"Latem to prawdziwa plaga!", ostrzega ratowniczka. Zdjęcie oka dziecka to przestroga

Martyna Pstrąg-Jaworska
21 czerwca 2023, 13:33 • 1 minuta czytania
Oczy zalepione ropą po spaniu, spuchnięte powieki, swędzenie i łzawienie to najczęstsze objawy zapalenia spojówek. Eksperci przestrzegają, że częściej do niego dochodzi u dzieci latem: zarówno z powodu infekcji bakteryjnych i wirusowych, jak i przez alergie. Ratowniczka medyczna podpowiada, co robić, kiedy dziecko obudzi się rano z zapaleniem spojówek.
Zapalenie spojówek wywołują alergie albo infekcje wirusowe lub bakteryjne. fot. Bijou Baby/Pexels/screen Instagram
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Zapalenie spojówek u dziecka (choć u dorosłego również) najczęściej spowodowane jest infekcją wirusową albo bakteryjną, która znalazła się w organizmie. Bywa też, że czerwone, bolące i ropiejące oczy dziecka, czyli zapalenie spojówek są wywołane alergiami: wtedy dziecko może mieć katar i kichać, a oczy będą go swędziały i mu łzawiły (bardziej niż przy zapaleniu spojówek wywołanym infekcją).


Zapalenie spojówek częste latem

Na medycznym koncie instagramowym cprkids, które zajmuje się edukacją na temat życia i zdrowia dzieci, ratowniczka medyczna podzieliła się zdjęciem dziecka, które przechodzi zapalenie spojówek. Kobieta zaznacza, że do infekcji lub alergii dochodzi często latem, gdy powietrze jest suche, alergizujące pyłki szybciej się przenoszą, a zakażenia wirusami i bakteriami często wynikają z mniejszego dbania o higienę na wakacjach i z kontaktu z piaskiem i wodą, w których mogą bytować bakterie i wirusy. Kobieta wymieniła typowe objawy zapalenia spojówek, do których należą:

Infekcje oka wynikają z niedokładnej higieny

Objawy zapalenia spojówek zwykle można zaobserwować od 48 do 72 godzin po zakażeniu i mogą trwać nawet 2-3 tygodnie, nawet podczas prawidłowego leczenia. Zapalenie spojówek u dziecka wymaga wizyty u pediatry lub okulisty, który zdiagnozuje źródło problemu.

Najczęściej zapalenie spojówek wymaga leczenia kroplami z antybiotykiem, które są dedykowane bakteryjnemu zapaleniu spojówek. Ratowniczka podkreśla, że krople zazwyczaj (o ile nie zaleci inaczej lekarz) należy stosować na obydwoje oczu, nawet jeśli objawy dotyczą tylko jednego. Aplikację kropli po ustąpieniu objawów najlepiej stosować jeszcze przez 2 kolejne dni jako działanie zapobiegające nawrotowi zapalenia spojówek.

Zalecenia dla dziecka przy zapaleniu spojówek

Jeśli zapalenie spojówek jest wywołane alergią, najbardziej skuteczne są leki przeciwalergiczne oraz krople łagodzące i nawilżające spojówki. Lekarze alarmują, że zapalenie spojówek u dzieci częstsze jest latem, dlatego warto pamiętać o sposobach leczenia również podczas urlopów i wakacyjnych wyjazdów, bo sezonowe zapalenie spojówek (wiosną i latem) dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. Ratowniczka apeluje również, żeby dziecko podczas zapalenia spojówek:

Źródło: mp.pl

Czytaj także: https://mamadu.pl/170945,powiklania-po-ospie-wietrznej-dziecko-stracilo-wzrok-w-jednym-oku