Zrobiło "wielkie oczy", więc dała niemowlę nad miskę. Coraz więcej rodziców tak robi
Naturalna higiena niemowląt wydaje się zwykłym pozwoleniem dziecku na załatwianie potrzeb fizjologicznych w swoim tempie i czasie. Tymczasem miłośnicy NHN, jak bywa skracana nazwa tej metody, idą o krok dalej. W pierwszych miesiącach życia wysadzają niemowlęta do nocników i misek. I nie ma to niemal nic wspólnego z tradycyjnym odpieluszkowaniem.
Naturalna higiena niemowląt: co to takiego?
NHN, czyli naturalna higiena niemowląt to metoda pielęgnacji najmłodszych polegająca na świadomym ograniczeniu użycia pieluszek. Rodzice, którzy ją stosują, wysadzają dzieci, by załatwiały swoje potrzeby fizjologiczne (kupę i siku) do naczyń i toalet, a nie "pampersów".
Gdy niemowlę lub małe dziecko chce załatwić potrzebę fizjologiczną, dorośli obserwują sygnały, które daje przed skorzystaniem z toalety - napięcie twarzy, spuchnięty brzuszek, niepokój. W odpowiednim momencie zdejmują dziecku pieluszkę i ustawiają dziecko nad toaletą/nocnikiem/miską i pozwalają, by natura sama ułatwiła niemowlęciu wypróżnienie się.
Niemowlęta, które jeszcze nie siedzą, w czasie robienia siku lub kupki, trzyma na rękach opiekun, starsze niemowlaki, mogą w czasie stosowanie NHN korzystać z nocnika lub innego naczynia. Rodzice doradzają, aby w czasie wypróżniania wydawać odgłosy np.: "siiii", lub "plum", czy dziecko kojarzyło ten dźwięk i mogło werbalnie dawać znać, że ma potrzebę skorzystania z łazienki.
Jak zastrzegają rodzice stosujący tę metodę, nie chodzi o zmuszanie dziecka do załatwiania się do toalety, a obserwację niemowlęcia i ściąganie pieluszki w kluczowym momencie.
Naturalna higiena niemowląt nie jest tożsama z odpieluchowaniem dziecka, ponieważ niemowlęta od pierwszych dni życia korzystają z toalety. Rodzice poprzez stosowanie NHN rozwijają u niemowlęcia instynkt, wedle którego samo wie i daje znać, że musi skorzystać z nocnika.
NHN można stosować u niemowląt od 1. dnia życia. Jednak większość rodziców poleca, aby zacząć próbować wysadzać dziecko w czasie rozszerzania diety.
Co rodzice myślą o naturalnej higienie niemowląt?
"Co robi niemowlę nad miską?
Jak to co? Kupę!
Po prostu któregoś dnia prężył się, stękał i zrobił do mnie "wielkie oczy". Już wiedziałam, że powinnam mu pomóc. Pobiegłam po miskę, zdjęłam pieluszkę i oparłam o siebie plecakami, jednocześnie podnosząc kolanka. Efekt był natychmiastowy i bardzo satysfakcjonujący dla nas obojga" - żartuje w poście mama.
Zwolenników naturalnej higieny niemowląt jest więcej. Pod postem mamy pojawiły się pozytywne komentarze i rady innych kobiet, jak radziły sobie z naturalną higieną niemowląt. Sama Inżynier w zielonych okularach tłumaczy, że nie zawsze udawało jej się wysadzić dziecko, zanim zrobiło kupę. Jednak przełomowym momentem okazywał się dla niej i jej niemowląt czas, gdy rozszerzała dietę.
Według niej naturalna higiena niemowląt jest ekologiczna, praktyczna i wpisuje się w nurt rodzicielstwa bliskości. Zrobienie kupy na leżąco może być według niej mało przyjemną chwilą dla malucha, więc zachęca rodziców do stosowania NHN i pomocy dziecku w przyjęciu fizjologicznej pozycji.
Pory wysadzania dziecka
Według rodziców, którzy wysadzają dzieci metodą NHN, pory korzystania z toalety przez dziecko dają się łatwo zauważyć. Wystarczy czujna obserwacja niemowlęcia oraz zegarek. Naturalna higiena niemowląt zakłada, że najczęstszymi porami, w których maluchy odczuwają potrzebę fizjologiczną to m.in.:
- zaraz po albo kilka minut po obudzeniu,
- do kwadransa po posiłku,
- chwilę przed lub po karmieniu nocnym.
Sygnałem, że niemowlę chce zrobić kupkę, może być:
- wiercenie się,
- marszczenie brwi i koncentracja na jednym punkcie,
- przerwanie aktywności i zastyganie w miejscu,
- uporczywe wpatrywanie się w opiekuna,
- wskazywanie rączką łazienki.
Pozytywne skutki NHN
Naturalna higiena niemowląt nie tylko redukuje potrzebę odpieluszkowania dziecka, ale także wpływa pozytywnie na zdrowie jego skóry.
NHN powoduje:
- zmniejszenie podrażnień skórnych i zapaleń odpieluszkowych,
- eliminuje kontakt z potencjalnie alergizującymi składnikami chemicznymi zawartych w kosmetykach i pieluszkach dla niemowląt,
a także:
- zmniejsza ilość kolek i wzdęć brzuszka, ponieważ niemowlę w trakcie wysadzania ma okazję do wypuszczenia gazów,
- pozwala na kontrolę układu trawiennego.
W dodatku naturalna higiena niemowląt jest przyjazna środowisku, ponieważ dzięki jej stosowaniu rodzice nie używają jednorazowych pieluszek, a także "mokrych chusteczek" oraz innych kosmetyków pielęgnacyjnych.
Czytaj także: https://mamadu.pl/162085,jak-odpieluchowac-dziecko-nie-zakladaj-pieluchy-na-noc