Czy kobieta w ciąży może jeść grzyby? Sprawdź, które wybrać

Czy można jeść grzyby w ciąży?
Czy można jeść grzyby w ciąży? Pixabay/jackmac34
Jedzenie pieczarek w ciąży jest bezpieczne, a co z innymi grzybami? Sprawdź, czy jedzenie grzybów jest zdrowe, czy może być niebezpieczne dla ciężarnych.


Wokół jedzenie grzybów narosło wiele mitów. Jedni zachwycają się ich licznymi właściwościami zdrowotnymi przy niewielkiej ilości kalorii (w 100 gramach grzybów jest średnio 45 kalorii), inni straszą niebezpieczeństwami, z którymi może wiązać się jedzenie grzybów w ciąży. Jaka jest prawda? Czy wolno jeść grzyby w ciąży i czy rzeczywiście są zdrowe?

Grzyby w ciąży – jeść czy nie?
Mamy dla was dobrą wiadomość – przyszłe mamy nie muszą wykluczać ze swojej diety grzybów. Warto tylko przestrzegać zasady, zgodnie z którą ciężarne nie powinny jeść surowych grzybów, a będziecie mogły czerpać z nich to, co najlepsze, a jest co! Grzyby mają wartości odżywcze. Zawierają znaczące ilości witamin (zwłaszcza tych z grupy B), minerałów oraz mikro- i makroelementów.

Pamiętajmy, że o ile grzyby nie szkodzą przyszłym mamom ani ich nienarodzonym dzieciom (trafiają do płodu w formie już przetrawionej, ponieważ tym procesem zajmuje się organizm mamy), tak mogą być niebezpieczne dla małych dzieci. Nie powinno się im podawać grzybów, ponieważ są one ciężkostrawne z powodu zawartości chityny, a niedojrzały jeszcze dziecięcy układ pokarmowy sobie z nimi nie radzi.


Grzyby w ciąży, czy warto? Właściwości grzybów
Grzyby zawierają witaminy z grupy B (tiaminę - B1, ryboflawinę - B2, niacynę - B3 i kwas pantotenowy - B5). Dzięki jednej filiżance pieczarek pokryjesz około 8% dziennego zapotrzebowania ryboflawiny, ważnej dla kobiet w ciąży. Tiamina i niacyna wspomagają zaś centralny układ nerwowy. Dodatkowo grzyby mogą być źródłem witaminy D, żelaza i magnezu oraz białka.

Jakie grzyby jeść w ciąży?
Grzyby polecane ciężarnym przez ekspertów to: pieczarka, kurka, smardz, boczniak, borowik, podgrzybek.
Sprawdź wartość odżywczą grzybów.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...