7 naturalnych sposobów na mdłości i wymioty, kiedy ten objaw ciąży dokucza ci aż za bardzo

Martyna Pstrąg-Jaworska
Mdłości w ciąży to jeden z pierwszych objawów tego, że kobieta spodziewa się dziecka. Często utrzymują się aż do końca I trymestru i potrafią być dokuczliwe. Są jednak domowe sposoby na mdłości w ciąży, które są naturalne, łagodne i bezpieczne - zarówno dla ciężarnej, jak i dla dziecka. Wypróbuj metody, które stosowały także nasze redakcyjne koleżanki.
Sposoby na mdłości w ciąży pomogą złagodzić nudności i wymioty, które mogą dokuczać nawet przez cały I trymestr ciąży. Unsplash

Sposoby na mdłości w ciąży

Sposoby na mdłości w ciąży muszą być bezpieczne dla ciężarnej i dziecka, najlepiej naturalne i polegające najczęściej na zmianie nawyków i przyzwyczajeń. Pomaga lekkostrawna dieta, ćwiczenia oddechowe, jedzenie imbiru lub odpowiednie nawadnianie organizmu.


Jeśli ciążowe mdłości nie ustępują po zakończeniu I trymestru ciąży, warto o nich powiedzieć lekarzowi prowadzącemu ciążę. Kiedy mdłości w ciąży i wymioty są wyjątkowo dokuczliwe, a domowe sposoby na mdłości w ciąży nie pomagają, lekarz być może przepisze specjalne leki na nudności.

7 skutecznych i domowych sposobów na mdłości w ciąży

1. Poranna rutyna Nie wstawaj zbyt szybko i nie zrywaj się od razu po przebudzeniu – powolne rozbudzenie, podnoszenie się to wysiłek, a ten nasila nudności w ciąży.

Warto dać sobie zapas 15 minut po przebudzeniu, by zjeść przekąskę, poleżeć w spokoju i powoli się ponieść.

2. Przekąska zaraz po przebudzeniu
Jeśli męczą cię mdłości w ciąży i zaraz po przebudzeniu masz ochotę biec do łazienki, spróbuj jednego sposobu, który polecają ginekolodzy.

Wystarczy przy łóżku zostawić sobie drobną przekąskę, którą zjesz od razu po przebudzeniu. Musi to być coś lekkostrawnego, ale dającego energię i podnoszącego poziom cukru w organizmie. Wystarczy pół banana, kilka biszkoptów, krakersów czy kukurydzianych chrupek.

3. Nawadnianie organizmu
Jeśli dokuczają ci mdłości w ciąży, postaraj się wypijać codziennie około 2 litrów niegazowanej wody.

Sięgaj po nią między posiłkami, nie mieszaj napojów z posiłkiem, bo wtedy będziesz miała uczucie przejedzenia, które negatywnie wpływa na nudności ciążowe. Oprócz wody sięgaj po lemoniady, napoje z imbirem w składzie albo napary z imbirem.

4. Lekkostrawne posiłki i odpowiednia dieta
Lekkie posiłki sprawiają, że nie czujemy się ociężali, a to dosyć ważne w I trymestrze, gdy w organizmie ciężarnej i tak zachodzi istna rewolucja. Ważnym elementem posiłków jest też nieprzejadanie się – lepiej jeść mniej a częściej i nie dopuszczać do uczucia głodu, bo zarówno przejedzenie, jak i głód nasilają nieprzyjemne uczucie nudności.

Zrezygnuj też na jakiś czas z potraw tłustych, ciężkostrawnych i niezdrowych (to złagodzi ciążowe mdłości), włącz do diety imbir, który działa łagodząco na mdłości i wymioty (w formie naparów, jako składnik dressingów sałatkowych).

Warto mieć też zawsze przy sobie drobne przekąski – tak jak w przypadku porannych mdłości, te w ciągu dnia również przekąska może złagodzić i zapobiec byciu głodnym.

5. Aktywność fizyczna
Ruch w ciąży jest niezbędny, jeśli tylko stan zdrowia oraz lekarz prowadzący ciążę na to pozwalają.

Dzięki regularnej aktywności fizycznej pracujesz na szybszy i łatwiejszy poród, dotleniasz organizm (szczególnie gdy ćwiczysz na zewnątrz), inwestujesz w swój szybszy powrót do formy po porodzie. Pływanie pomaga też na dolegliwości związane z kręgosłupem.

6. Świeże powietrze i oddech
Ćwiczenia oddechowe to jedna z najpopularniejszych naturalnych metod radzenia sobie z nudnościami i wymiotami w ciąży. Głębokie i spokojne oddychanie świeżym powietrzem, np. przy otwartym oknie powinno pomóc.

Możesz je też połączyć z codziennymi choćby 30-minutowymi spacerami, dzięki którym dotlenisz organizm. Wypoczynek na świeżym powietrzu możesz połączyć z aktywnością fizyczną, która nie obciąża organizmu – spacer lub pływanie.

7. Witamina B6
Suplementacja w ciąży jest niezwykle istotna, a przyjmowanie witaminy B6 łagodzi mdłości w ciąży. Nie stosuj jednak suplementów na własną rękę, włącz do diety produkty bogate w tę witaminę: produkty zbożowe, banany, ziemniaki, chude mięso.