Większość świeżo upieczonych mam doskonale zna kilkukrotne pobudki każdej nocy. Maluch, zanim skończy rok, potrafi jeść wtedy nawet co godzinę. A my nie marzymy o niczym tak bardzo, jak o pierwszej przespanej nocy. Czy noworodki i niemowlęta nie mogłyby przesypiać przynajmniej siedmiu godzin? Oczywiście, są takie, ale należą do zdecydowanej mniejszości. Dlaczego więc maluchy tak często jedzą nocą?
Nocne mleko
Ilość składników i hormonów występujących w mleku zmienia się w ciągu doby. W nocy jest zdecydowanie więcej tych, które odpowiadają za rozwój i funkcjonowanie mózgu, ustalenie dobowych rytmów snu i czuwania oraz ułatwiających zasypianie. Nasze dziecko nie budzi się tylko po to, żeby się najeść, ale potrzebuje mleka także z innych względów.
Odróżnienie dnia od nocy Niemowlęta nie odróżniają dnia od nocy, więc najzwyczajniej w świecie nie mają pojęcia, kiedy powinno się spać. Nie produkują też melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za zasypianie. Zgadnijcie, gdzie ona się znajduje. Tak, w nocnym mleku. Dziecko pijąc w ciągu nocy, zasypia na dłużej i śpi spokojniej. Melatonina działa też rozluźniająco na układ pokarmowy, dzięki czemu napady kolek są nocą lżejsze i zdecydowanie rzadziej występują.
Regulacja laktacji
W ciągu doby zmiana się także produkcja prolaktyny - hormonu odpowiedzialnego za produkcję pokarmu. Najwyższe stężenie w organizmie mamy jest w nocy i nad ranem. Na poziom tego hormonu ma też wpływ ssanie, dlatego dziecko jedząc nocą, reguluje dostarczanie pokarmu.
Wzrost i rozwój dziecka
Nocą maluchy przyjmują około 20% dobowej porcji mleka. Wynika z tego, że nocne karmienie jest potrzebne także dla wzrostu i rozwoju. Szczególnie że nasze piersi mają różną objętość i różna jest ilość pokarmu dostępna na jedno karmienie. Dlatego jednym dzieciom wystarczy 7 posiłków w ciągu doby, gdy inne będą potrzebowały 12 karmień.
Dłuższy sen
Może ciężko w to uwierzyć, ale mamy karmiące piersią śpią średnio o 45 minut dłużej w ciągu doby niż te, które podają mleko modyfikowane. Jak to możliwe? To proste. Przygotowanie mleka, modyfikowanego wymaga czasu. Podobnie karmienie butelką - musimy zachować uwagę, kiedy dziecko je. Nocne karmienia piersią przeważnie odbywają się w półśnie zarówno mamy, jak i malucha.
Potrzeba bliskości
Mały człowiek, który dopiero znalazł się na świecie, bardzo potrzebuje bliskości. Nic nie uspokaja go tak bardzo, jak możliwość ssania piersi i bicie serca mamy. Nocne karmienie daje maluchowi poczucie bezpieczeństwa. Jest to szczególnie ważne dla jego rozwoju i więzi mamy i dziecka.
Nauka rozróżniania dnia i nocy, poczucie bezpieczeństwa i tworzenie więzi, regulacja laktacji i w końcu dłuższy sen mamy to zalety nocnego karmienia. Może i wstawanie kilka razy jest męczące, ale czas mija tak szybko i za chwilę zatęsknimy za maluchem wtulonym w nocy w pierś.