Chcesz zapewnić komfort, ale krzywdzisz swoje dziecko. Te 4 zdania powinien zapamiętać każdy rodzic

Jak zapobiegać depresji u dzieci?
Jak zapobiegać depresji u dzieci? 123rf.com
Wygodę i komfort – dzisiaj cenimy chyba najbardziej. Wsadzamy dziecko do samochodu, żeby "ochronić" je przed zimnem, a przy okazji zaoszczędzić czas. Szkoda, bo to jeden z niewielu momentów, kiedy twoje dziecko może się dotlenić i uodpornić organizm. Niestety te "komfortowe" warunki często zwiększają ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne. Dziecko ma naturalną potrzebę ruchu, która w miarę upływu czasu zanika. Jakie konsekwencje może mieć ograniczenie ruchu u dzieci?


"Życie polega na ruchu i ruch jest jego istotą"
Styl życia determinuje odporność człowieka, a mimo to ograniczamy ruch do spaceru z przystanku do domu lub chodząc po bieżni dwa razy w tygodniu. Często unikamy ruchu jak ognia. Następnie pytamy, czemu dzieci coraz częściej i coraz wcześniej, chorują na poważne choroby, w tym również depresję.


Zarówno dorośli, jak i dzieci dużo siedzą w pracy, przedszkolu, samochodzie, domu, przed komputerem, telewizorem. I choć jesteśmy "głodni" ruchu, a organizm wysyła nam sygnały, ciężko znaleźć nam na niego czas i motywację. Szkoda, bo aktywność fizyczna jest nam potrzebna i korzystnie wpływa nie tylko na ciało, ale i samopoczucie.


Zmieńmy ten nawyk
Jak dbać o higienę psychiczną dziecka? Z inicjatywy Justyny Rutkowskiej, psychoterapeutki, psycholożki, trenerki higieny psychicznej i Instytutu Psychoterapii i Zdrowia Verso, powstała kampania społeczna pod hasłem: "Zapobiegaj depresji – nie bądź taksówkarzem zdrowego dziecka".Kampania zwraca uwagę na ważny problem – podwożenia dzieci wszędzie, gdzie tylko się da. Terapeutka poprzez psychoedukację chce coś zmienić. Przytacza dane – 2 godziny aktywności fizycznej zmniejsza o 12% liczbę przypadków depresji. Ruch może być skuteczną metodą zapobiegania pierwszemu epizodowi zaburzeń depresyjnych u nastolatków.


Ruch warunkuje rozwój psychiczny i społeczny, jest podstawowym stymulatorem rozwoju psychosomatycznego, jest źródłem radości i powodzenia, zwiększa poczucie własnej wartości. Rozwój ruchowy zależy od czynników biologicznych, środowiskowych i własnego doświadczenia. Ma wpływ na funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego, zmniejsza ryzyko otyłości i wzmacnia motorykę ciała.

Te słowa powinien wdrukować sobie w pamięć każdy rodzic:
"Moje dziecko ma zdrowe nogi – może chodzić.
Moje dziecko ma zdrowy umysł – orientuje się w terenie.
Moje dziecko ma mądrego rodzica – uczy się samodzielności.
Moje dziecko ma świadomego rodzica – chodząc, dba o swój mózg i zdrowie."

Jak zatem poszerzać aktywność ruchową w życiu dziecka?
– Baw się wspólnie z dzieckiem, spaceruj niezależnie od pogody.
– Nie baw się z dzieckiem w pobliżu włączonego telewizora, komputera, nie odbieraj telefonu, nie pisz SMS-ów, gdy się z nim bawisz.
– Nie wyręczaj, daj szansę, nie zniechęcaj, wspieraj, nie krytykuj.