Poród to maraton, warto znać jego etapy. Oto fazy porodu naturalnego, które następują po sobie

Redakcja MamaDu
Do porodu warto się dobrze przygotować, także od strony teoretycznej. Kiedy będziesz wiedziała, co się dzieje na sali porodowej i jakie etapy porodu po sobie następują, będziesz czuła się bezpieczniejsza i spokojniejsza. Łatwiej też ci będzie urodzić, gdy będziesz wiedziała, co się dzieje z twoim ciałem. Oto fazy porodu naturalnego, które następują po sobie, sprawdź, ile trwa każda z nich i co się w trakcie nich dzieje.
Fazy porodu naturalnego są 4 i każda z nich następuje po sobie. 123rf.com

Fazy porodu naturalnego

Fazy porodu naturalnego to podział porodu naturalnego na etapy, które następują po sobie. Fazy porodu naturalnego są cztery, choć tak naprawdę to trzy fazy porodu i czwarta faza poporodowa. Gdy rozpocznie się 1. faza porodu to znak, że warto powoli jechać do szpitala, bo skurcze porodowe to objaw porodu, co oznacza, że niedługo twoje dziecko pojawi się na świecie.


Etapy porodu dzielimy na cztery fazy po sobie następujące:

Fazy porodu naturalnego: kiedy do szpitala?

Kucie na pamięć poszczególnych faz porodu, liczenie skurczów i ich długości oraz znajomość objawów porodu - czy to wystarczy, aby rozpoznać "ten" moment? Żeby nie wszczynać alarmu za wcześnie, ale też nie przedobrzyć i nie narażać się na poród w hollywoodzkim stylu (w taksówce albo w asyście strażaka)?

Zacznijmy od kwestii podstawowej, czyli terminu porodu wyznaczonego przez lekarza. Jeśli jesteś w ciąży, prawdopodobnie już wiesz, że to tylko wartość orientacyjna, co potwierdzają statystyki: tylko co dziesiąte dziecko rodzi się dokładnie tego dnia, którego "powinno". Spokojnie, matka natura zatroszczyła się o to, aby poszczególne fazy porodu można było do siebie odróżnić i wbrew pozorom zarezerwowała nam sporo czasu na spokojne dotarcie do szpitala. Kiedy więc należy jechać do szpitala, bo wiesz, ze poród się rozpoczął?

W 1. fazie porodu, która rozpoczyna akcję porodową możesz zaobserwować: Warto również mieć z tyłu głowy sygnały ostrzegawcze. Czasu na zwłokę nie ma gdy: Jak widać, objawów porodu, które skłaniają do udania się do szpitala, jest sporo i raczej ciężko je ignorować. Warto jednak pamiętać, że choć pierwsza faza porodu trwa relatywnie długo, to mimo wszystko nie warto zostawiać np. pakowania torby do szpitala na ostatnią chwilę (tu przeczytacie o tym, co powinno się znaleźć w wyprawce do szpitala).

Pierwsza faza może trwać nawet kilkanaście godzin i wiele zależy od tego, jak przebiegła ciąża, czy ciężarna była aktywna fizycznie przez ostatnie 9 miesięcy oraz czy to jej pierwsze dziecko. Pierwsza faza to praca całego ciała na to, by w kolejnym okresie porodu dziecko przyszło na świat. Skurcze porodowe, które są w tej fazie porodu, pomagają dziecku ustawić się główką w kanale rodnym i pomagają mu przemieścić się w dół szyjki macicy.

Poród dziecka: cztery fazy porodu naturalnego krok po kroku

Poród siłami natury może przebiegać na różne sposoby, ale fazy porodu to etapy w porodzie naturalnym, które są stałe i zawsze następują po sobie, jeśli cały poród jest fizjologiczny. Profesjonaliści uznają poród fizjologiczny za taki, który przebiega bez najmniejszej nawet interwencji ze strony lekarza (nie są podawane środki niwelujące ból, a lekarz lub położna nie "pomaga" w jakikolwiek sposób rodzącej). Każdy zabieg czy ingerencja medyczna prowadzą do porodu siłami natury, ale zabiegowego.

