Mali wielcy geniusze! Takiej "manipulacji" stosowanej przez niemowlęta nikt się nie spodziewa

Gaworzenie niemowlęcia jest bardzo ważne dla jego rozwoju
Gaworzenie niemowlęcia jest bardzo ważne dla jego rozwoju Fot. 123rf
Niewolę tylko je i śpi? Nieprawda, kolejne badania udowodniły, że małe dziecko... kształtuje swoje środowisko, by ułatwić sobie naukę.


Przedmiotem badania naukowców było gaworzenie. Jednak nie tylko dzieci, ale także... ich rodziców, którzy w swoisty sposób reagują na dźwięki niemowlęcia.

Okazało się, że gaworzenie zmienia sposób, w jaki rodzice mówią do maluchów. A to sugeruje, że od najwcześniejszych etapów rozwoju kształtujemy środowisko, w którym uczy się języka. Przynajmniej do takich wniosków doszli naukowcy z laboratorium Behavioral Analysis of Beginning Years (B.A.B.Y) z Cornell University.

Zaobserwowali również, że gdy rodzice mówią do dziecka robią to "normalnie". Posługują się językiem takim samym, jakby zwracali się do dorosłego. Inna jest jednak ich reakcja na gaworzenie dziecka. Gdy niemowlę ich "zaczepia" dorośli nieświadomie modyfikują sposób komunikowania się – rezygnują z nietypowych słów, stawiają na krótsze zdania, odpowiadają jednym wyrazem. A to ułatwia niemowlęciu naukę – szybciej uczy się ono nowych dźwięków.

Wnioski wysnuto na podstawie badań. Na dwa dni do laboratorium zaproszono 30 matek 9- i 10-miesięcznych niemowląt. Ich zadaniem było bawienie się przez 30 minut ze swoimi dziećmi. Całość nagrywano.

– Niemowlęta kształtują swoje własne środowisko językowe po to, aby ułatwić sobie naukę. Wiemy, że mowa rodziców wpływa na to, jak dzieci uczą się mówić – to ma sens – i że własne motywacje niemowląt również zmieniają sposób, w jaki się uczą – wyjaśnił Steven Elmlinger.


Autor badania, psycholog Michael Goldstein uważa natomiast, że wyniki to dowód, że niemowlęta kształtują swoje otoczenie, by mieć lepszą możliwość nauki. – Dlatego powinno się zachęcać rodziców do reagowania na dziecięce gaworzenie. Ono nie jest pozbawione sensu. Gaworzenie to społeczny katalizator, którym dzieci wydobywają informacje od otaczających je dorosłych – przekonuje badacz.
Źródło: naukawpolsce.pap.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...