Jak dużo przytuleń w ciągu dnia potrzebuje dziecko? Odpowiedź ekspertów może cię zdziwić

Martyna Pstrąg-Jaworska
24 stycznia 2023, 16:35 • 1 minuta czytania
Aby dziecko było silne psychicznie i świadome emocjonalnie, warto codziennie się z nim przytulać. Uściski od rodziców dają mu poczucie bezpieczeństwa, spokoju i pozwalają lepiej zrozumieć własne emocje. Eksperci mówią - nie ma limitu, przytulajcie się po prostu jak najwięcej, ale tyle razy, ile macie chęć.
Przytulanie się z dzieckiem jest niezbędne dla jego silnej psychiki i świadomości emocjonalnej. fot. RODNAE Productions/Pexels
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Dlaczego przytulanie się jest ważne dla dzieci i rodziców?

Przytulanie się to swoista terapia i powinno się je praktykować jak najczęściej, szczególnie z własnym dzieckiem. Dzieci lubią bliskość i czułość, które rodzice kierują wobec nich, a przytulanie się jest jedną z form komunikowania dziecku: "jestem tu dla ciebie, kocham cię". Każde dziecko potrzebuje bliskości i regularnych uścisków od rodziców, bo to daje mu poczucie spokoju i bezpieczeństwa.

Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że istnieją konkretne i naukowe korzyści z przytulania się z własnymi dziećmi. Przytulanie uwalnia oksytocynę, którą nazywa się również hormonem miłości. Zbadano również, że podczas przytulania razem z oksytocyną obniża się ciśnienie krwi, zmniejsza się ból i łagodnieją napięcia, spowodowane stresem.

Jak często trzeba się przytulać?

Pisarka i terapeutka rodzinna Virginia Satir napisała w jednej ze swoich publikacji: "Aby przeżyć, potrzebujemy czterech uścisków dziennie. Potrzebujemy ośmiu uścisków dziennie, aby utrzymać równowagę. Potrzebujemy 12 uścisków dziennie, aby się rozwijać". W swoich książkach pisała o tym, że dzieciom uściski i bliskość rodziców są niezbędne do prawidłowego rozwoju, odnoszenia sukcesów w szkole i życiu, a także wspierają umiejętność samoregulacji emocji.

Przytulanie wpływa również na silną psychikę, poczucie własnej wartości i odporność psychiczną, ponieważ daje dziecku sygnały, że ma ze strony rodziców wsparcie, które jest mu niezbędne do rozwijania tych cech. Jeśli chodzi o badania, nie istnieje żadna granica w tym, ile razy dziennie warto się przytulać. "Nie ma magicznej liczby [przytuleń – przyp. red.], a dzieci różnią się pod względem ilości fizycznego uczucia, którego pragną i potrzebują" – powiedziała w rozmowie z verywellfamily.com dr Diane Franz, dyrektorka oddziału psychologii w Szpitalu Dziecięcym w Nowym Orleanie.

Badaczka zauważyła też, że ten limit zależy od dziecka, i te, które potrzebują stymulacji zmysłów, będą pragnęły częściej i mocniej się przytulać. Podobnie w przypadku młodszych dzieci, które bardziej potrzebują fizycznego kontaktu z opiekunami niż starszaki np. w wieku szkolnym.

Jaki wpływ ma przytulanie na dzieci?

Oprócz oczywistych skutków, jakimi jest lepsze samopoczucie, najważniejszym pozytywnym skutkiem przytulania jest to, że pozytywnie wpływa na rozwój mózgu dziecka. Bliskość fizyczna daje poczucie więzi, co jest potrzebne kilkulatkom do budowania swojej tożsamości społecznej i emocjonalnej. Na rozwój mózgu malucha ogromny wpływ ma otoczenie i wszyscy ludzie wokół, ale to właśnie to pielęgnowanie bliskości z rodzicem jest kluczowe do rozwoju emocji, poznawania ich i rozumienia.

Jeśli dziecko przytula się z dorosłym, od którego bije spokój, ono samo również się uspokoi, poczuje się bezpieczniej i łatwiej będzie mu zarządzać jego własnymi emocjami. Ważnym aspektem jest też wydzielanie się oksytocyny, która pozytywnie wpływa na rozwój i pracę mózgu, czyniąc go zdrowszym i silniejszym.

Nie wszystkie dzieci lubią przytulanie

Są też maluchy, które nie przepadają za przytulaniem i bliskością. Najczęściej to te dzieci, które mają problemy z sensoryką, ale niezależnie od powodu, ich rodzice powinni wspierać je w ich preferencjach. Nie trzeba zawsze przytulać się, by poczuć bliskość i pielęgnować więź. Są przecież inne sposoby okazywania czułości, które mogą dziecku nie przeszkadzać, i które może lubić. Nie wolno również zmuszać dziecka, by przytulało się z innymi, nawet jeśli mówimy o bliskich osobach (np. babcia czy dziadek).

Jeśli dla dziecka coś jest poza strefą komfortu, nie należy go do tego zmuszać, bo to naruszanie jego granic i pewnego rodzaju przemoc wobec niego. Wymuszanie uścisków i czułości nawet dla dorosłych jest trudne i nie do pomyślenia, a co dopiero dla dziecka, które zostaje do tego przymuszone.

Przytulanie to świetny sposób na nawiązanie więzi z dziećmi lub zapewnienie im poczucia bezpieczeństwa, a nawet pomaga im regulować emocje, rozwijać pozytywne umiejętności społeczne i rozwijać się przez całe życie. Przytulajcie się więc, kto ile chce – nie ma limitu minimalnych czy maksymalnych ilości przytuleń w ciągu dnia.

Źródło: verywellfamily.com

Czytaj także: https://mamadu.pl/164299,przytulanie-jest-wazne-ale-czy-matka-ma-prawo-nie-chciec-przytulac-dzieci