60 tysięcy dzieci może liczyć na dodatkowe świadczenia. Sprawdź, czy się załapiesz

Sejm podniósł kryteria dochodowe na świadczenia z funduszu alimentacyjnego
Sejm podniósł kryteria dochodowe na świadczenia z funduszu alimentacyjnego 123rf
W czwartek, 6 grudnia Sejm uchwalił zmiany związane z prawem alimentacyjnym. Jedną z nich jest podwyższenie kryterium dochodowego przyznawania świadczeń z funduszu alimentacyjnego – dzięki temu pieniądze trafią do 60 tysięcy dzieci.


Fundusz alimentacyjny to ratunek dla najbiedniejszych rodzin, w których rodzic obciążony alimentami nie wywiązuje się ze swoich obowiązków finansowych wobec dzieci. Rządzący postanowili podnieść kryterium dochodowe, by więcej dzieci mogło skorzystać z tej pomocy.Podwyżka wynosi 75 zł – z 725 na 800 zł dochodu na członka rodziny. Przepisy wejdą w życie w październiku 2019 roku. W wyniku tej zmiany z funduszu alimentacyjnego skorzysta 60 tysięcy dzieci.

W tym samym głosowaniu uchwalono również, że organizatorzy robót publicznych będą mieli obowiązek zatrudniania dłużników alimentacyjnych w pierwszej kolejności. To pozwoli komornikom uzyskać potrzebne informacje z ZUS o dochodach alimenciarzy.

Co więcej, oberwie się tym, którzy dłużników alimentacyjnych ukrywają przed światem, czyli pracodawcom, którzy zatrudniają ich na czarno. Jak wiadomo, nie jest to rzadka praktyka – poza pracą bez umowy często zdarza się też, że umowa podpisana jest na najniższą możliwą pensję, a resztę pracownik dostaje "pod stołem".

Sejm zdecydował, że pracodawcom, którzy zatrudniają alimenciarzy nielegalnie, należy się kara. Jak wynika z danych w Rejestrze Dłużników Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor dłużników alimentacyjnych jest łącznie 317 953, z czego aż 95 proc. to mężczyźni. 5 proc. tej listy zajmują matki.
Źródło: money.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE