Ubezpieczenie na wyjazd z dzieckiem. Jakie są obowiązki organizatora i co mogą jeszcze zrobić rodzice?

Lata to czas kolonii i letnich obozów. W organizacji takich rozrywek ważną kwestią jest ubezpieczenie dzieci. Jakie są obowiązki organizatorów form wypoczynku dla najmłodszych? A jakie możliwości w ochronie swoich dzieci mają rodzice?
Lata to czas kolonii i letnich obozów. W organizacji takich rozrywek ważną kwestią jest ubezpieczenie dzieci. Jakie są obowiązki organizatorów form wypoczynku dla najmłodszych? A jakie możliwości w ochronie swoich dzieci mają rodzice? 123rf.com
Niedawno rozpoczęły się wakacje szkolne. Dla coraz większej liczby dzieci w Polsce ta dwumiesięczna laba oznacza nie tyle wolne od nauki, ile perspektywę wypoczynku na wyjazdach w kraju lub za granicą. Natomiast dla ich rodziców te podróże to przede wszystkim powód do większej troski o bezpieczeństwo pociech.


Z wyjazdami dzieci jest tak jak z inwestycjami – trzeba być dobrej myśli, ale szykować się na najgorsze. Małemu urlopowiczowi może przecież przytrafić się nieszczęśliwy wypadek, może komuś/czemuś wyrządzić niechcący krzywdę albo jego rzeczy mogą się gdzieś zapodziać. Od strony finansowej te straty można ograniczyć dzięki ubezpieczeniu.

Jak od strony prawnej wygląda ubezpieczenie dzieci, które wyjeżdżają na kolonie, letnie obozy czy inne formy wypoczynku grupowego, gdzie oko na nie mają nie rodzice, a reprezentujący organizatora opiekunowie? Wszystko zależy od tego, gdzie ma miejsce pobyt wypoczynkowy zorganizowany przez szkoły, biura podróży i inne placówki.
Jeśli wyjazd ma na celu wypoczynek dziecka na terenie Polski, wówczas ubezpieczenie zapewniające ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków jest oczywiście wskazane, ale nie obowiązkowe. Organizator może je jednak zaproponować i nierzadko tak robi. Biura podróży oferują je najczęściej za niewielką dopłatą do ceny wycieczki.

Wielu organizatorów, począwszy od szkół i placówek wychowawczych, a skończywszy na firmach organizujących kolonie, polega na dobrowolnym grupowym ubezpieczeniu szkolnym, jakie rodzice wykupują zazwyczaj na początku roku szkolnego. Wynika to z faktu, że taka polisa NNW na ogół gwarantuje dziecku też ochronę poza terenem szkoły.


Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku wyjazdów za granicę. Na mocy obowiązujących przepisów organizator pobytu dla dzieci poza terytorium Polski jest zobowiązany zapewnić małym uczestnikom ubezpieczenie na wyjazd za granicę, czyli polisę, która pozwoli na odszkodowanie za nieszczęśliwy wypadek czy pokrycie kosztów leczenia.

Niezależnie od tego, czy wyjazd dla dzieci ma charakter krajowy, czy zagraniczny, czy jego uczestnicy są objęci ochroną w ramach ubezpieczenia dobrowolnego, czy obowiązkowego, rodzice małego podróżnika mogą zawsze doubezpieczyć swoją pociechę na własną rękę, wykupując dla niego/niej indywidualną polisę, jaką oferują ubezpieczalnie.
Dlatego przed każdym wyjazdem warto zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU), które proponuje organizator, i samemu zdecydować, czy faktycznie są one na tyle satysfakcjonujące, że zneutralizują problem (głównie finansowy), gdy dziecku coś się stanie. Jeśli nie, na stole zawsze leży opcja oddzielnego ubezpieczenia.

Dzięki dodatkowemu ubezpieczeniu NNW można postarać się o większe odszkodowanie, oczywiście im wyższa składka, tym wyższa kwota finansowego wsparcia. Taka polisa przyda się też, gdy wiemy, że podczas wyjazdu nasze dziecko będzie uprawiało sporty podwyższonego ryzyka takie jak jeździectwo czy kajakarstwo.

Indywidualna polisa niekoniecznie musi wiązać się tylko z odszkodowaniem za nieszczęśliwe wypadki czy sfinansowaniem pobytu w szpitalu. Na ogół można rozszerzać ją o dodatkowe świadczenia np. OC, które pokrywa koszty wynikające ze strat spowodowanych na wyjeździe przez dziecko (uszkodzenie mienia, krzywda osoby trzeciej).

Nic też nie stoi na przeszkodzie, by doubezpieczyć dziecko, nawet jeśli jest już ono objęte ochroną w ramach grupowej polisy szkolnej czy obowiązkowego na wyjazdach zagranicznych ubezpieczenia wykupionego przez organizatora. Świadczenia wypłacane z polis NNW kumulują się, a więc pieniądze za wypadek dostaniemy z każdej z nich.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...