Co się dzieje w twoim ciele po miesiącu ćwiczeń? Zmiany odczujesz nie tylko w mięśniach
Iza Orlicz
16 lipca 2020, 13:17·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 16 lipca 2020, 13:17
Ruch to zdrowie, a endorfiny powodują wzrost poczucia szczęścia – to hasła prawdziwe, powszechnie znane, ale… nie zawsze sprawiają, że czujemy się zmotywowani do regularnej aktywności fizycznej. Może przekona cię coś innego? Oto 5 powodów, by zacząć ćwiczyć już dzisiaj.
Reklama.
Niby wszyscy wiemy, że ruch jest dobry dla naszego zdrowia, ale tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy, co dzieje się w naszym organizmie, gdy zaczynamy ćwiczyć.
I nie chodzi tu o jakiś zabójczy trening, a o umiarkowaną aktywność fizyczną kilkanaście minut dziennie. "Pierwsze 20 minut ruchu, zwłaszcza gdy do tej pory prowadziłeś siedzący tryb życia, zapewnia większość korzyści zdrowotnych” – przekonuje Gretchen Reynolds, autorka wielu bestsellorowych książek o tematyce zdrowotnej.
Jakie więc zmiany zachodzą w naszym ciele już po miesiącu regularnych ćwiczeń?
1. Poprawia się wydolność organizmu. Wraz z aktywnością fizyczną zwiększa się częstotliwość akcji serca, bo organizm musi dostarczyć większą ilość natlenionej krwi do mięśni. "Skutkiem ubocznym” jest obniżenie tętna w spoczynku oraz ciśnienia krwi.
Ponadto podczas wysiłku mięśnie potrzebują więcej tlenu (aż do 15 razy więcej niż w stanie spoczynku), zwiększa się więc szybkość oddychania. Gdy mięśnie otaczające płuca nie są już w stanie pracować szybciej, osiągnięty zostaje tzw. VO2 max – czyli maksymalne wykorzystanie tlenu.
Im wyższe jest twoje VO2 max, tym jesteś sprawniejszy. W trakcie ćwiczeń dochodzi też do lepszej filtracji przez nerki, dzięki czemu organizm szybciej pozbywa się toksyn.
2. Wpływa pozytywnie na pamięć i zdolność uczenia się. Zwiększony przepływ krwi jest również korzystny dla mózgu. Już podczas ćwiczeń czujesz się, że jesteś bardziej czujny i pobudzony, a później jesteś bardziej skoncentrowany.
Ćwiczenia wyzwalają również przypływ przekaźników chemicznych w mózgu zwanych neuroprzekaźnikami, które obejmują endorfiny, często wymieniane jako przyczynę mitycznego "haju biegacza”. Aktywność fizyczna wpływa też na zwiększenie produkcji komórek w hipokampie, czyli części mózgu odpowiedzialnej za uczenie się i zapamiętywanie.
3. Zmniejsza się poziom stresu i niepokoju. Aktywność fizyczna zwiększa produkcję neurohormonów, takich jak noradrenalina – to substancja chemiczna, która łagodzi reakcję mózgu na stres. Ponadto wykazano, że w szczególności ćwiczenia aerobowe (każdy rodzaj cardio, który powoduje przepływ krwi) korzystnie wpływa na nastrój.
4. Zwiększa się produktywność. Przypływ energii, jaki odczuwamy zaraz po aktywności fizycznej wpływa na inne dziedziny naszego życia, m.in. na większą produktywność, lepszą zdolność do podejmowania decyzji, kreatywne myślenie.
5. Wpływa pozytywnie na samoocenę i pewność siebie. Kolejne badania wskazują, że wykonywanie regularnych i umiarkowanych ćwiczeń podnosi poczucie własnej wartości i poprawia odporność psychiczną. Wysiłek fizyczny pozwala rozładować napięcie psychiczne, a świadomość sprawnego, wysportowanego (nawet nie smukłego) ciała wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie.