2. miesiąc życia dziecka - zobaczysz pierwszy świadomy uśmiech dziecka

Jak rozwija się dwumiesięczne dziecko?
Jak rozwija się dwumiesięczne dziecko? Prawo autorskie: halfpoint / 123RF Zdjęcie Seryjne
Dwumiesięczne dziecko to już nie noworodek! Sprawdź, jak rozwija się dziecko w 2. miesiącu życia. Zobacz, co potrafi dwumiesięczne niemowlę.

2. miesiąc życia dziecka
Teraz masz w domu niemowlę, które każdego dnia zmienia się, nabywa nowe umiejętności. Dziecko staje się bardziej ruchliwe niż w 1. miesiącu życia, ale jego ruchy wciąż nie są skoordynowane. Piąstki miesięcznego niemowlęcia nie są już zaciśnięte. Maluch, leżąc na brzuchu, potrafi unieść główkę i ramiona pod kątem 45 stopni do podłoża na wysokość ok. 5 cm, a noszony w pozycji pionowej stabilnie utrzymuje głowę i kontroluje jej ruchy.

Już teraz będziesz mogła zaobserwować temperament swojego maleństwa. Jedne będą reagowały radością na nowe doznania, inne staną się w ich obliczu niespokojne, płaczliwe i nie będą chciały opuszczać ramion mamy.

Rytm dnia dziecka w 2. miesiącu życia się normuje. Zaczyna ono spać w określonych porach, wydłużają się okresy czuwania. Reguluje się również karmienie. Przerwy między karmieniem wydłużają się i najczęściej wynoszą 3 godziny.

Między 4. a 8. tygodniem życia u dziecka może pojawiać się kolka. Typowe objawy to: nagły i wyjątkowo głośny płacz, napięty brzuszek. Dziecko pręży się i podkurcza nóżki. Przytulenie, karmienie, zmiana pieluszki nie przynoszą ukojenia.
Jak rozwija się dziecko w 2. miesiącu życia?
2-miesięczne dziecko coraz lepiej panuje nad własnym ciałem.

Niemowlę w 2. miesiącu życia doskonali widzenie obuoczne, widzi z większej odległości, potrafi nie tylko śledzić wzrokiem pokazywaną mu zabawkę, ale i przekręcać głowę.

Rozwijają się skomplikowane reakcje układu nerwowego, a dowodem na to są pojawiające się w 5. tygodniu życia dziecka pierwsze łzy.

Między 6. a 8. tygodniem życia dziecka pojawia się pierwszy świadomy uśmiech (w odpowiedzi na uśmiech rodzica).

Jak wspierać rozwój dziecka w 2. miesiącu jego życia?
Pokazuj dziecku zabawki, przesuwaj od jednej strony łóżeczka do drugiej, oddalaj, przybliżaj. Ta zabawa sprawia dziecku dużą przyjemność i stymuluje rozwój koordynacji wzrokowej.

Kładź dziecko na swoim brzuchu i mów do maluszka. 2-miesięczne dziecko będzie trenowało, unosząc głowę na krótką chwilę. To wasz głos zachęci je do tego trudnego ćwiczenia, a spojrzenie w wasze oczy będzie dla niego największą nagrodą.

Noś, przytulaj, śpiewaj mu kołysanki, czytaj głośno proste książeczki (najlepiej wierszyki), powtarzaj dźwięki, jakie wydaje niemowlę.

Pamiętaj, że jedna zabawka nie może służyć zarówno do zabawy, stymulowania, jak i usypiania. Dobierzcie je pod kątem wydawanych dźwięków – te subtelne uspokajają, a szeleszczące zajmują nudzącego się malucha.

Co potrafi 2-miesięczne niemowlę?
- podnosi główkę leżąc na brzuszku i utrzymać ją przez chwilę
- „bawi się” swoim głosem poprzez głużenie (gruchanie)
- uśmiecha się świadomie
- płacze łzami
- ugina nogi, gdy dotyka podłoża, a czasem nawet samodzielnie przewraca się z boku na plecy
- wodzi wzrokiem za przedmiotami, wyciąga w ich kierunku rękę


2. miesiąc życia dziecka – pielęgnacja
Wszystkie czynności pielęgnacyjne wykonuj przy dziecku na obie strony naprzemiennie. Chodzi o zapobieganie asymetrii.

W 2. miesiącu życia możesz zauważyć na główce dziecka łuszczącą się skórę. Te żółte łuski trudno usunąć nawet w trakcie mycia. To objaw ciemieniuchy. Na szczęście nie zagraża ona życiu dziecka, nie boli ani nie swędzi. Warto jednak ze względów higienicznych i estetycznych się jej pozbyć.

2. miesiąc życia dziecka - to może cię zainteresować:


Gdy karmisz piersią, nie możesz tego jeść! Sprawdź, na co dałaś się nabrać

Znienawidzone nocne pobudki. Czy niemowlę potrzebuje karmienia nocą?

Twoje dziecko często płacze? Sprawdź, czy nie jest High Need Baby

Wszystko o biegunce u niemowląt - objawy, przyczyny, leczenie
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE