Nie wyrzucaj łupin z czosnku! Nawet nie wiesz, jak bardzo mogą się przydać
- Czosnek znany jest jako naturalny antybiotyk. Działa także przeciwwirusowo, przeciwzapalnie, ale to nie wszystko.
- Łodygi i łupiny czosnku również bogate są w dobroczynne substancje i warto je wykorzystać.
- Odżywka do włosów, czy preparat na mszyce - poznaj te i inne zastosowania łupin czosnku.
Większość z nas wie, że łupiny cebuli można wykorzystać – choćby do farbowania jaj wielkanocnych. Ale czy pomyślałaś kiedyś, że również łupiny z czosnku mogą się przydać? Okazuje się, że tak, i to bardzo. Czosnek ma wiele cennych właściwości, jest tak zwanym naturalnym antybiotykiem, poza tym zawiera kwercetynę, która wspiera układ immunologiczny, naczyniowy, a także gospodarkę lipidową. Ponadto wykazuje ona właściwości przeciwnowotworowe, przeciwalergiczne, przeciwwirusowe, przeciwzapalne i przeciwmiażdżycowe. I przecież to wszystko dotyczy całej rośliny, nie tylko wyłuskanych ząbków czosnku! A więc, kiedy wyrzucasz łodygi i łupiny, marnujesz wiele dobrego. Ale są sposoby, by wykorzystać także i te "resztki":
Czosnkowa pielęgnacja
Oto przepis na napar z łupin czosnku, który idealnie sprawdzi się na zaczerwienioną, podrażnioną skórę. Wystarczy garść łupin wrzucić do małego, półlitrowego garnka, i gotować pod przykryciem 15 minut. Następnie całość trzeba odstawić na 12 godzin, żeby wszystkie cenne właściwości z łupin przedostały się do wody, i dopiero wtedy przecedzić. Za pomocą wacika delikatnie nacieraj płynem zmienione na skórze miejsca.
Odżywka wzmacniająca do włosów z łupin czosnku
3 łyżki łupin czosnku zalej 200 ml wody i gotuj przez 15 minut. Po ostudzeniu wetrzyj odżywkę w skórę głowy, następnie zawiń ją ręcznikiem i zostaw tak na godzinę. Po tym czasie umyj włosy jak zwykle. Procedurę powtarzaj raz w tygodniu.
Inhalacje czosnkowe
Podczas pierwszych oznak przeziębienia warto wypróbować ten sposób: na patelni rozgrzej łupinki z jednego ząbka czosnku. Kuchnię ustaw na najmniejszy ogień, lub, jeśli masz indukcję – na 1. lub 2. poziom. Chodzi o to, by nie spalić natychmiast skórek. Przez około 10 minut wdychaj lecznicze opary czosnku. Uwaga! Rób to przed snem, lub wtedy, kiedy nie planujesz wychodzić na zewnątrz.
Sposób na mszyce i przędziorki
Jeśli w twoich kwiatach doniczkowych pojawiły się mszyce lub inne pasożyty, możesz wykonać domowy oprysk z wykorzystaniem łupin czosnku i cebuli. Zalej je wodą i odstaw na kilka dni. Po tym czasie odcedź łupiny, a wodę przelej do dyfuzora. Spryskuj rośliny kilka razy w tygodniu, a wszystkie robaki zginą. Możesz także pomóc kwiatom, delikatnie przemywając ich liście i łodygi wacikiem nasączonym preparatem.
Konserwant do warzyw
Jeśli przechowujesz w piwnicy większą ilość marchwi, nazbieraj trochę łupin z czosnku i rozsyp je na warzywach. Zabezpieczy je to przed gniciem.
Czosnkowa gnojówka
To coś dla miłośniczek własnych upraw. Jeśli masz ogródek, a w nim marchew, także przydadzą ci się łupiny z czosnku. Dzięki nim wykonasz ekologiczny nawóz - gnojówka z czosnku ochroni marchew przed chorobami grzybowymi oraz połyśnicą marchwianką, groźnym szkodnikiem. Do jej wykonania możesz użyć zarówno łupin, łodyg, wszystkiego oprócz ząbków, których szkoda w tym wypadku marnować.
Części roślin wsyp do wiaderka i odstaw. Po kilku dniach – tygodniu, zauważysz, że woda zaczęła bąbelkować. Wtedy zamieszaj płyn i znów odstaw. Kiedy ponownie się wzburzy, będzie gotowy do użycia. Podlewaj nim rośliny. Jeśli z "resztek" czosnku zrobisz wywar, możesz nim spryskiwać liście i łodygi ziemniaków, co uchroni je przed stonką ziemniaczaną.
Czytaj także: https://mamadu.pl/154957,zaozysz-sie-ze-cale-zycie-zle-wyciskalas-czosnek-oto-dowod