Jakie znaczenie ma w życiu dziecka masaż? Czy jest potrzebny i jak go robić – kilka wskazówek

Masaż jest ważnym rytuałem w życiu małego dziecka.
Masaż jest ważnym rytuałem w życiu małego dziecka. fot. Pixabay
Masaż dziecka to wyjątkowy moment, w którym rodzice mają szansę pogłębić więź łączącą ich z maluszkiem. Ale ten zabieg pełni nie tylko funkcje relaksacyjne, jest również pomocny w trakcie na przykład kolki. Jak go prawidłowo wykonać, by nie zrobić dziecku krzywdy? Co jest do niego niezbędne? Na te i inne pytania odpowie ekspert.

Jakie są zalety masażu dla dziecka?
Masaż to nie tylko forma komunikacji rodzica czy opiekuna z dzieckiem, to również:

• lepsza odporność organizmu dziecka na choroby, maluszki, które mają regularne masaże znacznie rzadziej chorują, jak wykazały badania;

• tworzenie głębokiej więzi pomiędzy opiekunem a dzieckiem;

• forma relaksu dla maluszka – dzięki masażowi opuszcza go napięcie, które może negatywnie wpływać na jego samopoczucie;

• wspomaganie świadomości ciała – dziecko dzięki masażowi poznaje swoje ciało, zdobywa powoli wiedzę na temat swoich paluszków czy swojego brzuszka, uczy się powolutku samego siebie;

• lek na kolkę – masaż brzuszka jest bardzo pomocny w walce z kolką, która towarzyszy dziecku w pierwszych miesiącach życia i która może być dla niego bardzo bolesna; rozluźniając brzuszek za pomocą dotyku, opiekun zmniejsza napięcie mięśni, a tym samym ból.
mgr Elżbieta Lech
położna środowiskowo-rodzinna, Wrocław

Przede wszystkim masaż pozwala na nawiązanie więzi z dzieckiem, jest niewerbalnym sposobem okazywania miłości dziecku od pierwszych chwil jego życia. Daje dziecku poczucie bezpieczeństwa i akceptacji. Chwile spędzone na masażu to czas, kiedy jest się z nim w kontakcie wzrokowym i fizycznym. Wykonując ten zabieg powoduje się, że ciało dziecka rozluźnia się, co wspomaga wydalanie gazów czy też wypróżnianie. Masaż dziecka wpływa też zbawiennie na kolkę – w dużym stopniu łagodzi ją, dodatkowo pozwala uwolnić jego emocje, a tym samym ułatwia dziecku zasypianie.


Jakie są najbardziej polecane techniki masażu?
Istnieje wiele technik masażu dziecka, wiele szkół wykonywania tego zabiegu. Która jest najlepsza i najbardziej odpowiednia dla naszego maluszka?
mgr Elżbieta Lech
położna środowiskowo-rodzinna, Wrocław

Jeśli chodzi o techniki masażu nie da się jednoznacznie określić sposobu masowania. Każde dziecko jest inne i wymaga od nas indywidualnego podejścia. Na pewno nie masujemy na siłę, wykonując masaż wspólnie uczymy się „mapy ciała” dziecka. Podczas wykonywania masażu, przyglądając się uważnie dziecku wkrótce będziemy wiedzieć, jaki dotyk będzie sprawiał dziecku przyjemność.


Masaż to kwestia indywidualna, każde dziecko jest inne, a co za tym idzie, lubi inny rodzaj dotyku. Rodzic opiekując się maluszkiem poznaje go, to co on lubi, a czego nie akceptuje. To jest także najlepsza droga do idealnego masażu.

Błędy podczas masażu dziecka – na co uważać?
Rzeczy, na które rodzic powinien zwracać szczególną uwagę to:

• nie jest wskazany pośpiech, masaż dziecka należy wykonywać powoli i w spokoju, wszelki niepokój z pewnością udzieli się dziecku;

• reagować na reakcje dziecka w trakcie wykonywania masażu, obserwować maluszka i dopasowywać styl masażu do jego preferencji;

• masaż powinien być wykonywany regularnie – wtedy też widoczne będą efekty.

Kosmetyki do masażu – jakie najlepiej stosować?
Kosmetyki, których można użyć do masażu powinny być hipoalergiczne i dedykowane do delikatnej skóry dziecka. Nie powinno się testować na dziecku niesprawdzonych preparatów. Najlepiej jest kupować je w aptece.
MGR ELŻBIETA LECH
położna środowiskowo-rodzinna, Wrocław

Poleca się na pewno różnego rodzaju oliwki czy balsamy przeznaczone dla dzieci. Ostatnio są też „modne” oleje roślinne.

Można kupić, np. sprawdzone kosmetyki, np. Cetaphil Baby – balsam nawilżający oraz Cetaphil Baby – oliwka do masażu/ nawilżania skóry.

Kiedy powinno się robić dziecku masaż? W jakich sytuacjach?
Masaż jest dotykiem – a „dobry dotyk” dziecka jest wskazany jak najczęściej, dlatego warto ten zabieg powtarzać regularnie. Masaż zaleca się zarówno u dzieci zdrowych jak i niepełnosprawnych. Szczególnie jest on wskazany przy typowych dla okresu noworodkowego i niemowlęcego problemach, jak kolka, trudności z zasypianiem czy problemy trawienne.


Artykuł powstał przy współpracy z marką Cetaphil ® Baby

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE