Ta matka podjęła decyzję, czy przekłuje dziecku uszu. Niewiele osób się z nią zgodzi

Kiedy przekłuwać dzieciom uszy?
Kiedy przekłuwać dzieciom uszy? Prawo autorskie: maximkabb / 123RF Zdjęcie Seryjne
Przekłuwanie dzieciom uszu jest tematem drażliwym, bo rodzice podzielili się na dwa obozy. Jedni nie widzą absolutnie nic dziwnego w tym, że roczna dziewczynka paraduje w kolczykach, drudzy uważają, że to nieomal przemoc wobec dziecka.

Są dwa obozy
Gdy na świecie pojawia się córeczka, mamy chcą, by wyglądała jak najpiękniej, a jest to, jak wiadomo nie od dziś – pojęcie względne. W przedszkolach będą więc i chłopczyce, czyli dziewczynki ubrane w połatane jeansy, adidasy i bluzki z zabawnymi nadrukami, niemającymi nic wspólnego z konikami pony. Będą też dzieci, których rodzice nie przykładają szczególnej uwagi do strojów, ale też i małe królewny, które z różem, bucikami dobranymi pod kolor sukienki i koronkami są od małego za pan brat. W ich uszach dumnie błyszczą kolczyki, które mama kupiła od razu po narodzinach bądź na pierwsze urodziny. By dziecko nie pamiętało cierpienia i nie potrafiło zaprotestować, mamy umawiają wizytę u kosmetyczki, gdy ich córeczki są jeszcze bardzo małe.

Niektóre mamy uważają jednak, że jest to złe rozwiązanie, bo według nich dziecko ma prawo do podjęcia samodzielnej decyzji i zdecydować o tym, czy chce nosić kolczyki, czy wręcz przeciwnie. Posłuchajcie tłumaczenia jednej z nich.

– Pierwszy tatuaż zrobiłam sobie w dniu moich 18 urodzin. Udałam się do salonu tatuażu w centrum handlowym. Nie miałam pomysłu, jaki tatuaż chcę mieć, wiedziałam jednak, że chce go zrobić, bo moja mama tego mi bardzo zabraniała. Od tego zaczęła się moja przygoda z tatuażami i kolczykami. Dziś mam 14 kolczyków więcej tatuaży, niż mogę zliczyć. Komuś wiec może się wydawać, że to ja właśnie będę pierwszą do podjęcia decyzji o przekłuciu uszu swojej córce. Nic bardziej mylnego. Bez względu na to, ile sama mam tatuaży i kolczyków, nie przebiję uszu dziecku.

Moje dziecko ma prawa
Może was to dziwi, że kobieta taka jak ja, z na wpół ogoloną głową i masą kolczyków, będzie miała obawy. Moja rodzina pytała mnie, kiedy jeszcze moja córka raczkowała, nie o to, czy przekłuję jej uszy, tylko kiedy to zrobię. Bo ja postanowiłam, że moje dziecko samo zdecyduje, co zrobić ze swoim ciałem, bo tylko ona ma do tego prawo.


Ja podjęłam decyzję o piercingu i tatuażach jako dojrzała osoba. To były tylko moje decyzje i sama muszę ponosić za nie odpowiedzialność. Oczywiście, jeżeli moja córka przyjdzie w wieku 8, 10, czy 15 lat i poprosi, bym pozwoliła jej na przekłucie uszu, zgodzę się i sama pójdę z nią do salonu. Ale będę wiedziała, że to jej przemyślana decyzja i przyjmuje konsekwencje tego czynu. Ból, zmianę kolczyków, ewentualne infekcje. Dziewczynka nie musi mieć kolczyków, by toś nazwał ją piękną. Musi więc zastanowić się, dlaczego chce przekłuć uszy – tłumaczy Komberly Zapata, dziennikarka Scarry Mommy.

A jakie jest wasze zdanie na ten temat? Jaki jest odpowiedni wiek na przekłucie uszu?
źródło: Scarry Mommy
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE