Stać czy siedzieć? Wszystko wydaje się jasne, dopóki nie wychodzicie na spacer lub nie korzystacie z publicznej toalety. Czy wtedy chłopiec powinien kucać? Lewitować nad publicznym sedesem? Oto, jak uczyć z głową korzystania z toalety.
Większość dzieci jest gotowa do odpieluchowania pomiędzy 18. a 24. miesiącem życia.
Wypróżnienia i oddawanie moczu u kilkulatków zwykle odbywają się w tym samym czasie, co ułatwia naukę obu tych czynności podczas siedzenia.
Naukę sikania na stojąco należy wprowadzać, gdy dziecko opanuje już korzystanie z toalety i będzie miało świadomość nachodzących potrzeb.
Kiedy zacząć naukę korzystania z toalety?
Uważa się, że większość dzieci jest gotowa do odpieluchowania pomiędzy 18. a 24. miesiącem życia. Jednak nie ma reguły, niektóre dzieci mogą bać się nocnika. Nie należy ich wtedy zmuszać do korzystania z nich.
Nie bez znaczenia jest tez pora roku. Znacznie łatwiej odpieluchować dziecko latem, gdy na dworze jest ciepło i łatwo możemy je przebrać nawet na zewnątrz.
Tak naprawdę najważniejsze jest to, czy dziecko daje sygnały, że jest gotowe na siadanie na toalecie. Musi mieć świadomość, że robi kupę (np. chowając się za fotel lub mówiąc o tym),a także wyrażać zainteresowanie inną formą załatwiania potrzeb fizjologicznych, np. pytając co mama/tata robią w toalecie.
Najpierw siad
Wypróżnienia i oddawanie moczu u kilkulatków zwykle odbywają się w tym samym czasie, co ułatwia naukę obu tych czynności podczas siedzenia.
To też najwygodniejsza i najbezpieczniejsza dla nich forma wypróżniania. Brak konieczności celowania w muszlę klozetową jest również mniej rozpraszający.
W sumie toaletowa nauka może zajmować dziecko do osiągnięcia przez nie około czterech lat. Mówimy tu o pełnej samoobsłudze - od siusiania przez podcieranie i wieńczące mycie rąk. Niektórym dzieciom nauka przedłuża się do ostatniej klasy przedszkolnej, czyli ok. 6 roku życia.
A co z sikaniem na stojąco?
I zazwyczaj najpierw uczymy dziecko sikać na siedząco. Problemy pojawiają się, gdy wychodzimy z chłopcem na spacer i musimy "załatwić" go na świeżym powietrzu.
Czasem się tak dzieje. Świetnie jeśli mamy możliwość skorzystania z toalety w pobliżu. Jeśli nie - musimy uważać na buciki.
Jeśli pójdziemy prosto do dużej toalety dla dorosłych bez deski, stopnia i bez podpórki, dziecko może zacząć się bać toalety, bo nie będą w stanie utrzymać się na sedesie.
Dlatego warto, aby chłopak naśladował tatę oraz uczył się sikania na stojąco. Jednak dopiero wtedy, gdy opanuje korzystanie z toalety i będzie potrafił uprzedzać o nadchodzącej potrzebie skorzystania z nocnika.
Niezależnie kiedy zaczniecie naukę korzystania z nocnika, wyrzućcie swoje postanowienia i wyczytane informacje, że dziecku powinno zająć to ok. 6 tygodni.
Małe dzieci rzadko potrafią wysiedzieć w spokoju, a korzystanie z toalety, szczególnie gdy rodzice podglądają, może być stresujące i jeszcze skrócić ten czas.
Niemniej miejcie pewność, że wasze dzieci się tego nauczą. Być może od razu, może dopiero w przedszkolu, ale z pewnością uda im się z czasie informować i potrzebach i samodzielnie odwiedzać toaletę.