5 zdań, które poprawią twoją relację z dzieckiem. Niektórzy nigdy nie usłyszeli tych ważnych słów

Jak budować komunikacje z dzieckiem?
Jak budować komunikacje z dzieckiem? 123rf.com
Nieważne czy ma 3, 10, czy 18 lat. Każde z tych zdań wnosi do relacji bezpieczeństwo i poczucie, że jesteście dla siebie ważni. 5 zwrotów, które zapewnią dziecko, że traktujecie siebie, jako sojuszników, a nie wrogów.


1. Wierzę Ci i ufam
Dziecko powinno wiedzieć, że ma w rodzicu sojusznika. Zapewnienie, że wierzysz w jego rozsądek, włączy u niego myślenie o konsekwencjach, zanim zrobi coś złego. Zawsze też wysłuchaj wcześniej dziecka, poproś o wytłumaczenie sytuacji, jeśli wydarzy się coś złego.

2. Jestem ciekawa, co myślisz. Opowiedz mi o tym
Wspierającym dla dziecka jest fakt, że mama jest żywo zainteresowana tym, co ono myśli, czuje, postrzega, doświadcza. Gdy dziecko przychodzi ze szkoły, nie pytaj „Co tam w szkole?”, bo odpowie „Dobrze”. Zapytaj, o to, co fajnego wydarzyło się w szkole, jak tam się czuje. Takie pytają, więcej wniosą w relację.

3. Widzę, że jesteś zdenerwowany, smutny
Warto nazywać emocje dziecka i dawać mu na nie przyzwolenie. Nie zabraniajmy dziecku płakać, gdy jest na coś złe. Pozwólmy emocjom wybrzmieć. Z drugiej strony oczywiście warto spróbować te emocje ukierunkować i nie zostawiać dziecka na tzw. ”wypłakanie się”. Możemy powiedzieć w takiej sytuacji: „Widzę, że jesteś zły i płaczesz. Jak pomogę ci pomóc?


4. Musisz być z siebie dumny
Zwrot: „Musisz być z siebie dumny”, informuje dziecko o tym, że zadanie, które wykonuje, buduje jego poczucia własnej wartości. Dzięki temu będzie się starało dla siebie, a nie po to, by zadowolić mamę i tatę i usłyszeć od nich słowa aprobaty.

5. Kocham Cię
Najważniejszy zwrot. Mów dziecku często te słowa, nawet codziennie, słowa: "Kocham Cię" nigdy za dużo. Nie myśl, że dziecko wie to z automatu. To nie jest wcale takie oczywiste. Dla ciebie może tak, dla dziecka nie musi.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Który to miesiąc ciąży? Przelicznik tygodni ciąży na miesiące
0 0USG połówkowe jest najważniejszym badaniem w ciąży. Zobacz, czego możesz się dowiedzieć

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE