Uczulenie na truskawki nie jest tak częste jak alergia na białka mleka krowiego, orzechy czy owoce morza, jednak może być tak samo niebezpieczne. U osób uczulonych może dojść do obrzęku w obrębie twarzy i jamy ustnej, pokrzywki, a nawet zwężenia dróg oddechowych, co jest szczególnie groźne w przypadku niemowląt i małych dzieci. Sprawdź, na jakie objawy zwrócić uwagę i zobacz na zdjęciach, jak może wyglądać uczulenie na truskawki.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Uczulenie na truskawki częściej występuje u dzieci niż u dorosłych.
Alergia na truskawki objawia się m.in. świądem i opuchlizną jamy ustnej, wysypką na twarzy i ciele, rzadziej nudnościami czy biegunką.
Uczulenie na truskawki jest niebezpieczne: u osób silnie reagujących na alergen może dojść do groźnego dla zdrowia i życia wstrząsu anafilaktycznego.
Uczulenie na truskawki
Truskawki pełne są wartościowych substancji odżywczych. Zawierają m.in. fitoncydy (związki o właściwościach bakteriobójczych), kwas elagowy (wykazujący działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne), kwas foliowy i inne witaminy z grupy czy witaminę C (100 g truskawek dostarcza więcej witaminy C niż cytryna czy pomarańcze!). Nie wszyscy jednak mogą cieszyć się ich smakiem i prozdrowotnymi właściwościami – alergicy muszą obejść się smakiem.
Uczulenie na truskawki to nadwrażliwość organizmu na białka znajdujące się w tych owocach. Jak podaje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, wbrew obiegowej opinii alergia na truskawki występuje rzadko, jednak osoby uczulone powinny bezwzględnie unikać ich spożywania: to uczulenie jest tak samo groźne jak alergia na orzechy, jaja, mleko krowie czy skorupiaki.
Uwaga! Truskawki są bogate w salicylany, dlatego osoby ze zdiagnozowaną alergią na te związki chemiczne (obecne m.in. w aspirynie) również powinny ich unikać, gdyż ich zjedzenie może wywołać reakcję alergiczną.
Uczulenie na truskawki u dzieci
Alergia na truskawki częściej występuje u dzieci niż u dorosłych. Co więcej, wraz z wiekiem objawy uczulenia mogą zmniejszać natężenie lub całkowicie ustępować, nie jest to jednak regułą. Oznacza to, że dziecko, które w dzieciństwie ma uczulenie na truskawki, może również doświadczać objawów alergii w dorosłym życiu.
Uczulenie na truskawki może pojawić się nawet u niemowlaka. Ryzyko wystąpienia alergii jest większe u dzieci, które mają inne alergie pokarmowe, dlatego zgodnie z zasadami Zakładu Żywienia Instytutu Matki i Dziecka dzieciom, które mają stwierdzoną alergię pokarmową, nie należy podawać truskawek przed ukończeniem 1. roku życia.
Jeśli decydujesz się włączyć truskawki do diety malucha, podawaj je w niewielkich ilościach. Postaraj się również nie podawać dziecku innych nowych produktów – dzięki temu jeśli pojawią się u niego objawy alergii lub nietolerancji, łatwiej wskażesz i wyeliminujesz uczulający pokarm, np. truskawki.
Uczulenie na truskawki: objawy
Objawy alergii na truskawki mogą objąć zarówno układ pokarmowy i oddechowy, jak i skórę. Należą do nich:
swędzenie, pieczenie, mrowienie i obrzęk języka, ust, gardła, podniebienia – objawy w obrębie twarzy pojawiają się zwykle jako pierwsze, nawet kilka minut po zjedzeniu owocu;
obrzęk w jamie ustnej może prowadzić do trudności w oddychaniu – pojawia się charakterystyczny, świszczący oddech. W skrajnych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który wymaga natychmiastowej pomocy medycznej lub samodzielnego podania adrenaliny (jeśli wiesz, że ty albo twoje dziecko macie silną alergię lub w przeszłości doświadczyliście anafilaksji, poproś lekarza o receptę na roztwór adrenaliny w zastrzyku, który należy podać domięśniowo w przypadku ostrej reakcji alergicznej po zjedzeniu truskawek);
alergia na truskawki może również wywołać ból brzucha, nudności, wymioty, biegunkę. W przypadku wystąpienia objawów ze strony układu pokarmowego należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, zwłaszcza w przypadku niemowląt i małych dzieci, u których może dojść do odwodnienia;
u alergików zjedzenie truskawki może także skutkować wysypką, pokrzywką lub świądem skóry, które pojawiają się zarówno na twarzy, jak i na innych częściach ciałach, zwykle klatce piersiowej, brzuchu, plecach.
Jak wygląda uczulenie na truskawki: zdjęcia
Wysypka po zjedzeniu truskawek może mieć postać rozległych, czerwonych plam, ale także drobnych grudek na skórze.
Wysypka wywołana uczuleniem na truskawki zwykle pojawia się na twarzy, ale może występować również na plecach.
Wysypce na twarzy może również towarzyszyć opuchlizna i zaczerwienienie powiek. Tego typu objawy częściej występują u dzieci i niemowląt, jednak czasem pojawiają się także u dorosłych.
Czasem po zjedzeniu truskawek na twarzy dziecka pojawia się "kaszka", czyli drobna wysypka w postaci chropowatych grudek.
Uczulenie na truskawki a rekcja krzyżowa
Objawy alergii mogą pojawić się nawet u osób, które nie mają zdiagnozowanego uczulenia na truskawki. Dzieje się tak w wyniku reakcji krzyżowej między dwoma alergenami. Alergia krzyżowa najczęściej dotyczy alergenów wziewnych i alergenów pokarmowych. Jeśli osoba uczulona na dany alergen, np. pyłek brzozy, w okresie jego pylenia zje truskawki, może u niej wystąpić reakcja alergiczna z uwagi na podobieństwo budowy białek w pyłkach brzozy i w truskawkach.
Uczulenie na truskawki: leczenie
W przypadku podejrzenia alergii na truskawki konieczna jest wizyta u pediatry (jeśli objawy wystąpiły u dziecka) lub internisty, który skieruje do alergologa. Ten zleci testy alergiczne w celu potwierdzenia lub wykluczenia diagnozy.
Osoby uczulone na truskawki muszą bezwzględnie unikać ich w swojej diecie – nie tylko w formie świeżych owoców, ale również owoców mrożonych, przetworów czy jako dodatku do żywności (zakazane są słodycze z nadzieniem truskawkowym, żelki, jogurty czy lody truskawkowe).
Gdy objawy alergii pojawią się po raz pierwszy, warto udać się do lekarza. To ważne zwłaszcza w przypadku niemowląt i małych dzieci. Lekarz zaleci leki, najczęściej antyhistaminowe, które złagodzą objawy alergii. Zmiany takie jak wysypka ustępują zwykle samoistnie, jednak leczenie miejscowe (np. smarowanie maścią) przyspieszy ten proces.
Jeśli po zjedzeniu truskawek pojawią się duszności, obrzęk w obrębie jamy ustnej, utrata przytomności – niezwłocznie dzwoń po zespół ratownictwa medycznego!