Uważać, przede wszystkim w okresie letnim, powinniśmy na wszelkiego rodzaju ciasta z kremem, co do których warunków przechowywania nie mamy pewności. Wielu rodziców, dla świętego spokoju, całkowicie rezygnuje z kupowania i zamawiania w kawiarniach tego typu deserów podczas lata.
Salmonelloza: objawy i leczenie
Pierwsze symptomy zarażenia salmonellą mogą pojawić się bardzo szybko, bo już ok. 8 godzin od spożycia zakażonej żywności. Częściej objawy zaczynają występować jednak po upływie od 18 do 24 godzin. Zazwyczaj zatruciu towarzyszy wodnista
biegunka, nudności, wymioty i ból brzucha. Może pojawić się także gorączka do 39 st. Celsjusza oraz bolesne skurcze jelit. Nie możemy bagatelizować objawów, bo może doprowadzić to do odwodnienia organizmu. Warto profilaktycznie przyjmować odpowiednią ilość wody, zwłaszcza dotyczy to małych dzieci, u których w bardzo krótkim czasie może nastąpić odwodnienie. Aby potwierdzić, czy mamy do czynienia z zakażeniem salmonellą, lekarz zleci badanie kału. W razie potwierdzenia zaleci antybiotyk.
Jak uniknąć zakażenia salmonellą?
Oczywiście nie da się uniknąć wszystkich zagrożeń, gdy zdarza nam się jadać na mieście, zwłaszcza podczas wakacji. Nie wiemy, w jakich warunkach i z jakich produktów korzysta kucharz, więc nie możemy mieć pewności, czy na pewno nic nam nie grozi. To, o czym powinniśmy pamiętać na co dzień, by uniknąć zarażenia salmonellą: