Sok z 2 składników na brzuch i... mózg twojego dziecka. Powinien go zrobić każdy rodzic ucznia
Śliwka (nie tylko) na zaparcie
Już mamy niemowlaków wiedzą, że jeśli dziecko, któremu rozszerzamy dietę, ma zaparcia, warto wprowadzić do jego diety śliwki. Nie ważne, czy wybierzesz świeże owoce, przecier, suszone śliwki czy sok - to działa.
Śliwki nie tylko mają mnóstwo błonnika, który pomaga pokonać nieprzyjemne dolegliwości, ale też dzięki nim pozbywamy się z komórek nadmiaru tłuszczu i cholesterolu.
Dodatkowo warto wspomnieć, że śliwki mają mnóstwo antyoksydantów, które pomagają utrzymać organizm w dobrym zdrowiu. Nie chodzi tylko o właściwości przeciwstarzeniowe, ale również profilaktykę chorób nowotworowych. Witaminy A i E, które znajdziemy w śliwkach to również ogromne wsparcie dla wzroku i skóry.
Szczególną miłością do tych owoców powinni zapałać rodzice uczniów, bo śliwki są bogate w witaminy z grupy B. A te wspierają rozwój układu nerwowego. Mózg łatwiej się uczy, nie tylko szkolnych wiadomości, ale również przetwarzania bodźców. A to po wakacyjnej przerwie w szkolnym harmidrze, niezwykle ważne.
Wpadła śliwka do... soku
Warto poświęcić kilka godzin zrobić ze świeżych polskich śliwek sok na zimę. Będzie nie tylko pysznym napojem, ale też dobrym, naturalnym suplementem, który można podawać dziecku każdego dnia. Dodatkowo sok śliwkowy podnosi odporność, więc zwyczajnie warto mieć go w domu.
Najlepsze do domowej produkcji soku będą węgierki lub renklody, czyli najbardziej tradycyjne polskie odmiany. W miarę możliwości warto poszukać owoców z upraw ekologicznych. Może nie musisz wcale ich kupować, a wystarczy wybrać się na działkę do rodziców czy babci męża?
Przepis na sok śliwkowy
Składniki soku śliwkowego
2 kg dojrzałych śliwek
150 g cukru (opcjonalnie)
500 ml wrzątku
Owoce dokładnie umyj i pozbaw pestek, przełóż do dużego słoja. Zblenduj na gładką masę. Przełóż do garnka z gotującą się wodą. Jeśli lubicie słodki sok, możesz dodać odrobinę cukru, jednak nie jest to konieczne. Ne gotuj soku!. Pozwól mu nieco ostygnąć i przelej przez sito, żeby pozbyć się większych kawałków skórek.
Przelej do niewielkich szklanych butelek lub słoików, zakręć i pasteryzuj około 15 minut. Temperatura wody nie powinna przekraczać 80 stopni C. To pozwoli na zachowanie większości składników odżywczych.
Sok można pić sam, rozcieńczać wodą, dodawać do herbaty, a nawet lemoniady na ciepło z imbirem i miodem. Świetnie sprawdzi się też jako dodatek do budyniu czekoladowego.
Czytaj także: https://mamadu.pl/155492,jak-zrobic-domowa-nutelle-ze-sliwek-prosty-przepis-krok-po-kroku