Dziecko nie umie się skupić? "Efekt Batmana" rozwiązaniem na problemy z koncentracją

"Efekt Batmana" wpływa na efektywność pracy.
"Efekt Batmana" wpływa na efektywność pracy. pixabay/SchoolPRPro
Jak sprawić, by dziecko się skupiło? Rozwiązanie leży na dnie twojej szafy.


Każdy z nas musi niejednokrotnie wykonywać nudne zadania jak sortowanie dokumentów, mycie naczyń. Dla dzieci może to być składanie ubrań, odkładanie zabawek do pudeł, odrabianie prac domowych.
Rozwiązywanie zadania i łapanie Jockera jednocześnie? Okazuje się, że małe dzieci lepiej wykonują swoje nudne zadania, jeśli kogoś udają np. Batmana.


Przebieranie się za fikcyjną postać może sprawić, że dzieci będą efektywniej pracować, sugerują nowe badania.

Zmuszenie małych do skupienia się może okazać się jedną z najtrudniejszych prób rodzicielstwa, ale zgodnie z najnowszymi badaniami, rozwiązanie problemu rozproszenia dziecka może leżeć na dnie szafy z ubraniami.

W czasopiśmie Child Development opublikowano rezultaty badań naukowców, którzy to odkryli, że dzieci, które potrafiły angażować się w udawanie zabawy podczas wykonywania zwykłego zadania, wykazywały większą wytrwałość. Nazywane "efektem Batmana" wyniki sugerują, że odgrywanie ról nie może być rozpraszaczem uwagi, wręcz przeciwnie, może polepszyć koncentrację dziecka.


Brzmi dość skomplikowanie, a wcale takie nie jest.

Czym jest „efekt Batmana”?
Naukowcy podzielili na 3 grupy 180 dzieci w wieku od czterech do sześciu lat.
Jedna grupa została zachęcona do myślenia o sobie w trzeciej osobie i zadawania pytań typu "Czy Billy ciężko pracuje?". Druga grupa zadawała sobie pytanie: "Czy ciężko pracuję?". Trzecia grupa otrzymała fikcyjną tożsamość, taką jak Bob The Builder, Dora the Explorer, Roszpunka lub Batman i pytała o pracę w trzeciej osobie: "Czy Batman ciężko pracuje?".


W końcu wszystkie dzieci otrzymały do wykonania nudne zadania na komputerze. Były zachęcane do pracy nad nimi tak długo, jak to możliwe, ale powiedziano im również, że mogą iść bawić się w pobliskiej sali, kiedy tylko zechcą.

Co ciekawe, wyniki wykazały, że dzieci, które się wcielały w postać, wykonały najwięcej zadań.
Dlaczego udawanie Batmana zachęca do ciężkiej pracy?
Po pierwsze, pomogła jego rozpoznawalność - wszyscy znają Batmana i nikt nie chce go zawieść. Drugim czynnikiem, który mógł zadziałać to jego reputacja. Jest znany z tego, że zawsze ciężko pracuje i stara się jak najlepiej. Po trzecie, fikcyjna postać pomogła dzieciom zdystansować się od nudnego zadania.

Naukowcy uważają, że poprzez połączenie rozpraszania i odzwierciedlania wartości aspiracyjnych, pozwalając dzieciom przyjmować inne tożsamości, można uczynić je wytrwalszymi.

Więc jeśli twoje dziecko nie chce zebrać zabawek, możesz spróbować pomóc mu „stać się” ulubionym bohaterem. Jest to szczególnie ważne, mówi MacArthur Genius, laureatka nagrody Angela Duckworth, ponieważ im szybciej zaczniesz rozwijać zdolność dziecka do radzenia sobie z trudnościami, tym lepiej.

źródło: independent

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...