Zatrucie pokarmowe w ciąży może zaniepokoić przyszłą mamę. Sprawdź, czy jest groźne dla dziecka
Dominika Lange
26 kwietnia 2022, 14:20·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 26 kwietnia 2022, 14:20
Choć z reguły zatrucie pokarmowe kojarzy nam się z czymś bardziej nieprzyjemnym niż niebezpiecznym, to podczas ciąży, kiedy układ immunologiczny kobiety jest wyciszony, może zagrażać zdrowiu przyszłej mamy i jej dziecka. Sprawdź, jakie przyczyny i powikłania może mieć zatrucie pokarmowe w ciąży.
Reklama.
Reklama.
Zatrucie pokarmowe w ciąży, w zależności od jego przyczyn, może stanowić poważne zagrożenie dla matki i jej dziecka.
Najczęstszą przyczyną zatruć pokarmowych są bakterie i ich toksyny. Wśród nich można wymienić m.in. salmonellę czy listerię. Obie te bakterie są bardzo groźne w ciąży. Powikłaniem listerii może być m.in. poronienie lub martwe urodzenie.
Jak mówią lekarze, kobiety w ciąży są bardziej narażone na ciężki przebieg zatrucia pokarmowego. Ich układ odpornościowy jest wtedy wyciszony i bardziej podatny na szkodliwe działanie patogenów.
Zatrucie pokarmowe w ciąży
Zatrucie pokarmowe w ciąży, w zależności od przyczyny, która je wywołała, może być groźne zarówno dla przyszłej mamy, jak i jej dziecka. Układ immunologiczny w czasie ciąży jest osłabiony i wyciszony, przez co organizm kobiety znacznie gorzej radzi sobie z różnego rodzaju patogenami.
Zatrucia pokarmowe najczęściej wywołują bakterie i ich toksyny, które przenoszą się przez pożywienie i drogą kropelkową. Przyczyny, mechanizmy i objawy zatrucia pokarmowego w ciąży zazwyczaj są podobne do zatrucia pokarmowego w każdym innym momencie życia.
Zatrucie pokarmowe w ciąży: objawy
Ale jak odróżnić zatrucie pokarmowe w ciąży od ciążowych mdłości? Zazwyczaj zatruciom pokarmowym w ciąży towarzyszą inne charakterystyczne objawy jednoznacznie wskazujące na nieżyt żołądkowo-jelitowy. Wśród objawów zatrucia pokarmowego w ciąży można wyróżnić:
biegunkę
nudności
ból brzucha
wymioty
ból głowy
dreszcze
gorączkę.
Te objawy mogą wystąpić w różnym czasie od kontaktu z patogenem: pogorszenie samopoczucia może nastąpić w ciągu kilkunastu minut od zjedzenia skażonej żywności, ale równie dobrze objawy wskazujące na zatrucie pokarmowe w ciąży mogą pojawić się dopiero po kilku dniach.
Przyczyny zatrucia pokarmowego
Przyczyny zatrucia pokarmowego w ciąży zazwyczaj są związane ze zjedzeniem skażonej żywności. Wśród najczęstszych patogenów, odpowiadających za zatrucie pokarmowe wyróżniamy:
egzotoksyny produkowane przez bakterie, m.in. laseczki jadu kiełbasianego
Wiele kobiet, które doświadczają zatrucia pokarmowego w ciąży, martwi się, czy zagrozi to ich nienarodzonemu dziecku. Konsekwencje i przebieg zatrucia pokarmowego w ciąży w dużej mierze zależy od przyczyny, która je wywołała.
W niektórych przypadkach, np. podczas zakażenia listerią, może dojść nawet do poronienia lub martwego urodzenia. Dlatego tak ważne jest, by obserwować swój stan zdrowia, a w razie pogorszenia samopoczucia czy nasilenia objawów, niezwłocznie udać się do lekarza. Konieczna może okazać się nawet hospitalizacja.
Jak zapobiegać zatruciom pokarmowym?
Jak wiadomo, zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka. Do zasad higieny i podstawowej ostrożności warto się stosować nie tylko podczas ciąży, ale w każdym innym momencie życia.
Lekarze wskazują, że najlepszą profilaktyką i ochroną kobiet w ciąży jest próba odizolowania ich od osób chorych. Poza tym profilaktyka w zakresie zatruć pokarmowych w ciąży opiera się na tych podstawowych zasadach:
dokładne mycie rąk przed posiłkiem, powrocie do domu oraz po wyjściu z toalety
dokładne mycie warzyw i owoców przed spożyciem
unikanie produktów podwyższonego ryzyka, czyli m.in. serów pleśniowych, jajek z niesprawdzonego źródła, surowego mięsa, surowych ryb, dań i deserów z surowymi jajami, grzybów z niesprawdzonego źródła, mleka "prosto od krowy".
Zatrucie pokarmowe: powikłania
Biegunka, wysoka gorączka czy wymioty szybko mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu, co jest bardzo groźny następstwem zatruć pokarmowych. By tego uniknąć, podczas tego typu dolegliwości, należy pamiętać o piciu wody.
Przy zatruciu pokarmowym w ciąży dobrze jest skonsultować się z lekarzem, który poinstruuje przyszłą mamę, co powinna zrobić, by uniknąć tego typu konsekwencji. W skrajnych przypadkach zatrucie pokarmowe może prowadzić nawet do sepsy.
Domowe sposoby na zatrucie pokarmowe w ciąży
Postępowanie zależy jednak od nasilenia objawów i przyczyny, która je wywołała. Czy to zatem oznacza, że są domowe sposoby na zatrucie pokarmowe w ciąży?
W łagodnych przypadkach zatrucia pokarmowego w ciąży, wywołanego np. przez niektóre wirusy, wystarczające może okazać się leczenie objawowe. Warto wtedy przestrzegać kilku zasad:
doustnie uzupełniać płyny
przestrzegać lekkostrawnej diety, m.in. spożywać kleiki z kaszy lub ryżu
unikać łapczywych, dużych kęsów czy łyków – ułatwi to pracę jelit i żołądka
unikać surowych warzyw czy owoców, kawy, mięsa smażonego i innych potraw oraz produktów ciężkostrawnych.
Zatrucie pokarmowe w ciąży: kiedy do lekarza?
Gdy zaobserwujemy jednak nasilenie objawów, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza – w niektórych przypadkach konieczna może okazać się nawet wizyta w szpitalu. "Wskazaniem do hospitalizacji i nawadniania dożylnego są: wstrząs, odwodnienie dużego stopnia, zaburzenia elektrolitowe, zaburzenia neurologiczne, uporczywe lub żółciowe wymioty" – mówi prof. dr. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta dla portalu mp.pl.