Wiemy, ile pieluch zużyją sześcioraczki. To będzie warte fortunę!

Ile pieluszek rocznie zużyją sześcioraczki?
Ile pieluszek rocznie zużyją sześcioraczki? Prawo autorskie: tomwang / 123RF Zdjęcie Seryjne
Cała Polska gratuluje rodzicom, których sześcioro dzieci przyszło na świat w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim. To pierwsza taka ciąża w Polsce, więc wielu z nas z zainteresowaniem śledzi doniesienia na ten temat. Po pierwszych radościach przychodzi jednak myśl, że dziecko to spore obciążenie finansowe dla rodziców, a co dopiero, gdy w jednym momencie pojawia się nie jeden, a sześć noworodków.


Wsparcie finansowe
Nie trzeba mieć szczególnej wiedzy ekonomicznej, by szybko zrozumieć, że wychowywanie sześciorga dzieci może nadszarpnąć budżet. Rodzina dostanie jednak spore wsparcie ze strony państwa w postaci świadczeń socjalnych. Jak wyliczył portal wp.pl na konto rodziców wpłynie nawet 48 tys. zł rocznie – miesięcznie 3 tys. zł z programu 500 plus, a także z ulgi prorodzinnej przy rozliczaniu podatku.


Obecnie wynosi ona 1112,04 zł za pierwsze i drugie, 2000,04 zł za trzecie oraz 2700 zł za czwarte, piąte i szóste dziecko. Z szacunków wynika zatem, że rodzice zaoszczędzą w ten sposób ponad 12 tys. zł. W 2020 roku rodzina otrzyma większe wsparcie, w tym będzie to 24 tys. z 500 plus i ok. 8 tys. z ulgi.


Jeżeli mama i tata spełnią kryterium dochodowe 1922 zł netto na osobę, to otrzymają również jednorazowe 1000 zł becikowego na każdego malucha. Szacunki Centrum im. Adama Smitha są jednak bezlitosne i pokazują, że nawet takie kwoty mogą być niewystarczające. Według danych koszt wychowania dziecka do pełnoletniości to 170-200 tys.


Mamę trzeba wesprzeć
Noworodki spędzą w szpitalu jeszcze kilka tygodni. Ich 29-letnia mama czuje się dobrze, jest uśmiechnięta i zaangażowana – jak mówi prof. Ryszard Lauterbach. Dodaje jednak, że nie można jej zostawić samej i trzeba okazać jej wsparcie i pomoc. Z najnowszych informacji wynika również, że siódme dziecko pary, 2,5-letni chłopiec, czeka na rodziców w domu.

Zastanawialiście się kiedyś, ile pieluszek rocznie zużywa się na jedno dziecko? My też nie, ale przy okazji rozmów o krakowskich sześcioraczkach, w naszej redakcji pojawiły się takie pytania. Szczególnie że na pokładzie Mamadu jest mama bliźniaczek.

Policzyłyśmy, ile pieluch rocznie zużyją sześcioraczki
Zakładając, że w pierwszym miesiącu życia dziecko zużywa 10 pieluszek dziennie, a co miesiąc o jedną mniej aż do 6 pieluszek na dobę, waga zużytej pieluszki to 200g, a cena pieluszki ekonomicznej: 0,50zł, standardowej: 0,75zł, premium: 1zł, to:

1. Jedno dziecko zużywa 2460 sztuk pieluch rocznie. Jest to górka ważąca 492 kg.
Koszt to:
– za pieluchy ekonomiczne: 1230 zł (= 45 pieluszek wielorazowych z wkładem)
– za pieluchy standard: 1845 zł (= 68 pieluszek wielorazowych z wkładem)
– za pieluchy premium: 2460 zł (= 91 pieluszek wielorazowych z wkładem).

2. Jeżeli pomnożymy liczbę pieluch razy 6, to dowiemy się, że rocznie na szóstkę dzieci rodzice użyją 14 760 pieluch, które będą łącznie ważyć 2952 kg.
Wydając na nie kolejno:
– 7 380 zł
– 11 070 zł
– 14 760 zł.

Trzeba przyznać, że te liczby robią wrażenie, a nie można zapominać, że to jedynie szacunki. Raczej każdy zdaje sobie sprawę, że na rodziców czeka o wiele więcej wydatków.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...