Dajesz dziecku paracetamol? Odkryto, że może być przyczyną groźnej choroby

Dzieci leczone paracetamolem mają zwiększone ryzyko zachorowania na astmę.
Dzieci leczone paracetamolem mają zwiększone ryzyko zachorowania na astmę. Prawo autorskie: redpepper82 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Jeśli twoje dziecko przez pierwsze dwa lata życia leczone było paracetamolem, w wieku nastoletnim może mieć problemy ze zdrowiem. Badanie zaprezentowane na kongresie Europejskiego Towarzystwa Oddechowego (ERS) w Paryżu nie przynosi dobrych wiadomości.


Wyniki medycznych analiz jasno wskazują, że podawanie paracetamolu do drugiego roku życia ma związek z ryzykiem zachorowania na astmę w wieku nastoletnim. Niestety, u dzieci, których ból i infekcje kojono lekami z paracetamolem, ryzyko to jest większe.

Powyższe ustalono na podstawie analizy stanu zdrowia 620 dzieci. Były one obserwowane przez lekarzy od urodzenia do 18 roku życia. Dzieci wybrano do badania dotyczącego chorób alergicznych i podwyższonego ryzyka alergii, ze względu na jej występowanie u jednego z rodziców lub u rodzeństwa.

Jak się okazało, dzieci cechujące się specyficznym wariantem genowym i leczone paracetamolem w wieku nastoletnim miały 1,8 raza więcej "szans" na astmę niż dzieci, którym paracetamolu podawano bardzo niewiele. Skutkiem ubocznym stosowania paracetamolu było pogorszenie czynności płuc.


— Nasze badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że stosowanie paracetamolu w dzieciństwie może negatywnie wpływać na zdrowie układu oddechowego u dzieci posiadających pewne predyspozycje genetyczne, a nawet może wpływać na ryzyko rozwoju astmy — skomentowała współautorka pracy Xin Dai podczas konferencji prasowej zorganizowanej w ramach kongresu ERS.

Dodała również, że obecnie jest zbyt mało badań, które potwierdziłyby, że wytyczne do stosowania paracetamolu u małych dzieci powinny być zmienione.
Źródło: rynekzdrowia.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...