Do wszystkich świętujących w Sylwestra: nie popełnijcie tego błędu

Rzecznik Praw Dziecka apeluje do rodziców w związku z sylwestrową zabawą.
Rzecznik Praw Dziecka apeluje do rodziców w związku z sylwestrową zabawą. 123RF.com
Nowy Rok zbliża się wielkimi krokami – wybieramy sylwestrowe kreacje, dopinamy na ostatni guzik imprezowe menu i obiecujemy sobie, że w przyszłym roku będziemy lepszymi ludźmi. Rzecznik Praw Dziecka przypomina, że w tym całym przedsylwestrowym rozgardiaszu nie możemy zapomnieć o jednym.

Rzecznik apeluje do rodziców
W związku ze zbliżającym się Sylwestrem Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do dorosłych, przede wszystkim rodziców i opiekunów, by w tym wyjątkowym czasie szczególnie zadbali o bezpieczeństwo dzieci. Rzecznik zwrócił rodzicom uwagę, że świętowanie nadejścia Nowego Roku często jest połączone z używaniem petard i zimnych ogni. Chociaż zabawa materiałami pirotechnicznymi jest zjawiskowa, może być również niezwykle niebezpieczne, zwłaszcza dla najmłodszych.

– Chwila nieuwagi potrafi skutkować ciężkimi urazami ciała, a nawet utratą życia. Od wielu lat na przełomie grudnia i stycznia słyszymy o obrażeniach, które odniosły dzieci w wyniku używania materiałów pirotechnicznych. Większość z tych tragedii wynika z nieodpowiedzialności dorosłych – sprzedawców, ale też opiekunów, którzy pozwalają najmłodszym na tę ryzykowną zabawę – pisze rzecznik i apeluje do rodziców o rozwagę i rozmowę z dziećmi na temat możliwych zagrożeń. – Wierzę, że jako dorośli jesteśmy w stanie zapewnić najmłodszym bezpieczeństwo i beztroskie cudowne chwile – dodaje.

Niebezpieczna zabawa
Im głośniejsze i bardziej kolorowe, tym efektowniejsze. Choć dla wielu dorosłych fajerwerki są nieodłączonym elementem zabawy sylwestrowej, wybuchy mogą być groźne dla każdego – dorosłych, dzieci i zwierząt. Coraz więcej osób ma to uwadze – już w kilku miastach, m.in. Sosnowcu, Białymstoku i Krakowie, zrezygnowano z miejskich pokazów sztucznych ogni. Zastąpią je równie widowiskowe i o wiele bezpieczniejsze pokazy laserowe. Przyłączamy się do apelu rzecznika – czy warto ryzykować dla kilku minut zabawy?
Źródło: brpd.gov.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE