Kaszel to pierwszy z objawów. Na Ukrainie trwa epidemia, która może dotrzeć do Polski

Rzecznik Praw Dziecka ostrzega przed epidemią gruźlicy
Rzecznik Praw Dziecka ostrzega przed epidemią gruźlicy Prawo autorskie: uatp2 / 123RF Zdjęcie Seryjne
Od kilku dni docierają do Polski niepokojące informacje o epidemii gruźlicy za wschodnią granicą. Sprawą zainteresował się rzecznik praw dziecka.


Epidemia gruźlicy dotrze do Polski?
Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak poprosił Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego o przekazanie aktualnych informacji na temat możliwości rozprzestrzeniania się gruźlicy w Polsce. Z dostępnych informacji przekazywanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego wynika, że obecnie nie ma powodów do niepokoju, jednak sytuacja może ulec pogorszeniu. Rzecznik przyznaje, że głównym zagrożeniem (w szczególności dla województw podkarpackiego i lubelskiego) jest znaczący wzrost zachorowań na Ukrainie. Według nieoficjalnych danych na Ukrainie może chorować aż 600 tys. osób.

Jak informuje rzecznik w Polsce rośnie liczba odmów szczepień obowiązkowych, co może się przyczynić do wzrostu zachorowań. Z danych GIS wynika, że w pierwszej połowie 2017 r. odnotowano aż 23 tys. odmów, czyli o 10 proc. więcej niż w całym 2016 r. Wiele z odmów dotyczyło szczepienia przeciw gruźlicy. – Również eksperci wskazują, że w Polsce najwięcej odmów szczepień dotyczy chorób, które łatwo się przenoszą drogą kropelkową lub powietrzną: odry, krztuśca i gruźlicy dziecięcej – informuje rzecznik. – Coraz trudniejsza w leczeniu ze względu na istnienie szczepów lekoopornych staje się gruźlica. Jeśli pojawią się zachorowania wśród małych dzieci, może dojść także do wzrostu zachorowań na gruźlicę opon mózgowo-rdzeniowych i zwiększonej śmiertelności – dodaje.

Gruźlica – co musisz wiedzieć
Gruźlica jest chorobą bakteryjną, wywoływaną przez bakterie Mycobacterium tuberculosis (prątki gruźlicy). Bakterie przenoszą się głównie drogą kropelkową za sprawą kontaktu z osobami zakażonymi, które weszły w fazę prątkowania. Choroba najczęściej obejmuje płuca, ale prątki gruźlicy mogą docierać do wszystkich narządów i tkanek. Jak podaje Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w 2015 r. w 30 krajach Unii Europejskiej i Europejskiego obszaru Gospodarczego na gruźlicę zachorowało 60 195 osób. Chociaż Polska należy do krajów o niskiej zapadalności na gruźlice, nadal jest ona wyższa niż średnia zapadalność w UE.
Źródło: Biuro Rzecznika Praw Dziecka
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...