1. miesiąc życia dziecka , czyli o rozwoju od noworodka do niemowlaka

Noworodek - rozwój dziecka w 1. miesiącu życia
Noworodek - rozwój dziecka w 1. miesiącu życia Prawo autorskie: haveseen / 123RF Zdjęcie Seryjne
Rozwój w 1. miesiącu życia dziecka: Co potrafi miesięczne niemowlę? Sprawdź, jak rozwija się dziecko w 1. miesiącu życia.

1. miesiąc życia dziecka
W 1. miesiącu życia dziecko przybiera na wadze ok. 700 g i rośnie o 2 centymetry. Główka noworodka jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty jego ciała (ok. 2 cm większa w obwodzie od klatki piersiowej). Na twarzy noworodka często pojawia się niemowlęcy trądzik, który jest skutkiem działania matczynych hormonów. Zwykle znika po kilku tygodniach bez śladu. Możemy też zaobserwować mimowolne drżenie rąk charakterystyczne dla niedojrzałości układu nerwowego. W 1. miesiącu życia dziecko często podkurcza nóżki (tak, jak robił to w twoim brzuchu). To płodowe ułożenie stopniowo znika z początkiem 2. miesiąca życia dziecka.

Noworodek w pierwszym miesiącu życia dużo śpi (w sumie ok. 16 godzin na dobę, ale najczęściej są to krótkie drzemki z przerwami na karmienie), często je, posiada kilka bezwarunkowych odruchów. Te noworodkowe odruchy zanikną ok. 4. miesiąca życia.

Odruchy noworodkowe
1. odruch Rootinga (odruch szukania piersi) - zaobserwujesz go, gdy muśniesz policzek niemowlęcia. Dziecko delikatnie odwróci główkę w stronę ręki i otworzy szeroko buzię, gotowe do ssania.

2. odruch Moro (zwany też odruchem obejmowania) – zaobserwujesz go, gdy niemowlę się przestraszy. Dziecko zareaguje gwałtownym rozprostowaniem rączek i nóżek wygięciem pleców w łuk i odchyleniem głowy do tyłu, a następnie powoli przyciśnie rączki do siebie.

3. odruch chwytny - zaobserwujesz go, gdy dotkniesz wnętrze dłoni niemowlęcia palcem lub cienkim przedmiotem (np. uchwytem grzechotki). Dziecko zaciska pięści na tyle silnie, że jesteś w stanie unieść dziecko do góry. Uciśnięcie nasady palców stóp, wywoła zgięcie podeszwowe palców.


4. odruch kroczenia - zaobserwujesz go, gdy podtrzymasz dziecko pod paszkami w pozycji pionowej tak, by stópkami dotykało ziemi. Dziecko stawia krok za krokiem, jakby chodziło.

5. odruch Babińskiego - zaobserwujesz go, gdy połaskoczesz niemowlę po podeszwie stopy. Dziecko zgina małe palce do środka, natomiast duży palec wygnie się do góry.

Jak rozwija się dziecko w 1. miesiącu życia?
„Przecież ono niczego nie rozumie i nic nie potrafi, tylko śpi i płacze” – to błędne przekonanie! Dziecko już w 1. miesiącu życia jest bardzo zainteresowane otoczeniem. Dziecko szybko reaguje na zmiany w otoczeniu. Jeśli zagrzechoczemy zabawką, „zastygnie” na chwilę, a potem zacznie szukać jej wzrokiem. Niemowlę skupia spojrzenie, a nawet śledzi wzrokiem przesuwane przed nim przedmioty. Najciekawsza do obserwacji jest... twarz rodzica.

Jak wspierać rozwój dziecka w 1. miesiącu jego życia?
Pochylaj się, przybliżaj swoją twarz do dziecka, uśmiechaj się, rób różne miny, a nawet pokazuj język. W ten sposób stymulujecie rozwój niemowlaka. Dziecko będzie cię uważnie obserwowało i próbowało naśladować twoje miny.

Stymuluj wzrok dziecka poprzez pokazywanie mu różnych zabawek z odległości 20-30 centymetrów. Wzrok dziecka jest jeszcze słabo rozwinięty, a to odległość, z jakiej najlepiej widzi.

Przytulaj, głaszcz, masuj niemowlę. Dotyk to nie tylko sposób na okazywanie dziecku miłości, ale także nauka granic ciała. W ten sposób pokazujesz dziecku, gdzie kończy się jego ciało i że nie jest ono jednością z tobą (tak właśnie myśli maluch).

Czule przemawiaj do dziecka, śpiewaj, nuć – dziecko zna twój głos z życia płodowego i działa on na niemowlaka uspokajająco.

Co potrafi miesięczne dziecko?
- komunikuje się poprzez płacz (początkowo bez łez)
- leżąc na brzuchu podnosi na chwilę główkę
- próbuje lokalizować źródło dźwięku
- skupia wzrok najchętniej na twarzy rodzica
- potrafi rozpoznać mamę po głosie i zapachu
- dostosowuje swoje zachowanie do stanu emocjonalnego mamy i jej tonu głosu: uspokaja się, gdy mówisz do niego cicho i łagodnie, staje niespokojne, gdy mówisz głośno

1. miesiąc życia dziecka - to może cię zainteresować:
Nie zakładaj noworodkowi rękawiczek! Sprawdź, dlaczego to takie ważne!

Dla nich to naturalne, ty nie możesz się nadziwić. Oto 10 typowych „dziwacznych” zachowań niemowląt

Jak układać do snu noworodka? Tylko ta jedna pozycja jest bezpieczna

Kolka, to zmora rodziców i niemowląt. Spokojnie, pomożemy wam - oto 12 sposobów jak sobie z nią radzić
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

KALENDARZ CIĄŻY

TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PRZEDSZKOLAK

ROZWÓJ I WYCHOWANIE