Tylko ty i dziecko na wakacjach. Oto czego nie możesz zapomnieć planując samodzielny wyjazd

Wyjazd tylko z dzieckiem? To może być niezapomniana podróż
Wyjazd tylko z dzieckiem? To może być niezapomniana podróż Fot. 123rf.com /citalliance
Podróżowanie z dziećmi, to wyzwanie. Pierwsze wyjazdy byłyby chaotyczne nawet gdyby oprócz członków rodziny, w skład waszej wycieczki wchodziła cała świta pomagierów. Wystarczy jednak odrobina praktyki i po jakimś czasie przestanie was onieśmielać nawet wizja samotnego wypadu z dzieckiem do bardziej egzotycznych zakątków świata. Jest tylko jedno “ale”.


Dziecko pozostaje pod twoją opieką 24 godziny na dobę. Fakt, żę nikt cię nie odciąży ani nie wyręczy w rodzicielskich obowiązkach nie jest prawdopodobnie niczym nowym. Z drugiej strony, w warunkach “domowych” nie trzeba specjalnie głowić się nad znalezieniem opieki, gdy nieoczekiwana “choroba faraonów” wyłączy nas na kilka dni z normalnego funkcjonowania.


W warunkach wyjazdowych, zwłaszcza tych z gatunku rodzic i dziecko solo” warto wcześniej przerobić scenariusz, w którym nieoczekiwanie trafiamy do szpitala. NIe jest to przyjemne, ale jeśli decydujemy się na taką formę wypoczynku - konieczne.

Zabezpieczenie bez dyskusji: ubezpieczenie
Organizując rodzinny wyjazd nie warto nawet rozpoczynać dyskusji pod tytułem: “Bierzemy ubezpieczenie, czy nie bierzemy”. Brak ochrony to spore ryzyko. Po prostu.

Jeśli mamy zamiar pokusić się o przywołanie argumentu ekonomicznego, warto najpierw zapoznać się z cenami polis turystycznych. Stawki nie są, jak mogłoby się wydawać, wygórowane i oscylują w granicach kilkudziesięciu złotych za kilkudniowy wyjazd. Oczywiście, wysokość opłaty jest uzależniona od miejsca docelowego, czasu trwania podróży oraz innych aktywności, w jakich zamierzamy na miejscu uczestniczyć.


Zakładając jednak, że jedziemy tylko z maluchami, raczej nie będziemy uprawiać sportów ekstremalnych, a na miejsce wypoczynku prawdopodobnie nie wybierzemy odległego i niebezpiecznego zakątka Ziemi. Stawki ubezpieczenia pozostaną więc prawdopodobnie na niższym poziomie.


Na czym samotny rodzic nie może oszczędzać?
O ile fakt posiadania ochrony w ogóle jest bezdyskusyjny, to nad dodatkowymi świadczeniami, dostępnymi w ramach pakietów ubezpieczeniowych warto podyskutować. Niektóre z firm posiadają bowiem dość bogate pakiety assistance, dostosowane do potrzeb samotnych rodziców w podróży.

Jedna z opcji, której warto poszukać, jest organizacja opieki nad dziećmi w przypadku, gdy nie będziemy im jej w stanie zapewnić. Nie można, niestety, wykluczyć sytuacji, w której na przykład, łamiemy nogę i na kilka dni trafiamy do szpitala.

Sytuacja sama w sobie jest już nieciekawa, a może zrobić się jeszcze bardziej problematyczna, gdy nasz wypadek zbiegnie się z końcem wycieczki. Nie każdy szpital przewiduje możliwość pobytu dziecka w placówce, w której przebywa “kontuzjowany” rodzic.

W ramach dobrze dobranego assisatance powinniśmy zostać na taką ewentualność zabezpieczeni. Koszty przedłużenia pobytu oraz wyżywienia dziecka pokryje ubezpieczyciel. Dodatkowo, jeśli zajdzie taka potrzeba, zorganizuje powrót dziecka do Polski, wyznaczając dodatkowo na czas podróży opiekuna.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...