Brrrr, apsik, pić mi się chce! Jak wybrać urządzenie optymalizujące jakość powietrza w zamkniętych pomieszczeniach
Zdrowy klimat w domu dzięki Stadler Form
07 listopada 2014, 18:23·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 07 listopada 2014, 18:23
Jesienno-zimowa aura wprowadziła się na dobre kilka miesięcy. Zimowe ubrania, kurtki, czapki, rękawiczki i buty z wysoką cholewką po leżakowaniu na dnie szafy w letnim sezonie ponownie zagościły na honorowych miejscach w przedpokoju. Niskie temperatury na zewnątrz i rozpoczęty sezon grzewczy to nieuchronne zmiany temperatur, wilgotności powietrza, które skutkować mogą podatnością na wszystkiego rodzaju dolegliwości jak: katar, przeziębienie, grypa czy inne choroby, które atakują nas oraz nasze dzieci.
Reklama.
Dorosły człowiek wykonuje od 12 do 24 wdechów na minutę, każdorazowo wdychając 150 ml powietrza w przypadku kobiet i 200 ml w przypadku mężczyzn. Dla dzieci, w każdej grupie wiekowej proporcje ilości wdychanego i wydychanego powietrza w stosunku do masy ciała są jeszcze bardziej imponujące. Tak jest szczególnie u niemowląt i małych dzieci, w miarę wzrastania proporcje te zmniejszają się do właściwych dla osób dorosłych. Dane te pokazują jak ważny przy tej ilości wdychanego powietrza jest jego skład i jakość oraz jak duże to ma znaczenie dla naszego zdrowia.
Ostre warunki klimatyczne, duże różnice pomiędzy temperaturą na zewnątrz a wewnątrz pomieszczeń, nawet u zdrowych ludzi mogą skutkować niewydolnością układu oddechowego i podatnością na zachorowania. Zanieczyszczenie powietrza poprzez np.: spaliny, smog, wyziewy z fabryk w zindustrializowanych rejonach, grzyby, oraz domowe roztocza są kolejnymi czynnikami, które mają niekorzystny wpływ na nasz układ odpornościowy.
W sezonie grzewczym, w szczelnych pomieszczeniach, takich jak pokoje naszych dzieci, z pomocą mogą nam przyjść urządzenia poprawiające jakość powietrza. Będą one wspierać nasz organizm. Pełną ofertę tego typu urządzeń posiada szwajcarska firma Stadler Form, która specjalizuje się w ich produkcji od 1998 roku. Nawilżacze powietrza, oczyszczacze, wentylatory i aromatyzery tej marki nie tylko efektywnie spełniają swoje funkcje, ale mogą stanowić również dekorację pomieszczenia uzupełniając swoim designem wystrój wnętrza.
Na sezon jesienno-zimowy firma Stadler Form z pomocą lek. med. Magdaleny Napory-Grabowskiej, specjalisty alergologii i chorób płuc przygotowali specjalnie dla MamaDu.pl poradnik wyboru optymalnego produktu poprawiającego jakość powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. Jest on przydatny dla każdego rodzica, który stanie przed koniecznością zakupu takiego urządzenia w trosce o jakość powietrza, którym oddycha jego dziecko.
Oskar - nawilżacz ewaporacyjny
W utrzymaniu optymalnej wilgotności powietrza w pokoju dziecięcym może pomóc nawilżacz powietrza Oskar. Jest to nawilżacz ewaporacyjny, zasada jego działania polega na naturalnym odparowywaniu wody. Zamontowane w urządzeniu wkłady nasiąkają wodą, która jest odprowadzana do powietrza mechanicznie za pomocą wiatraków.
Dzięki wmontowanemu higrostatowi możemy ustawić różne poziomy żądanej wilgotności w zależności od potrzeb. Jak zostało wspomniane powyżej, przy wysuszonym powietrzu, aparat rzęskowy nie jest w stanie efektywnie wychwytywać nieczystości. U osób zdrowych spowoduje to np. dyskomfort, zaburzenia koncentracji, wysuszenie skóry, włosów. U osób chorych lub z grupy ryzyka, może powodować wszystkie powyższe dolegliwości lub nasilenie objawów chorobowych jak pieczenie, łzawienie spojówek, suchość w nosie, blokadę nosa, wyciek z nosa, kaszel.
Anton - nawilżacz ultradźwiękowy
Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza Stadler Form Anton to urządzenie, które reprezentuje najpopularniejszy rodzaj nawilżaczy powietrza. Duży, bo 2,5 l pojemnik na wodę, w którym dzięki ultradźwiękom powstaje zimna para wodna w postaci mgiełki zapewnia ciągły tryb pracy, także w nocy. Dodatkowymi zaletami są: kostka jonizacyjna, która zapobiega wzrostowi zarazków i bakterii, a także zlokalizowany w kartridżu zmiękczacz wody. Nawilżacz ten posiada dodatkową funkcję równomiernego uwalniania zapachów.
Przy wyborze nawilżacza warto pamiętać, że ultradźwięki choć są niesłyszalne dla człowieka są odbierane przez zwierzęta.
Fred - nawilżacz parowy
Działanie nawilżacza parowego Fred opiera się na podgrzewaniu wody do stanu jej parowania, a co za tym idzie nasycenia powietrza parą wodną. Wytwarzanie pary wodnej o wysokiej temperaturze niszczy wiele patogenów chorobotwórczych i podnosi nieznacznie temperaturę powietrza.