Byłoby idealnie, gdyby każdy naturalny poród odbywał się zgodnie ze schematem. Warto jednak uzmysłowić sobie, że u każdej kobiety 4 fazy porodu mogą przebiegać szybciej, wolniej, bardziej intensywnie lub mniej. Czynników, które mogą różnicować poszczególne okresy porodu, jest mnóstwo, dlatego ich opisy warto traktować jako wskazówki, a nie twarde wytyczne.

Pierwsza faza porodu naturalnego

Od momentu, gdy pojawią się pierwsze, ale jeszcze niezbyt dokuczliwe, skurcze możesz odczuwać nagły przypływ ekscytacji i energii. Warto wykorzystać ten moment, aby nastroić się pozytywnie na kolejny, niestety bardziej męczący, etap porodu.

Skurcze porodowe w 1. fazie porodu prowadzą do rozwarcia szyjki macicy i umieszczenia główki dziecka w kanale rodnym. Do momentu, gdy rozwarcie macicy nie osiągnie 10 cm, możesz wykonywać różne ćwiczenia, które pomogą prawidłowo ułożyć się dziecku. Skakanie (delikatne!) na gumowej piłce albo układanie się na worku sako z groszkowym wypełnieniem, kucanie czy przyjmowanie pozycji na czworaka jest zdecydowanie polecane. Możesz też chodzić lub kołysać biodrami. Ulgę przynosi również kąpiel i polewanie brzucha oraz krzyża ciepłą wodą.

Druga faza porodu - etap narodzin dziecka

Wbrew fachowemu nazewnictwu, wiele mam potwierdzi, że "prawdziwy" poród zaczyna się dopiero w 2. fazie porodu naturalnego. Kiedy położna stwierdzi rozwarcie na 10 centymetrów, skurcze z staną się bolesne i, co tu kryć, zacznie się ciężka, niezbyt przyjemna praca. Skurcze parte mają pomóc dziecku przejść przez kanał rodny, by wydostało się na świat.

Niestety, akcja porodowa, nawet ta podręcznikowa, wymaga sporego wysiłku. Położna poinstruuje cię, że właśnie wtedy, gdy skurcz osiąga apogeum bolesności, trzeba przeć. Niestety, to właśnie szczyt skurczu partego, jak mawiają specjaliści, jest momentem, w którym parcie jest najbardziej efektywne. Nie musisz się martwić, o to, kiedy powinnaś przeć podczas skurczu, zadba położna - dzięki słuchaniu jej i wykonywaniu poleceń związanych z parciem i oddychaniem, urodzisz sprawniej.

To ile takich "górek" trzeba wytrzymać, jest kwestią indywidualną. Ta faza porodu może trwać maksymalnie 2 godziny - jeśli będzie się przedłużała, najczęściej podejmuje się decyzję o wykonaniu cesarskiego cięcia.

Trzecia faza porodu: urodzenie łożyska

Kolejny okres porodu to krótki czas ok. 30 minut, w którym czeka cię urodzenie łożyska. Nie jest to już zadanie ani tak bolesne, ani wysiłkowe jak wcześniejsza faza. Z reguły wystarczy do tego jedno mocne pchnięcie. Ważne, aby położna dokładnie sprawdziła, czy łożysko jest kompletne — jakiekolwiek pozostałości należy bowiem wyłyżeczkować tak, aby macica mogła zacząć się po porodzie obkurczać. Po urodzeniu łożyska przecina się pępowinę i dochodzi do kangurowania (kontaktu skóra do skóry) i pierwszej próby przystawienia dziecka do piersi.

Czwarta faza porodu: czyli etap porodu po porodzie

Zanim będziesz mogła spokojnie oddać się rozmyślaniom nad tym, po kim twój nowo narodzony maluch odziedziczył swój słodki uśmiech, jeszcze przez jakiś czas pozostaniesz na sali porodowej. Zazwyczaj ta faza porodu naturalnego trwa do 2 godzin po porodzie. Lekarz zbada dziecko, a położna skontroluje czy wszystkie parametry wracają do normy i czy nie pojawiają się niepożądane komplikacje po porodzie. Jeśli podczas poprzednich faz porodu naturalnego doszło do nacięcia lub pęknięcia krocza, w tym okresie porodu zostanie ono zszyte przy znieczuleniu miejscowym.

W szpitalu ty i dziecko zostaniecie jeszcze prawdopodobnie ok. dwie doby. Zależnie od stanu matki lub dziecka, pobyt ten może się przedłużyć.