbyt dużym pędem codzienności i zmęczone po całym dniu obowiązków.
Rodzice maluchów WWO bywają sfrustrowani, kiedy nie wiedzą, jak radzić sobie z wyjątkowym temperamentem swojego dziecka, które czasem się złości tylko dlatego, że miało zbyt intensywny dzień.
Dzieci wysoko wrażliwe często bywają też wysoko empatyczne – jeśli będziemy wiedzieli, jak z nimi postępować, wychowanie małego wrażliwca wcale nie będzie trudne.
Dzieci wysoko wrażliwe i wysoko empatyczne są niezwykle delikatne, chłoną emocje z otoczenia. Bardzo szybko robią się też przebodźcowane, nawet po zwykłych codziennych doświadczeniach. Wychowanie takiego dziecka to wyzwanie, szczególnie jeśli rodzic nie wie, że jego syn lub córka jest WWO albo nie umie poradzić sobie z tym, że mały wrażliwiec wymaga innego traktowania. Te same rzeczy, które sprawiają, że dziecko jest wyjątkowe, prowadzą również u niego do cierpienia, złości lub frustracji.
Jeśli czuje się wykluczone z gry lub rozmowy, traktuje to bardzo osobiście, a gdy jest przebodźcowane, potrzebuje zazwyczaj czasu samo ze sobą w ciszy, więc spędza np. samotny czas we własnym pokoju. Jego zachowanie może sprawiać, że rodzice czują się sfrustrowani lub bezradni, ale zazwyczaj wystarczy pewna doza zrozumienia dla jego emocjonalności oraz taktyka, jak postępować z maluchem WWO. Dzieci wysoko wrażliwe i wysoko empatyczne cechuje:
Uważność i głębokie przemyślenia
Empatia (często wysokiej wrażliwości towarzyszy wysoka empatia)
Ciekawość
Kreatywność i twórcze podejście do otoczenia
Oto siedem sposobów wspierania wysoko wrażliwego dziecka:
1. Rozmawiaj z nim na temat jego temperamentu
Powiedz mu o tym, że jeśli czuje się zmęczone, złe lub smutne, musicie znaleźć sposób, który będzie poprawiał jego samopoczucie. Może to być przebywanie w ulubionym kąciku z książkami i poduszkami albo zabawa w swoim pokoju klockami. Zapewniaj je, że jego temperament czyni je wyjątkowym i jest jego zaletą.
2. Szukaj wsparcia dla siebie
Rodzice dzieci, które są bardziej wymagające w opiece i wychowaniu, często bywają przemęczeni i sfrustrowani. Jeśli jesteś również bardzo wrażliwą osobą dorosłą, możesz być nadmiernie wyczulona na emocjonalne potrzeby dziecka. Możesz chcieć w takiej sytuacji chronić dziecko tak, jak ciebie nikt nie chronił, gdy byłaś mała/mały, ale staraj się tego unikać.
Każdy rodzic chce jak najlepiej dla dziecka, ale wyręczanie go w przeżywaniu emocji doprowadzi do sytuacji, że dziecko w przyszłości nie będzie umiało sobie z nimi samodzielnie poradzić, a trudne sytuacje będą je przerastać. Musisz się więc nauczyć wspierać, ale nie wyręczać.
3. Unikaj dyscyplinowania
Staraj się nie być zbyt surowa i wymagająca, bo w przypadku dziecka przynosi to wręcz odwrotny skutek – nie wychowuje osoby poukładanej i pewnej siebie, a tylko rodzi niepewność i frustrację. W dorosłym życiu dzieci zbyt surowych rodziców mogą czuć się nadmiernie wrażliwe na krytykę, a to może prowadzić do niepokoju lub depresji.
4. Zadbaj o jego kontakty z rówieśnikami
Dziecko wysoko wrażliwe, które ma wyrozumiałych przyjaciół, lepiej radzi sobie w otoczeniu. Jeśli dodatkowo jest wysoko empatyczne, potrzebuje bliskich mu rówieśników, z którymi będzie mogło spędzać wartościowy czas, rozmawiać i zacieśniać więź.
5. Angażuj je
Działania, które wykorzystują ich kreatywną stronę, zazwyczaj będą dla nich interesujące. Raczej wybierajcie zajęcia, które pozwalają dziecku się skupić, wykazać kreatywnością, ale nie wymagają ekspresji, bo większość WWO to introwertycy.
Łatwiejsze jest dla nich podjęcie zadań, które już znają i nie wymagają od nich dużej dozy odwagi. Kiedy zaczniecie od rzeczy, które dziecko zna i lubi, łatwiej będzie mu potem przejść do wyzwań, które wykraczają poza jego strefę komfortu. Np. zacznijcie od prac plastycznych, wycinanek i malowanek, następnie możecie wybrać się razem na jakieś zajęcia dla dzieci albo warsztaty artystyczne.
6. Współpracujcie
Przy małym wrażliwcu, który jest też wysoko empatyczny, rodzice muszą współpracować z nauczycielami, opiekunami i członkami rodziny, tak aby otoczenie rozumiało twoje dziecko i nie krzywdziło go swoim zachowaniem wobec niego. Uczulaj wszystkich, że maluch potrzebuje delikatnego, ale stanowczego i opartego na rozmowie i współpracy podejścia do opieki i wychowania go.
7. Zorganizuj spokojną przestrzeń
Musi to być miejsce, które będzie ciche, przytulne i bezpieczne dla twojego dziecka. Jego mózg i ciało zazwyczaj przejmują emocje z otoczenia, przez co dziecko szybko się przebodźcowuje. Musi więc mieć w domu przestrzeń, w której po całym intensywnym dniu się wyciszy. Wspomniana wyżej przestrzeń do czytania książek, kącik z kocami i poduszkami, gdzie może się bawić, pozwolą mu na zmniejszenie przytłoczenia i "resetowanie" mózgu i ciała.