Stadler Form Fred posiada sterowany poręcznym, niewielkim pokrętłem higrostat o zakresie wilgotności względnej od 20 do 90%. Optymalne nawilżenie 45% występuje po środku jego skali. Niemniej poziom wilgotności powietrza możemy również weryfikować osobnym higrometrem (np. Stadler Form Selina), z którym będą się uzupełniać.
Nawilżacz parowy jest zatem zalecany do pokoi starszych dzieci.
Robert - nawilżacz z funkcją oczyszczania powietrza
Robert to zaawansowany nawilżacz z funkcją oczyszczania powietrza, który zasysa powietrze, aby następnie przepuścić je przez efektywne filtry. W toku tego działania powietrze wydostające się z urządzenia jest nawilżone, jak również wolne od:
- małych i dużych cząstek roztoczy
- grzybów, pleśni i ich antygenów
- pyłków roślin (np. traw, drzew, chwastów, kwiatów)
- sierści i naskórka zwierząt domowych
- drobnoustrojów chorobotwórczych (bakterie, wirusy)
- dymu tytoniowego i innych zapachów
- innych, chemicznych zanieczyszczeń powietrza.
Różne zakresy prędkości nawilżacza z funkcją oczyszczania powietrza dają możliwości wielu zastosowań w ciągu doby. Urządzenie to jest zaopatrzone w dozownik substancji zapachowych i kostkę jonizacyjną, która zmiękcza wodę. Dzięki wmontowanemu higrostatowi możemy ustawić różne poziomy żądanej wilgotności w zależności od potrzeb. Urządzenie posiada wymienne filtry.
Victor - oczyszczacz powietrza
Viktor to zaawansowany oczyszczacz powietrza wyposażony w innowacyjny system oparty o trzy filtry:
- wstępny - zatrzymuje duże cząsteczki np. włosy, pyłki i kurz; zmywalny, wymienny,
- HPP - system filtracji cząstek o wysokim potencjale; zatrzymuje drobny kurz, pyłki, cząstki sadzy, wirusy i zarodniki pleśni; zmywalny,
- węglowy - pochłania większość gazów i zapachów z powietrza; pozwoli usunąć nieprzyjemny zapach tytoniu czy dymu; wymienny.
Daje to gwarancję, że po zassaniu i przepuszczeniu powietrza przez oczyszczacz uzyskamy optymalne warunki czystości w pomieszczeniach mieszkalnych. U osób skłonnych do infekcji poprzez zmniejszenie narażenia na kontakt z drobnoustrojami chorobotwórczymi może zmniejszyć się częstotliwość zachorowań.
Viktor posiada pięć zakresów pracy, jest zaopatrzone w dozownik substancji zapachowych, dzięki czemu może rozprowadzać ulubiony zapach. Efektywnie pracuje na powierzchni do 50 m2.
Więcej informacji na temat oferty Stadler Form i rekomendacji specjalisty alergologii i chorób płuc lek. med. Magdaleny Napory-Grabowskiej można znaleźć na stronie www.stadler-form.pl
Reklama.
Lek. Med. Magdalena Napora-Grabowska
Najlepsza zalecana wilgotność powietrza w zamkniętych pomieszczeniach to ok. 45% przy temperaturze ok. 20°C oraz 18°C podczas snu. Należy pamiętać, że przy wysuszonym powietrzu (czyli takim o obniżonej wilgotności), które prawie zawsze występuje przy włączonym ogrzewaniu zimą, aparat rzęskowy odpowiadający za wychwytywanie przy każdym wdechu nieczystości z powietrza może nie być w stanie prawidłowo wykonywać swoich funkcji.
Lek. Med. Magdalena Napora-Grabowska
Przy używaniu parowego nawilżacza powietrze należy zawsze skutecznie ograniczyć dzieciom do niego dostęp. Wydostająca się z niego para wodna może mieć temperaturę sięgającą nawet 80°C.
Lek. Med. Magdalena Napora-Grabowska
Poprzez swoją pracę urządzenie to może uchronić nas pośrednio od objawów alergii na pyłki, sierści, roztoczy, grzybów a więc: łzawienia, pieczenia spojówek, kataru, uczucia blokady nosa, kaszlu, zmian skórnych. U osób zdrowych spadnie ryzyko alergizacji. U osób silnie uczulonych oczywiście nie spowoduje, że leczenie farmakologiczne będzie niepotrzebne ale może ograniczyć ilość przyjmowanych leków. Ponadto u pacjentów skłonnych do infekcji poprzez zmniejszenie narażenia na kontakt z drobnoustrojami chorobotwórczymi może zmniejszyć częstość zachorowań.
Lek. Med. Magdalena Napora-Grabowska
Trzeba pamiętać, że jakkolwiek odpowiednia wilgotność powietrza (45-50% przy temperaturze 20°C) ma korzystny wpływ na nasze zdrowie, tak zbyt mocne nawilżenie powietrza nie jest zalecane. Dla roztoczy kurzu domowego, które są przyczyną alergii układu oddechowego optymalna wilgotność dla namnażania się wynosi ok.55%, optymalna temperatura to poniżej 18°C. Zbyt duża wilgotność sprzyja także rozwojowi grzybów zarodnikujących, które na równi z roztoczami są przyczyną objawów alergii.