"Babcia podawała miód i tymianek" - a to nie jedyne świetne domowe sposoby na złagodzenie kaszlu

Martyna Pstrąg-Jaworska
Domowe i tradycyjne sposoby na kaszel mogą być niezwykle skuteczne i szybko złagodzić rozwój infekcji. Wiele z nich stosowały nasze mamy i babcie, szczególnie domowe syropy. Domowymi sposobami na kaszel możesz wspomóc leczenie, które zaleci lekarz po osłuchaniu dziecka.
Domowe sposoby na kaszel mogą złagodzić objawy infekcji i wspomóc leczenie, które zaleci lekarz Unsplash

Domowe sposoby na kaszel u dziecka

Domowe sposoby na kaszel u dziecka sprawdzą się w przypadku drobnych infekcji dróg oddechowych, którym nie towarzyszą inne objawy, takie jak np. gorączka.


Z kaszlem u dziecka należy udać się do pediatry, by osłuchał i zbadał dziecko – obowiązkowo w przypadku noworodka i niemowlaka - ale równolegle można stosować domowe sposoby na łagodzenie duszności czy drapania w gardle.

Domowe sposoby sprawdzą się, gdy mamy do czynienia z kaszlem suchym, który przechodzi po kilku dniach w mokry. Na objawy kaszlu warto stosować domowe sposoby na kaszel u dziecka, np. wietrzenie pomieszczeń i utrzymywanie niższej temperatury w domu, używanie nawilżacza powietrza, robienie inhalacji dziecka oraz podawanie kaszlącemu dziecku domowych syropów na kaszel.

Domowe sposoby na kaszel suchy

Kaszel suchy jest najczęściej objawem początku infekcji górnych dróg oddechowych. Charakteryzuje się suchością w gardle, dusznościami, niemożnością odkasłania zalegającej w oskrzelach wydzieliny.

Często jest objawem infekcji wirusowych, początkiem zapalenia gardła, zapalenia krtani czy zapalenia oskrzeli, oskrzelików albo płuc.

Przewlekły kaszel suchy (utrzymujący się dłużej niż 6-8 tygodni), może być związany z astmą, przewlekłym zapaleniem gardła i w takich przypadkach nie wyleczymy go domowymi sposobami, dziecko musi być pod opieką lekarzy specjalistów.

Suchy kaszel nasila się podczas leżenia, przez co dziecko z suchym kaszlem ma problemy ze spaniem. Na kaszel suchy istnieją jednak domowe sposoby, dzięki którym złagodzimy go.

Złagodzić duszności można za pomocą domowych syropów na kaszel, inhalacji z soli fizjologicznej lub sterydów i leków wykrztuśnych, ale te musi przepisać na receptę pediatra. Przy suchym i męczącym kaszlu warto: Brytyjskie badania wykazały nawet, że podanie dziecku (a także dorosłemu) 1 łyżeczki miodu przed spaniem pomaga zniwelować suchy kaszel, złagodzić ból gardła.

Leczenia miodem nie można jednak stosować u niemowląt przed ukończeniem 1. roku życia. Miód nie jest wskazany u tak małych dzieci ze względu na ryzyko zatrucia jadem kiełbasianym, który u niemowląt wywołuje botulizm dziecięcy.

Bakterie toksyny botulinowej mogą być obecne w miodzie, dlatego lekarze zakazują podawania miodu dzieciom przed 12. miesiącem życia.

Kaszel mokry – domowe sposoby

Mokry kaszel to taki, który charakteryzuje się "produktywnością", tzn. dziecko kaszląc, odkasłuje wydzieliną zalegającą w drogach oddechowych.

Kaszel mokry nie jest aż tak duszący, choć może pochodzić ze spływającej wydzieliny po tylnej ścianie gardła, gdy dziecko ma katar i prowadzić do infekcji dolnych dróg oddechowych. By ulżyć dziecku, warto stosować domowe sposoby na kaszel mokry:

Domowe sposoby na alergiczny kaszel u dziecka

Przy alergicznym i duszącym kaszlu, ulgę mogą przynieść domowe inhalacje. Ale należy pamiętać, że przy chorobach przewlekłych np. astmie czy alergiach wziewnych, chory musi być pod opieką lekarza specjalisty i przyjmować specjalne leki, które załagodzą objawy alergii wziewnych czy chorób przewlekłych takich jak astma.

W przypadku duszącego kaszlu alergicznego u dziecka może pomóc płukanie nosa i zatok roztworem soli fizjologicznej (czasem nazywane Neti), a także wspomniane już inhalacje z użyciem soli fizjologicznej.

Na podrażnione gardło od kaszlu pomoże miód oraz dostępne w aptece tabletki do ssania na gardło. W przypadku alergii na kurz czy pyłki roślin jedynym sposobem na zniwelowanie kaszlu jest całkowite odcięcie dziecka od alergenu.

Domowe syropy na kaszel

Najzdrowsze i najbezpieczniejsze dla dzieci są domowe syropy na kaszel z naturalnych składników, takich jak miód (dla dzieci powyżej 1. roku), syrop czy sok z czarnego bzu, tymianku i syrop lub herbata z młodych pędów sosny.

Należy pamiętać, że takie domowe syropy są skuteczne, ale jeśli do kaszlu dojdą inne objawy, dziecko, które mas kaszel musi zbadać pediatra – niezależnie, czy mówimy o kaszlu u niemowlaka, małego dziecka, przedszkolaka czy dziecka w wieku szkolnym.

Z domowych syropów na kaszel można zastosować też znany wszystkim tradycyjny syrop z cebuli czy syrop z buraka, a także bardzo skuteczny syrop z czosnku i cytryny.