6-miesięczne dziecko w Szczecinku walczyło o życie. Ta bakteria może zabić w 1 dzień

Meningokoki – objawy, leczenie.
Meningokoki – objawy, leczenie. Prawo autorskie: kadmy / 123RF Zdjęcie Seryjne
Sytuacja była dramatyczna i lekarze walczyli o życie dziecka. Gdy meningokoki zaatakują, rozpoczyna się wyścig z czasem. Bakterie te mogą pozbawić życia nawet w 24 godziny od wystąpienia objawów.

Sytuacja była bardzo poważna
Stan 6-miesięcznego chłopczyka, jak donosi Głos Koszaliński, uległ poprawie. Dziecko trafiło do szpitala 7 lutego i do dziś przebywa w koszalińskim szpitalu. Lekarze walczyli przez kilka dni o jego życie, bowiem zdiagnozowano u niego sepsę meningokokową, która bezpośrednio zagraża życiu i zdrowia niemowlęcia. Osoby, które miały kontakt z chłopcem zostały objęte opieką lekarzy rodzinnych i są obserwowane.

Meningokoki – co to jest?
Meningokoki to bakterie z gatunku Neisseria meningitidis. To najszybszy zabójca człowieka, choć na szczęście stosunkowo rzadko wywołujący ciężką chorobę. Jeżeli jednak wystąpią objawy, lekarze nie mają wiele czasu, choroba rozwija się w błyskawicznym tempie i potrafi nawet w ciągu doby doprowadzić do śmierci. Osoby, które zostały zaszczepione na meningokoki, nie muszą obawiać się tych drobnoustrojów, problem dotyczy zwłaszcza tych, którzy w różnych przyczyn nie poddali się szczepieniom. Bakteria szybko się rozprzestrzenia bytuje w noso-gardle tygodniami lub miesiącami i w czasie kontaktu z osobą niezaszczepioną, może wywołać poważną chorobę. Kichnięcie, kaszel, czy dotyk nosiciela — to szybkie źródła zakażenia.

Meningokoki – objawy
Choroba dotyka najczęściej małe dzieci, gdyż to ich układ immunologiczny nie jest jeszcze dostatecznie wykształcony. Meningokoki mają niestety to do siebie, że albo nie atakują wcale, albo z ogromną siłą przedostają się do układu krwionośnego i prowadzą do zapalenia opon mózgowych, śpiączki, sepsy, czyli zakażenia ogólnego organizmu, osłabienia serca i rozległych krwawień pod skórą. Charakterystycznym objawem jest wysypka wybroczynowa, która nie blednie pod naciskiem, co wyraźnie ją wyróżnia pośród innych krostek. Dziecko staje się rozdrażnione, traci apetyt i ze względu na nadwrażliwość skóry, nie chce się przytulać.


Ze względu na to, że choroba rozwija się błyskawicznie i stanowi zagrożenie życia, warto w czasie infekcji obserwować dziecko, a każdą anomalię potwierdzić z lekarzem.
źródło: Głos Koszaliński
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE